فضلی نژاد: تیتر امروز روزنامه شرق ارسال پیام رمز برای تجدیدنظرطلبان بود

 پیام فضلی‌نژاد در همایش لوزان بدون روتوش

سردبیر عصر اندیشه نوشت: تیتر امروز روزنامه شرق که اوباما هم روز گذشته به آن اشاره کرد برگرفته از خاطرات نیکسون است که نشان می‌دهد چگونه آمریکا با توافق اتمی با شوروی، زمینه فروپاشی از درون آن را فراهم کرد

به گزارش «نسیم»، پیام فضلی‌نژاد سردبیر عصر اندیشه در یادداشتی با عنوان "نسبت‌یابی مذاکرات هسته‌ای و جنگ نرم" نوشت:

تیتر یک روزنامه شرق با عنوان "پیروزی بدون جنگ" برگرفته از تیتر کتاب خاطرات ریچارد نیکسون رییس جمهور پیشین آمریکاست که در آن نشان می دهد چگونه  ایالات متحده از رهگذر مذاکرات و توافق اتمی با  شوروی، زمینه های  فروپاشی از درون آن کشور را فراهم کرد. نکته ای که  باراک اوباما نیز ٢ بار در سخنرانی هایش (یکبار پس از تفاهم  لوزان و یکبار پس از بیانیه  وین) به آن اشاره کرد و گفت: من به نحوی غریزی استراتژی ای را که پرزیدنت نیکسون و  ریگان در دوران  جنگ سرد علیه شوروی داشتند، درک می کنم و ما همان راهی را می رویم که با شوروی سابق رفتیم.

اوباما دیروز هم در نطق خود گفت که  مذاکرات ما با شوروی در نهایت به سود  آمریکا تمام شد و با ایران نیز همان نتیجه را خواهد داشت؛ این مذاکرات به امن تر شدن آمریکا و  اسرائیل می انجامد. روشی که نیکسون و ریگان در دوران جنگ سرد علیه شوروی داشتند، حمایت از سلسله اقدامات غیرنظامی ای بود که به "فروپاشی از درون" یک  ابرقدرت بیانجامد و در تاریخ شوروی همین راه طی شد.

در واقع، روزنامه شرق یک کد تاریخی و  پیام رمز شنیده نشده را برای  تجدیدنظرطلبان و  رفرمیست ها ارسال می کند که در چه فازی قرار داریم و کجا ایستاده ایم تا  تئوری و  عمل خود را با هم انطباق دهند. از همین روست که دعوت  رهبر انقلاب به حضور قوی تر نخبگان و خواص در  جنگ نرم (به مثابه یک استراتژی کلاسیکِ عصر جنگ سرد) معنای خود را باز می یابد و تاکید چندباره ایشان در آستانه توافق وین بر مبارزه جدی با  استکبار مفهوم بیشتری پیدا می کند.
 

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین