وزیر صنعت: ایران سه ماه پس از لغو تحریم‌ها به سوئیفت می‌پیوندد

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت

نعمت‌زاده در یک نشست خبری در وین افزود: مجموع ذخایر ارزی ایران ١١٥ تا ١٢٥ میلیارد دلار است که شامل دارایی‌های موجود در صندوق توسعه ملی است/ شرکت ملی نفت ایران فروخته نمی‌شود

به گزارش «نسیم» به نقل از شانا، وزیر صنعت، معدن و تجارت ذخایر ارزی گفت: پیش بینی می شود سه ماه پس از لغو تحریمها علیه ایران، این کشور دوباره به جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (سوئیفت) متصل شود

محمدرضا نعمت زاده روز جمعه (دوم مردادماه) در حاشیه دومین و آخرین روز کنفرانس تجارت و سرمایه گذاری مشترک ایران و اتحادیه اروپا در یک نشست خبری گفت: تهران انتظار دارد سه ماه پس از لغو تحریمها، دوباره به سامانه بین المللی پرداخت‌ الکترونیکی سوئیفت بپیوندد و این موضوع سبب تسهیل مشارکت شرکتهای خارجی در روند خصوصی سازی در ایران می شود.

بر اساس این گزارش، سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران نشان از این دارد که این کشور دارای ظرفیتهای بالای اقتصادی که در طول چند سال گذشته به دلیل تحریمها با محدودیتهایی روبرو بوده است، مسیر را برای سرمایه گذاران خارجی پس از لغو تحریمها در پی حصول توافق جامع هسته ای اخیر، هموار خواهد کرد.

ایران ١١٥ تا ١٢٥ میلیار دلار ذخایر ارزی دارد

نعمت زاده اعلام کرد: مجموع ذخایر ارزی ایران ١١٥ تا ١٢٥میلیارد دلار است که شامل دارایی‌های موجود در صندوق توسعه ملی است.

بر اساس گزارش رویترز، این یکی از جزئی ترین آمارهایی است که از زبان یک مقام ایرانی درباره مقدار ذخایر ارزی ایران مطرح می شود.

این گزارش می افزاید: مقدار ذخایر ارزی ایران و نحوه هزینه آن از سوی ایران در زمینه باسازی و احیای اقتصاد ایران پس از چند سال تحریم و فشارهای بین المللی، حیاتی و مهم خواهد بود. ایران در چند سال  گذشته به دلیل تحریمهای مالی نتوانسته است از سوئیفت استفاده کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان این که در پی لغو تحریمها، بانکهای خارجی به ‌تدریج می توانند دوباره روابط خود را با بانکهای ایرانی برقرار کنند، گفت: انتظار دارد این روند در کمتر از سه ماه رخ دهد.

نعمت زاده در پاسخ به پرسشی درباره زمان دقیق پیوستن ایران به سوئیفت گفت: منظور من سه ماه از زمان لغو تحریمهاست. تهران و کشورهای گروه ١+٥ اوایل ماه جاری میلادی در وین اتریش به یک توافق جامع هسته ای دست یافتند و این توافق در شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک تصویب شد.

حفظ سهم ٢٠ درصدی دولت در شرکتهای فعال در صنایع مهم

نعمت زاده همچنین گفت: لغو تحریمها مسیر را برای مشارکت شرکت‌های خارجی در پروژه‌های خصوصی سازی شرکتهای دولتی ایران هموار می کند.

وی افزود: برخی شرکتهای پایین‌دستی مانند صنایع پتروشیمی یا پالایشگاهی، همگی یا خصوصی شده‌اند یا تعدادی از آنها که باقی مانده، قرار است خصوصی شوند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: شرکت ملی نفت ایران فروخته نمی شود و دولت ٢٠ درصد سهام خود را در شرکتهای فعال در صنایع مهم حفظ می کند.

نعمت‌زاده عنوان کرد: دولت ایران یک صندوق یک‌ میلیارد دلاری برای حمایت از سرمایه گذاریهای مربوط به تحقیق و توسعه از سوی شرک‌های خصوصی تشکیل داده و این در بودجه عمومی کشور پیش‌بینی شده است.
وی همچنین گفت: دولت نیمی از هزینه‌های تحقیقاتی شرکتهای خصوصی را از بودجه جاری تأمین می کند.

سهم ١٠٠ میلیارد دلاری ذخایر ارزی بانک مرکزی از صادرات نفت و گاز

نعمت زاده تصریح کرد: ذخایر ارزی بانک مرکزی ایران حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی حدود ٩٠ تا ١٠٠ میلیارد دلار است.

صندوق توسعه ملی که در سال ٢٠١١ تأسیس شده است و بخشی از درآمدهای صادراتی نفت و گاز را دریافت می‌ کند، حدود ٢٠ تا ٢٥ میلیارد دلار از این ذخایر را در اختیار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران تصریح کرد: افزون بر این، برخی شرک‌ها و سازما‌های دولتی ایران دارای ذخایر خارجی حدود پنج تا ١٠ میلیارد دلاری هستند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین