عضو مجمع تشخیص مصلحت: مسئولان پس از جمع‌بندی مذاکرات اقتصاد مقاومتی را فراموش نکنند

محمدجواد ایروانی وزیر سابق اقتصاد

ایروانی افزود: باید همه برنامه‌ها و تلاش‌ها به سمتی باشد که اقتصاد ما از حالت تک محصولی و تکیه آسیب‌پذیر بر فروش نفت خام نجات پیدا کند که به معنی درمان بیماری هلندی اقتصاد ایران است

به گزارش «نسیم»،‌ محمدجواد ایروانی در گفتگو با رادیو اقتصاد، با بیان اینکه اقتصاد ایران همواره تحت تاثیر بیماری هلندی (تکیه آسیب پذیر به درآمدهای نفتی ) قرار داشته است ، گفت: باید همه تلاش کنند در دوره جدید اقتصاد کشورمان را از این بیماری مزمن نجات دهیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: متاسفانه ساختار اقتصادی کشور به دلیل رانت هایی که در واردات و ارزهای چند نرخی وجود دارد و همچنین ساده بودن فرایند کار ، به واردات اشتیاق بیشتری داشته است که باید این علاقه و اعتیاد به واردات را تغییر دهیم.

وی گفت: در دوره جدید که به جمع بندی مذاکرات هسته ای رسیده ایم هرگز نباید اقتصاد مقاومتی را فراموش کنیم بلکه این سیاست ها را جزء ذات اقتصاد ایران بدانیم تا حضور مقتدر در اقتصاد منطقه و جهانی داشته باشیم.

ایروانی اظهار داشت: این روزها علاقه شرکت های خارجی برای حضور در بازارهای اقتصادی ایران بیشتر شده است که در حوزه خودروسازی و صنعت نفت و گاز می توان مشاهده کرد اما باید همه برنامه ها و تلاش ها به سمتی باشد که اقتصاد ما از حالت تک محصولی و تکیه آسیب پذیر بر فروش نفت خام نجات پیدا کند که به معنی درمان بیماری هلندی اقتصاد ایران است.

وی افزود: همچنین باید اقتصاد ایران چند محصولی تر شود تا بتوانیم در 10سال آینده به اهداف سند چشم انداز بیست ساله توسعه جمهوری اسلامی ایران برسیم و در منطقه هدف به جایگاه برتر دست پیدا کنیم.

وی افزود: بازارهای کشورهای همسایه هم برای ایران و هم برای دیپلماسی اقتصادی کشورمان فرصت خوبی است ومی توانیم همکاری های خارجی را در این فضا توسعه دهیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، همه سیاست ها و برنامه های کشور باید بر اساس این مولفه ها تنظیم شود و فراموش نشود که سه ویژگی عمده اقتصاد مقاومتی شامل مردمی کردن اقتصاد، توسعه ارزش ها و توسعه اقتصاد دانش بنیان است.

وی گفت: اگر ساخت درونی قدرت در حوزه اقتصاد تقویت شود به تولید ثروت و رشد مداوم و بلند مدت کشور کمک می کند و هدف اقتصاد مقاومتی هم شامل اصلاح ساختار اقتصاد کشور، آینده نگری و توانمند شدن و استحکام ساخت درونی اقتصاد کشور است. اقتصاد مقاومتی یک مکتب جدید اقتصادی است که جامعیت و رشد یافتگی آن در سایر رویکردها و مکاتب اقتصادی دیده نمی شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین