۷۸ کشور جهان میزبان جشن‌های مردمی رضوی

جشنواره امام رضا

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به برگزاری جشن‌های مردمی رضوی در ایام دهه کرامت گفت: در سیزدهمین دوره جشنواره امام رضا(ع)، ۷۸ کشور جشن‌های مردمی رضوی را میزبانی می‌کنند

به گزارش «نسیم»، حجت الاسلام محمد سالار، اظهار کرد: دوران زندگی حضرت رضا(ع) همراه با ظهور و بروز عقاید و تفکرات و نحله های انحرافی بود که هر کدام از آن ها پایگاه اجتماعی مستحکمی در جامعه داشتند و حکومت عباسی برای ایجاد نفاق و شکست عظمت امام رضا(ع) حمایت بی شائبه ای از این تفکرات انحرافی داشت اما با این وجود مخالفان حضرت رضا(ع) هرگز نتوانستند در برابر قدرت و عظمت امام بی تفاوت باشند و صادقانه ایشان را ستایش و تجلیل می کردند.
حجت الاسلام سالار ابراز کرد: امام رضا(ع) با ترتیب جلسات بحث و مناظرات علمی و برگزاری جلسات گفتگو با دانشمندان دینی عصر خود با کمال تواضع و بردباری نظرات مخالفان خود را می شنیدند و با صلاح عقل و منطق پاسخ آن ها را می دادند و به همین دلیل بود که امام موسی کاظم(ع)، حضرت رضا(ع) را به عنوان عالم آل محمد(ص) معرفی کردند.
ضرورت ترویج سیره عقلانی امام رضا(ع) در برابر جریان های تندرو و افراطی
وی افزود: در حال حاضر و در وضعیت کنونی جهان که جریان های تندرو و افراطی در حال تخریب چهره مقدس اسلام هستند و به اعمال شنیع تروریستی و خشونت و قتل علیه مسلمانان و غیرمسلمانان دامن می زنند، ضروری است با بهره گیری از سیره امام رضا(ع) که سیره عقلانیت و حکمت است فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) و به ویژه سیره رضوی که سیره صلح و دوستی است را به جهانیان معرفی کنیم.
وی با اشاره به اینکه مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز با نگاه عقلانیت و منطق سعی دارد تا رأفت، رحمت و مهرورزی رضوی را در دنیای پر از خشونت فعلی به دیگران معرفی و تبیین نماید، تصریح کرد: مجمع جهانی اهل بیت(ع) در این راستا اقدام به چاپ و انتشار 9 عنوان کتاب در ارتباط با سیره رضوی متناسب با نیاز مخاطبان خارج از کشور به زبان های زنده دنیا کرده است که از جمله این کتاب ها می توان به « فرازهایی از سخنان امام رضا(ع)» به زبان های انگلیسی، فرانسوی، سواحلی (آفریقایی)، « منشور زندگی در منظر امام رضا(ع)» به زبان های سواحلی(آفریقایی) و هوسا، « شرح حال حضرت معصومه(س)» به زبان گجراتی(هندی)، «صحیفه رضویه» به زبان انگلیسی و اردو و ... اشاره کرد.
معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت (ع) خاطرنشان کرد: از دیگر فعالیت های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در جشنواره امام رضا(ع)،معرفی خادمان نمونه فرهنگ رضوی در کشورهای مختلف با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جامعه المصطفی العالمیه به برگزار کنندگان جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، است که برای سیزدهمین دوره این جشنواره نیز تعدادی از فعالان معرفی شده اند.
تشکیل مجمع جهانی خادمان نمونه فرهنگ رضوی
وی با بیان اینکه معاونت بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) طرح تشکیل مجمع جهانی خادمان نمونه فرهنگ رضوی ادوار گذشته جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را پیشنهاد داده است، گفت: این طرح در شورای سیاستگذاری سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به تصویب رسید که طی آن با تشکیل مجمع جهانی خادمان نمونه فرهنگ رضوی با ارتباط گیری مستمر با این افراد از توان و ظرفیت آن ها در فعالیت های عرصه بین الملل استفاده شود.
حجت الاسلام سالار تهیه بسته های فرهنگی حاوی آثار مکتوب و محصولات نرم افزاری در خصوص معارف رضوی با همکاری دستگاه های دیگر را از دیگر اقدامات مجمع جهانی اهل بیت(ع) عنوان کرد و گفت: این بسته های فرهنگی به مناسبت دهه کرامت برای علاقه مندان فرهنگ رضوی که با مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ارتباط هستند ارسال می شود.
وی اشاره ای به برگزاری جشن های مردمی و همایش های فرهنگ رضوی در ایام دهه کرامت در کشورهای مختلف داشت و تصریح کرد: حدود 700 نفر عضو مجمع جهانی اهل بیت(ع) در 120 کشور دنیا هستند که از این میان 78 کشور جشن های مردمی رضوی را در ایام دهه کرامت سال جاری تجربه خواهند کرد.
معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت (ع) معرفی مساجد، موسسات و مراکز مزین به نام حضرت رضا(ع) در کشورهای دنیا را از دیگر اقدامات این مجمع دانست و تاکید کرد: تاکنون حدود 130 مورد از این موسسات و مراکز شناسایی شده است.
وی با اشاره به اینکه مجمع جهانی اهل بیت(ع) 3 هزار و 400 مبلغ دینی تحت پوشش در 60 کشور دنیا دارد، افزود: 80 نفر از این مبلغان وظیفه تبیین و ترویج معارف و فرهنگ رضوی را در ایام دهه کرامت در کشورهای جهان را به عهده دارند.
حجت الاسلام سالار اشاره ای به پیام اخیر مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی داشت و خاطرنشان ساخت: مقام معظم رهبری تاکید ویژه ای در ارسال پیام اسلام از طریق منابع اصیل دارند که در این خصوص همه ما موظفیم در حوزه فرهنگ رضوی نیز از منابع مستند و معتبر استفاده کنیم تا بتوانیم زمینه الگوپذیری و فهم صحیح از سیره امام رضا(ع) را برای مخاطبان خارج از کشور فراهم آوریم.
 وی با تاکید بر انتشار مناظرات حضرت رضا(ع) به صورت فیلم و مکتوب و به زبان های زنده دنیا، ابراز کرد: فضای مجازی و فناوری های نوین ارتباطی فرصت مغتنمی است تا از طریق آن به ترویج سبک زندگی رضوی و پیشوایان اسلامی بپردازیم.
معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت (ع) ادامه داد: در شرایطی که گروه های تروریستی و تندرو در دنیا از ظرفیت بی بدیل فضای مجازی برای ترویج افکار پوچ و انحرافی خود استفاده می کنند ما نیز در مقابل باید از این فضا برای ترویج سیره اعتدال و محبت آمیز و رأفت آمیز اهل بیت(ع) به جهانیان بهره برداری کنیم.
یادآوری می شود؛ سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) از یکم تا یازدهم ذی‌القعده در دهه کرامت برابر با 25 مرداد تا چهارم شهریور سال 1394 در تمام استان‌های ایران و 220 نقطه از جهان برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه این جشنواره هم زمان با میلاد باسعادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه(س) در شهر مقدس قم برگزار می شود و آیین اختتامیه این جشنواره در شب میلاد فرخنده ثامن الحجج(ع) در مشهد مقدس برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای ثبت‌نام و آگاهی از نحوه شرکت در هر یک از برنامه‌های این جشنواره می‌توانند به سایت سه زبانه «شمس توس» به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند. همچنین سامانه پیام کوتاه: 30007888 و شماره تلفن‌های‌: 9-05132283044 به عنوان پل ارتباطی میان جشنواره و مخاطبان معرفی شده است.
 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین