حسن سبحانی: در دو سال اخیر هیچ برنامه‌‌ اقتصادی از دولت یازدهم ندیدم

حسن سبحانی، استاد دانشگاه

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نسیم» افزود: رفتاری از دولت ندیدم که بخواهم به آن نمره بدهم؛ رویکرد اقتصادی دولت یازدهم همان تعدیل ساختاری بوده و مبتنی بر آموزه‌های بازار آزاد است

حسن سبحانی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نسیم» در خصوص عملکرد دولت یازدهم در 23 ماه اخیر اظهارکرد: در این مدت تغییری نسبت به دولت قبل ایجاد نشده است و تنها می توان گفت، اقتصاد با تامل بیشتری نسبت به سابق به کار خود ادامه می دهد.

وی سیاست دولت را مبتنی بر بازار آزاد دانست و خاطرنشان کرد: سیاست اصلی دولت همان رویکردی است که در دولتهای قبل به خصوص در دولت دهم وجود داشته است، و در واقع همان سیاستها با رویکرد بازار آزاد و تعدیل ساختاری دنبال می شود.

این اقتصاددان افزود: سیاستهای اقتصادی که دولتمردان تدبیر و امید در پیش گرفته اند، متناسب با شرایط امروز ایران نیست، زیرا  برای تولید هزینه آور بوده و  و برای بازرگانی و تجارت سودآور است و تبعات اجتماعی خاص خود را دارد.

سبحانی بیان کرد: اتفاق متفاوتی در این دولت درعرصه سیاست گذاری نسبت به دولت قبل رخ نداده است که شاخص باشد و بتوان درباره آن صحبت کرد، تنها دریک طرح اقتصادی اجتماعی به نام بیمه سلامت یک اتفاقی شروع شده، که البته دولت باید امکان استقرار آن را فراهم کند، چون شروع آن یک بحث است و استقرار آن یک بحث دیگر است.

وی عنوان کرد: ارزیابی ها از عملکرد دولتها باید معطوف به تغییر در سیاستها شود، ولی در حال حاضر تغییری در سیاستها اتفاق نیفتاده که قابل ارزیابی باشد.

سبحانی در پاسخ به این سوال که آیا دولت حل مشکلات اقتصادی را به نتیج مذاکرات گره زده یا خیر عنوان کرد: دولت اگر برنامه ای داشت تا الان که 23 ماه گذشته اعلام می کرد،  اما خودشان ادعا می کنند که حل مشکلات اقتصادی را به مذاکرات پیوند نزدند، ولی دلیلی برای اثبات حرف خود ندارد.

وی با انتقاد از دو بودجه ای که در دو سال گدشته، دولت یازدهم تدوین کرده به نسیم تصریح کرد: عملکرد اقتصادی دولت را باید از مواردی که در صحنه عمل می بینم مورد بررسی قراردهیم ، بنابراین وقتی دو بودجه ای که دولت به مجلس داده را بررسی می کنیم، متوجه می شویم که این بودجه ها، بودجه های کارآمدی نبوده و خیلی سنتی و بر پایه مبانی غلط علمی مانند 25 سال گذشته بنا نهاده شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که چرا بعد از گذشت دو سال، دولت هنوز استراتژی مناسبی در اقتصاد ندارد، عنوان کرد: دولت این توجیه را دارد، که وقتی سرکار آمده است برنامه پنجم در حال اجرا شدن بوده، بنابراین ادعا می کند قصد دارد بخشی از برنامه های خود را در لایحه برنامه عملیاتی کند.

سبحانی در خصوص عمل دولت به وعده های خود در زمینه اقتصاد با وجود گذشت دو سال تصریح کرد: دولت برای عمل به وعده هایش باید از طریق اعطای لایحه به مجلس و قانون عمل کند، در عین حال برخی از دولتمردان ادعا می کنند که لایحه خروج از رکود در راستای برنامه های آنها بوده است، ولی در این لایحه هم چیز جدیدی دیده نشد که در قوانین قبلی به طور متفرقه وجود نداشته باشد.

وی بیان کرد: در مجموع باید گفت دولت یازدهم وضع گذشته را اندکی با تامل بیشتر جلو می برد، نمی توان به عملکرد دولت نمره داد چون هنوز کاری انجام نداده است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین