واکنش مصباحی‌مقدم به "اظهارات غیرکارشناسی" معاون اقتصادی بانک مرکزی درباره نقدینگی

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم

عضو کمیسیون بودجه درپاسخ به اظهارات پیمان قربانی درگفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها که گفته بود موسسات مالی غیرمجاز در افزایش نقدینگی نقش ندارند: قطعا این موسسات در افزایش نقدینگی نقش دارند

به گزارش «نسیم»، غلامرضا مصباحی مقدم درپاسخ به اظهارات پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی که روز گذشته در گفتگو با یکی از خبرگزاری های کشور گفته بود موسسات مالی غیرمجاز در افزایش نقدینگی نقش ندارند گفت: قطعا موسسات مالی غیر مجاز در افزایش نقدینگی نقش دارند و اظهارات این مسئول محترم در بانک مرکزی نادرست است.

عضو کمیسیون برنامه و برنامه مجلس در گفتگو با تراز افزود: شاید رشد ۲۳ درصدی نقدینگی در مقابل رشد ۶ درصدی اقتصاد قابل قبول باشد، اما در شرایط رشد منفی یا رشد صفر درصدی اقتصاد، چنین رقمی قابل قبول نیست، حتی رشد یک یا دو درصدی اقتصاد همراه با رشد ۲۳ درصد نقدینگی نیز غیرقابل قبول است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: این مسئله یعنی کالاها و خدمات دو درصد، اما پول ۲۳ درصد رشد کرده است که این یک عامل مهم تورم است. به نظرم بهتر بود ایشان واقعیت را گفته و اعتراف می کردند  که در شرایط حاضر چاره ای جز رشد نقدینگی نداشتند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: "رشد نقدینگی باید متناسب با رشد تجارت و داد وستد در کشور باشد، اگر در کشور رشد اقتصادی ۶ درصدی داشته باشیم رشد نقدینگی ۱۵ تا ۱۸ درصد قابل قبول است. این یعنی مقداری رشد نقدینگی بیشتر نسبت به رشد تولید،  که موجب رونق تولید باشد. به عبارت دیگر پول ، روان کننده تجارت است. مثلا مقدار روغنی که شما به سیستم مکانیکی تزریق می کنید لغزندگی ایجاد می کند، در صورتی که باید چرخش و لغزش را تسهیل کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به هدفگذاری های اقتصادی به تراز گفت: هدفگذاری در شرایط رکود نباید رشد بالای نقدینگی باشد، اگر چه این رشد در سال ۹۳ تا ۳۱ درصد و درسال ۹۲ تا ۳۸ درصد بالا رفته بود.

وی توضیح داد: چنین رشدهای نقدینگی برای اقتصاد مضر است، چون هرگاه نقدینگی رشد پیدا کند و جذب سیستم تولید نشود به سمت واسطه گری و دلالی خواهد رفت، یعنی ما از این طریق به دلالی و واسطه گری خدمت کرده و به تولید کنندگان مان زیان وارد می کنیم.

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: باید بدانیم نرخ سود بانکی در شرایط حاضر به هیچ وجه در خدمت تولید نیست و هر تولیدکننده ای اگر این پول را گرفته و در تولید به کار ببرد زیان کرده است و او نیز به زودی به سمت دلالی های دیگر خواهد رفت. وی تصریح کرد: متاسفانه با اینکه این تسهیلات به اسم تولید گرفته می شود، اما در جای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و تا زمانی که نرخ سود بانکی بالا باشد این نرخ در تولید جاذبه ای نداشته و به سمت تولید نمی رود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین