دبیرکل خانه کشاور به جهانگیری برای رشد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نامه نوشت

عیسی کلانتری

کلانتری در این نامه نوشت: بخش کشاورزی به لحاظ اینکه حدود ۱۱.۵ درصد تولید ناخالص داخلی و ۲۲ درصد اشتغال نیروی کار کشور را به خود اختصاص داده، نقش مهمی را در اقتصاد ملی ایفاد می‌کند

به گزارش «نسیم»، به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی، عیسی کلانتری در نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، با اعلام این پیشنهاد افزود: بخش کشاورزی به لحاظ اینکه حدود 11.5 درصد تولید ناخالص داخلی و 22 درصد اشتغال نیروی کار کشور را به خود اختصاص داده و در تولید بسیاری از محصولات باغی رتبه جهانی دارد، نقش مهمی را در اقتصاد ملی ایفاد می کند.

ولی با بیان اینکه توسعه ظرفیت های تولیدی و افزایش بهره وری عوامل تولید از عوامل موثر در رشد اقتصادی به ویژه بخش کشاورزی به شمار می آیند گفت: دسترسی به ظرفیت های بیشتر نیازمند سرمایه گذاری و استفاده از سرمایه ها و ظرفیت های موجود مستلزم وجود منابع مالی کافی است.

دبیر کل خانه کشاورز با اشاره به پایین بودن بهره وری آب در بخش کشاورزی خاطر نشان کرد: افزایش بهره وری و راندمان آبیاری نه تنها تداوم تولید را در بخش کشاورزی تضمین می کند بلکه معضل کمبود آب را نیز تعدیل خواهد کرد.

کلانتری اضافه کرد: افزایش بهره وری آب نیازمند سرمایه گذاری در سیستم های آبیاری آب اندوز و اجرای روش های نوین آبیاری است. وی یکی دیگر از چالش های پیش روی بخش کشاورزی را بالا بودن ضایعات در مراحل مختلف تولید و پس از تولید معرفی کرد و گفت: کاهش ضایعات که تا 30 درصد نیز تخمین زده می شود نیاز به سرمایه گذاری در وسایل کاشت، داشت، برداشت و توسعه صنایع فرآوری، نگهداری و حمل و نقل دارد.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه در ایران رشد نیافته است ، افزود : در چنین شرایطی و به نا چار ، بار اصلی تامین سرمایه برای بخش اقتصادی به عهده بانک ها است.

کلانتری یاد آور شد : بانک ها به دلیل مخاطراتی که بخش کشاورزی با آن مواجه است رغبت چندانی به پرداخت تسهیلات به تولید کنندگان این بخش ندارند و تنها بانک کشاورزی عهده دار تامین مالی بخش کشاورزی است.

دبیر کل خانه کشاورزی گفت : بانک کشاورزی با جمع آوری سپرده های مردمی نهایت تلاش خود را برای ایفای مسئولیت های خود در قبال بخش کشاورزی به کار بسته است و انصافا خدمات ارزنده ای را تا کنون ارائه کرده است.

وی تصریح کرد : در بازار رقابتی کنونی و وجود رقبای خصوصی که سپرده های مردمی را به شیوه های مختلف به سمت خود می کشانند ، توقع بیشتر از بانک کشاورزی چندان منصفانه و کارساز نیست .

دکتر کلانتری افزود :در شرایطی که تامین امنیت غذایی مردم کشور یک اصل اساسی است ، انتظار می رود دولت محترم به تامین منابع مالی بخش کشاورزی و تقویت بنیه مالی بانک کشاورزی کمک کند .

بر اساس این گزارش دبیر کل خانه کشاورز در ادامه این نامه راهکارهایی را برای تحقق این امر به معاون اول رییس جمهور پیشنهاد داده است

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین