وزیر صنعت: خودروسازان روز به روز از نظر کیفی بهتر خواهند شد

نشست خبری محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت

محمدرضا نعمت‌زاده در جمع خبرنگاران افزود: سال گذشته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد که امسال قرار است به یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه افزایش یابد که بخشی از آن صادر می‌شود

محمدرضا نعمت زاده در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه ساخت خودروهای هیبریدی و الکتریکی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره برنامه های این وزارت برای بهبود کیفیت خودروها افزود: در این باره شاخص های بین المللی وجود دارد که ما هدفگذاری کردیم و خوشبختانه تصویب شد و واحدها ملزم شدند که امسال و سال آینده چقدر پیشرفت داشته باشند و تا سه سال پیش بینی شده است در ارتقای کیفیت به ویژه قطعات عمل کنند.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : یکی از برنامه هایی که همه خودروسازان دنبال می کنند بهبود و ارتقای کیفیت است و نتیجه آن خود را در مراکزی مانند تعمیرگاه ها نشان می دهد.

وی با بیان اینکه برخی از انتقادها از کیفیت خودروها به کیفیت قطعات برمی گردد ، اضافه کرد: در چند سال اخیر خودروسازان و قطعه سازان زیاد میدان حرکت از نظر همکاری با شرکت های معتبر و به بنام خارجی در جهت گرفتن فناوری های جدید نداشتند از این رو نوسازی را در شاخه قطعه سازی آغاز می کنیم و امیدواریم بعد از این توافق، شرکت های خارجی رغبت بیشتری داشته باشند تا با شرکت های قطعه ساز داخلی مشارکت و همکاری های فنی کنند ، این موضوع در حال مذاکره است و امیدواریم هرچه زودتر به نتیجه برسیم ،البته مسائل بین المللی بازدارنده بود حتی تولید کنندگان در برخی موارد مجبور بودند قطعاتی را از جاهای مختلف تهیه کنند که تولیدشان متوقف نشود.

نعمت زاده گفت: با اطلاعاتی از دوستان داریم روز به روز از نظر کیفی بهتر خواهیم شد ،تعمیرگاه ها را هم باید توسعه بدهیم مانند آنچه در توسعه پمپ بنزین ها انجام دادیم.

وی افزود: تعمیرگاه های مجاز را باید توسعه دهیم و نمی شود یک خودروساز، روزی دو هزار و 300 خودرو به بازار روانه کند و ظرفیت تعمیرگاه های مجاز متناسب با میزان تولید رشد نکند.

نعمت زاده گفت : اگر چه با بهبود کیفیت مراجعات کمتر می شود اما در هر حال با تولید روزانه 4 هزار خودرو در کشور، تقاضای خدمات جدید نیز افزایش می یابد.

وی افزود: سال گذشته حدود یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد که امسال قرار است به یک میلیون و 400 هزار دستگاه افزایش یابد ، بخشی از آن صادر می شود و به طور نمونه صادرات امسال ایران خودرو در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5 برابر شده است.

وزیر صنعت گفت: بازار داخلی، سالانه حدود یک و نیم میلیون دستگاه خودرو مصرف خواهد داشت و این در حالی است که جایگزینی خودروهای فرسوده را خیلی جدی نگرفته ایم. البته سال گذشته جایگزینی حدود 270 هزار خودرو فرسوده انجام شده است در حالی که سال های قبل متوقف شده بود ، این روند از سال گذشته آغاز شد و امیدواریم به زودی به جایی برسیم که موتورهای غیرانژکتوری نداشته باشیم زیرا مصرف سوخت و الایندگی موتورهای کاربراتوری بیشتر است.

نعمت زاده افزود: مشکل بازار نداریم هدفگذاری که برای 1404 کردیم تولید سه میلیون خودرو در سال است که پیش بینی کردیم دو میلیون خودرو در داخل کشور مصرف شود و حدود یک میلیون دستگاه از آن باید صادر شود یعنی خودرو باید از هر نظر مانند قیمت، کیفیت و خدمات پس از فروش در بازارهای جهانی قابل رقابت باشد.

وی درباره دستورالعمل های فروش خودرو و خروج خودرو از انحصارکه قرار بود در دولت مصوب و ابلاغ شود ، گفت : این دستورالعمل را به دولت ارائه کردیم ، کارهای اساسی یک روزه جواب نمی دهد و دوستان بررسی می کنند و به دستگاه های مختلف برای مطالعه می فرستند، دیدگاه ها به کمیسیون زیربنایی و صنعت دولت می آید که پس از آن در دستور قرار خواهد گرفت تا پس از بررسی برای تصویب در دولت طرح شود.

وزیر صنعت درباره جلسه با سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای تعیین تکلیف یارانه تولید گفت: روز یکشنبه جلسه خوبی با آقای نوبخت و همکارانش داشتیم که دو موضوع تعیین تکلیف شد که یک موضوع یارانه تولید و دیگری هم برگشت 70 درصد مبلغ واگذاری اموال و سهام سازمان های توسعه ای به این سازمان ها برای اجرای طرح ها در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم بود که از محل این فروش، 30 درصد برای مصارف عمومی به خزانه واریز می شود و 70 درصد برای طرح های ماست که اجرای این طرح ها را آغاز کردیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین