حسن سبحانی: افزایش ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی در دو سال خطرناک است

حسن سبحانی، استاد دانشگاه

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نسیم» افزود: کاهش تورم که دولت به آن افتخار می‌کند، رکود را تشدید کرده/ تیم اقتصادی دولت عالم ندارد؛ سیاست‌های تعدیل در این دولت در حال اجرا است

حسن سبحانی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نسیم» در خصوص دلایل و تبعات رشد نقدینگی در دو سال اخیر اظهار کرد: رشد 300 هزار میلیاردتومانی نقدینگی برای اقتصاد کشور خطرناک است و دولت باید آن را مدیریت کند.

وی با اشاره به ارتباط میان افزایش رشد پایه پولی و نقدینگی با تورم بیان کرد: رشد نقدینگی و پایه پولی بر تورم موثر هستند، اما تنها متغیرهای اثر گذار نیستند.

پایین آمدن تورم که دولت به آن افتخار می کند، رکود را تشدید کرده است

وی با بی تاثیر دانستن تحریمها  بر شاخص های اقتصادی مانند تورم عنوان کرد: نرخ رشد تورم در شرایطی پایین آمده است که تحریمها هنوز لغو نشده است، بنابراین این مسئله نشان می دهد که خیلی از شاخص های اقتصاد ما به تورم ارتباط دارد و خیلی از شاخص های آن هم به تورم مربوط نمی شود و به نظر می رسد، نوعی اقدام نکردن به کار و پذیرش رکود در جامعه منجر به پایین آمدن تورم شده است و این ارتباطی با افزایش نقدینگی و فعالیتهای دولت برای کاهش تورم ندارد.

سبحانی گفت: البته انتظارات تورمی و امید عده ای که فکر می کنند در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات آینده اقتصادی کشور بهتر خواهد شد، در تخفیف تقاضا که قیمتها را پایین آورده، موثر بوده و خود دولت هم قبول دارد که در حال حاضر برخی از فعالیت های اقتصادی کشور دچار رکود شده است.

این اقتصاددان با بیان این مطلب که " امتیاز پایین آمدن تورم که دولت به آن افتخار می کند به تشدید رکود منجر شده است " به نسیم تصریح کرد: در نظام مالی غیر ربوی می توان بدون ایجاد تورم، تولید را هم حرکت داد ولی نظام مالی ما در حال حاضر ربوی است و در حال حاضر  نظام بانکداری ما در خدمت توسعه تولید نیست.

وی با اشاره به آرایش تیم اقتصادی دولت تاکید کرد: نهادگرایی با آن معنایی که در اقتصاد کشور وجود دارد، در بدنه اقتصادی دولت مشاهده نمی شود، زیرا نهادگرایی در ماهیت، متفاوت با اقتصاد بازار نیست، بلکه همان اقتصاد بازار است که ملاحظات نهادی را هم در آن لحاظ می کنند.

سبحانی افزود: نهادگراها به این مسئله تکیه نمی کنند که قیمتها را بازار تعیین نمی کند، بلکه برای متغیرهای دیگر هم سهم قائل هستند و در حال حاضر نهادگرایی به تکامل اقتصاد نئوکلاسیک کمک کرده است، بنابراین غالب اقتصاددانان دولت یازدهم معتقد به اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد هستند.

وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان مدیریت هارمونی لازم را ندارند

وی به تشریح نقاط ضعف تیم اقتصادی دولت پرداخت و به نسیم بیان کرد: نقطه ضعف دولت یازدهم این است که سه نهاد مهم وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان مدیریت که کارکردهای مهمی در اقتصاد کشور دارند، باید توسط یک عالم آشنا به جامعه شناسی اقتصادی ایران اداره شود و این کاستی کمی نیست ولی وجود دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: باید چیزی فراتر از هماهنگی میان وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان مدیریت وجود داشته باشد، بنابراین دولت به یک ارشد اقتصادی نیاز دارد که از نظر فهم مسائل اقتصادی جایگاه بسیاری خوبی داشته باشد و در عین حال به لزوم به کارگیری این فهم متناسب با شرایط اقتصادی ایران وقوف داشته باشد.

نباید هدایت تیم اقتصادی دولت را به یک عالم کپی بردار سپرد

سبحانی تاکید کرد: نباید یک عالم کپی بردار از نسخه های اقتصادی دیگران را برای هدایت تیم اقتصادی دولت در نظر گرفت و این شخص باید عالم باشد و در عین حال جامعه ایران را بشناسد دولت هم از تصمیمات او حمایت کند.

وی با انتقاد از تدام اجرای سیاستهای تعدیل اقتصادی در این دولت بیان کرد: چرا با وجود اجرای 25 ساله سیاستهای تعدیل دراقتصاد کشور شاخص های ما این قدر پایین است، همواره متوسط رشد اقتصادی کشور سه درصد بوده  و بالای 15 تا 16 درصد تورم داریم و چرا بهره وری نیروی کار ما همواره پایین 1.5 و 1.2 است.

این اقتصاددان گفت: این شاخص های پایین از نتایج سیاستهای تعدیل اقتصادی است که متاسفانه در این دولت هم ادامه دارد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین