چهار میلیارد تومان، در سال ۹۳ برای بیمه به رسانه‌ها پرداخت شد

حسین انتظامی

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: یارانه رسانه‌ها، مشروط به ارائه لیست بیمه از سوی آنهاست و اگر رسانه‌ای هیچ لیستی ارائه ندهد از دریافت یارانه مطبوعات هم محروم می‌شود

به گزارش «نسیم»، نشست دوره ای معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با خبرنگاران حوزه رسانه، پیش از ظهر امروز در ساختمان معاونت مطبوعاتی برگزار شد.

حسین انتظامی در این نشست که بیشتر به پرسش و پاسخ در خصوص موضوعات مختلف رسانه ای اختصاص یافت درباره مباحثی چون «یارانه بیمه، بیمه خبرنگاران، یارانه سایت‌های خبری، روند صدور مجوز در هیات نظارت بر مطبوعات، تشکل های صنفی مطبوعات و...» با خبرنگاران صحبت کرد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد درباره دغدغه خبرنگاران در خصوص بیمه، با اشاره به اطلاعیه ابتدای اردیبهشت ماه این معاونت به سه راهکار اصلی برای بیمه خبرنگاران اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بیمه خبرنگاران در قانون بر عهده رسانه هاست و از آنجا که بیمه فعالان رسانه از سوی رسانه ها، هزینه هایی را بر آنها تحمیل می کند، یارانه بیمه خبرنگاران در سال 93 به رسانه ها پرداخت شد.

وی توضیح داد: در سال 94 دو اتفاق تازه در خصوص یارانه رسانه ها رخ داده و آن اینکه اولا نصاب رسانه ها در خصوص بیمه خبرنگاران کمتر شده تا رسانه های بیشتری به بیمه کردن خبرنگاران اقدام کنند و رغبت بیشتری به این موضوع مهم نشان بدهند و ثانیا پرداخت یارانه به رسانه ها، مشروط به ارائه لیست بیمه ای از سوی آنهاست و اگر رسانه ای هیچ لیست بیمه ای ارائه ندهد از دریافت یارانه مطبوعات هم محروم خواهد شد.

انتظامی تاکید کرد: بازپرداخت کامل فیش پرداختی رسانه ها به تامین اجتماعی که هم سهم خبرنگار  و هم سهم رسانه را در بر می گیرد با هدف تشویق رسانه ها در خصوص بیمه کردن خبرنگاران اتفاق افتاده که در سال 93 اعتباری بالغ بر 4 میلیارد تومان در این خصوص به رسانه ها پرداخت شد.

معاون وزیرارشاد با اشاره به سیاست پوشش بیمه ای دولت یازدهم، در خصوص دو راهکار دیگر این وزارتخانه در خصوص بیمه خبرنگاران از دریافت کارت حرفه ای روزنامه نگاری از کمیسیون تخصصی صدور کارت روزنامه نگاری و ثبت نام مجدد در صندوق اعتباری هنر در قالب «فعالان غیرحرفه ای» نام برد و گفت: دریافت کنندگان کارت حرفه ای روزنامه نگاری علاوه بر بیمه پایه، بیمه تکمیلی شان نیز بر عهده وزارت ارشاد و صندوق اعتباری هنر است، همچنین آن دسته از فعالان رسانه که در این دو گروه جایی ندارند می توانند با مراجعه به سایت صندوق اعتباری و ثبت نام مجدد به عنوان خبرنگار غیر حرفه ای از  پوشش بیمه ای صندوق بهره مند شوند.  

انتظامی در همین زمینه اضافه کرد: در بسته حمایتی رسانه ها اعلام شده و این جزء سیاست های دولت نیز هست که دولت بیمه تکمیلی خبرنگاران را تامین کند بر همین اساس، خبرنگارانی که بیمه پایه هستند، می توانند از تسهیلات صندوق اعتباری هنر برای بیمه تکمیلی استفاده کنند. همچنین در بسته حمایتی سال 94 پرداخت یارانه بیمه تکمیلی را نیز در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی همچنین با تشکر از همراهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص پیگیری بیمه خبرنگاران افزود: با اعلام آمادگی «بیمه سلامت» برای بیمه کردن فعالان مطبوعاتی، آن دسته از افرادی که از طریق رسانه هایشان بیمه نشده اند، بویژه افرادی که میزان همکاری شان با یک رسانه مشخص به حدی نیست که در زمره همکاران اصلی آن رسانه قرار بگیرند، می توانند از این طریق اقدام کنند. این افراد می توانند به سایت بیمه سلامت مراجعه و برای انجام بیمه، نام نویسی کنند تا بعد از استعلامات لازم از وزارت ارشاد و سازمان تأمین اجتماعی، بیمه شوند. با کمک وزارت رفاه، بیمه این افراد رایگان می شود و با همراهی سازمان تأمین اجتماعی و بازپرداخت مابه التفاوت توسط خود فرد یا مسیرهای جایگزین، موضوع بازنشستگی این افراد نیز سامان می گیرد.

انتظامی در بخش دیگری از این نشست و در پاسخ به خبرنگاری در خصوص فعالیت هیات نظارت بر مطبوعات گفت: با همراهی خوب اعضای هیات نظارت بر مطبوعات، در حال حاضر کمتر از هزار درخواست با مدارک تکمیل شده در نوبت طرح در هیات نظارت است و متوسط زمان دریافت مجوز نیز  بین 5 تا 6 ماه است.

وی همچنین در پاسخ به خبرنگاری در خصوص یارانه پایگاه های اطلاع رسانی، اعمال ماده 18 قانون مطبوعات را شرط اصلی برای دریافت تسهیلات عنوان کرد و گفت: برای درج نشانی پایگاه های خبری، مصر هستیم چرا که این کار علاوه بر الزام قانونی، به شفافیت و پاسخگویی رسانه ها کمک می کند و آن ها را از شبنامه های الکترونیک متمایز می سازد زیرا رسانه ای که کار حرفه ای می کند از شفافیت و پاسخگویی به مردم هراس ندارد.

انتظامی همچنین با اشاره به شکل گیری شورای هماهنگی تشکل های مطبوعاتی به سیاست دیگر معاونت مطبوعاتی در خصوص حمایت از اصناف اشاره و تاکید کرد: بسیاری از مشکلات خبرنگاران و رسانه ها، با حمایت اصناف و اقدام مبنایی بدور از شعارزدگی، قابل رفع است مانند بحث معافیت مالیاتی که سالها منتظر اجرایی شدن بود.

وی در همین زمینه اضافه کرد: در خصوص برخی مشکلات دیگر از جمله تسهیلات ویژه، سخت و زیان آور بودن بیمه خبرنگاران، برگزاری دوره های آموزشی، تورهای علمی، ارتقای حرفه ای و...اصناف می توانند درخواست های خود را ارجاع دهند تا از حمایت های مختلف و در چارچوب های معین برخوردار شوند.

معاون وزیر ارشاد در تکمیل بحث امتیازات تشکل های صنفی نیز گفت: دفتر موسسه نشر آوران در اختیار تشکل های صنفی است و معاونت مطبوعاتی از طرح های صنفی حمایت می کند. همچنین مرکز مطالعات رسانه نیز در اختیار رسانه هاست، محورهای مختلفی که مد نظر دارید برای انجام پژوهش و یا برگزاری دوره های تخصصی روزنامه نگاری ارائه کنید تا برای انجام آنها اقدام شود.

انتظامی ادامه داد: خبرنگاران حوزه رسانه باید نماینده اهالی رسانه باشند و مشکلات و معضلات و مسائل این صنف را انتقال دهند و پیگیر آن باشند تا اتکای دولت به اصناف و واگذاری امور بهتر و دقیق تر هم باشد؛ همانطور که در بحث جشنواره و نمایشگاه مطبوعات، امروز شورای هماهنگی تشکل های مطبوعاتی نقش تاثیرگذاری دارد و امور با مشورت آنها انجام می شود.

انتظامی در پاسخ به خبرنگاری درباره پرداخت یارانه بیمه و یارانه مطبوعات رسانه هایی که در جریان برخی قوانین و آیین نامه ها نبوده اند نیز گفت: یارانه بیمه رسانه هایی را که لیست آبان و دی ماه خود را (فصل پاییز و زمستان) ارسال نکرده اند، محفوظ است و در صورت ارائه فیش پرداخت خواهیم کرد و رسانه هایی که فیش واریزی را به اداره کل مطبوعات داخلی تحویل نداده اند، نگران نباشند. همچنین با پایگاه های خبری که بعد از رصد ارشاد در خصوص اعمال ماده 18 قانون مطبوعات، نشانی خود را حذف و یا نشانی نادرست اعلام کرده باشند برخورد می شود و از تسهیلات مختلف محروم خواهند شد.

وی همچنین افزود: کسی که روزنامه یا نشریه ای را تاسیس و راه‌اندازی می‌کند تا ۶ ماه بعد از انتشار، یارانه‌ای دریافت نمی‌کند و بعد از آن یارانه برای آن رسانه محاسبه و تعلق می‌گیر مگر موارد هفت گانه ای که در بسته حمایتی روی آن تاکید شده باشد مانند ترویج زبان فارسی، قرآن و معارف دینی، تولید علم و...

انتظامی در پاسخ به خبرنگار دیگری درباره بازرسی تامین اجتماعی از رسانه ها بویژه پایگاه های خبری نیز گفت: در حال رایزنی با تامین اجتماعی هستیم که میان بنگاه مطبوعاتی و سایر دفاتر تفاوت هایی قائل شوند چرا که لزوما تمام خبرنگاران یک رسانه تمام وقت در دفتر رسانه حاضر نیستند و اقتضای شغلشان حضور در بیرون از دفتر رسانه است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین