وزیر اسبق کشاورزی: اضافه برداشت ۷۵ میلیارد مترمکعب آب‌های زیر زمینی در دولت احمدی‌نژاد

عیسی کلانتری

کلانتری افزود: در دولت هاشمی رفسنجانی جمع برداشت آب از منابع زیرزمینی در کشور ۱۱ میلیارد متر مکعب و در دولت خاتمی ۳۲ میلیارد متر مکعب بود/ سد سیمره و زاینده رود خالی از آب هستند

به گزارش «نسیم»، عیسی کلانتری در همایش کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه در زمان تاسیس وزارت نیرو (سال 1345)، میزان برآورد آب های تجدیدپذیر کشور در حدود 139 میلیارد متر مکعب در سال بود، اظهار کرد: تا زمانی که مدیریت آب دست مردم بود بیلان منفی نداشتیم؛ به گونه ای که در دولت هاشمی رفسنجانی جمع برداشت آب از منابع زیرزمینی در کشور 11 میلیارد متر مکعب و در دولت خاتمی 32 میلیارد متر مکعب بود اما در دولت احمدی نژاد 75 میلیارد متر مکعب اضافه برداشت آب از سفره های زیرزمینی داشتیم.

وی با بیان اینکه حدود 200 میلیارد متر مکعب از آبهای کشور شیرین و بقیه آنها شور است، تصریح کرد: از این مقدار، تاکنون 240 میلیارد متر مکعب مصرف شده است و ما به گونه ای با آب برخورد کرده ایم که گویا فرزندان ما متعلق به این سرزمین نیستند.

دبیر کل خانه کشاورز با بیان اینکه نسل‌های آینده خود را از آب محروم خواهیم کرد، گفت: در 20 سال گذشته متوسط 18 درصد بارندگی‌های کشور کاهش یافته است. ضمن آنکه 62 درصد آب های‌ روان کشور نیز کاهش یافته و هیچکدام از سدهای کشور در حدود 50 درصد ظرفیت خودشان نیز آب ندارند.

کلانتری با بیان اینکه سد سیمره و زاینده رود اکنون خالی از آب هستند، افزود: وضعیت آبهای زیرزمینی کشور بدتر از وضعیت آب پشت سدهایمان هستند، ضمن آنکه آبهای تجدید پذیر زیرزمینی کشور در حدود 47 میلیارد متر مکعب بود که اکنون به 33 میلیارد متر مکعب رسیده است اما برداشت ما از آبهای زیرمینی حدود 58 میلیارد متر مکعب است.

وی با بیان اینکه هیچ کشوری در دنیا حق ندارد از آبهای زیرزمینی خود بیش از مقدار تزریق شده آن برداشت کند، تصریح کرد: هم اکنون 25 میلیارد مترمکعب اضافه برداشت آب در کشور داریم و همین برداشت بی رویه در مصرف آب باعث شده است که دشت مشهد بسوزد. ضمن آنکه دشت های کرمان، آذربایجان اصفهان، یزد و شیراز نیز شرایط بد آبی دارند.

دبیر کل خانه کشاورز با بیان اینکه وقتی صحبت از کشاورزی می شود مسئله آب فراموش می شود، تاکید کرد: حد کشاورزی را باید با آب تعیین کند نه اینکه حد آب را کشاورزی تعیین کند و معتقدیم ما نسلی بودیم که بیشترین خیانت را به نسل های آینده خود در طول 7000 سال قدمت این سرزمین کرده‌ایم.

کلانتری با اشاره به تبخیر بالای 2200 میلی متر آب در استان کرمان گفت: متوسط تبخیر آب در استان کرمان بالاتر از میانگین کشوری است و استان کرمان با این تبخیر، حق ندارد بیش از 4.5 تا 5 میلیارد متر مکعب آب برداشت کند اما اکنون در حدود 6.5 میلیارد متر مکعب آب برداشت می شود که نشان می دهد آینده امیدوار کننده ای ندارد.

وی با بیان اینکه باید کشاورزی پایدار را در استان ها پیگیری کنیم افزود: طرح های وزات نیرو و دولت نمی تواند هیچ کاری برای حل این بحران صورت دهد، بلکه همه باید دست به دست هم بدهند تا این سرزمین را نجات دهند.

وزیر اسبق کشاورزی با بیان اینکه سوء استفاده نسل موجود از آب موجب سوزانده شدن این سرزمین خواهد شد، افزود: نباید با تعارف رفتار کنیم.

کلانتری افزود: باید کشاورزی استان کرمان بر مبنای اقتصادی و محیط زیست باشد و نمی توان به هر شکلی که دوست داریم آب را مصرف کنیم بلکه مصرف برخی محصولات تولیدی بسیار بالاست که باید فکری اساسی برای آن شود.

وی خطاب به مسئولان استانی گفت: کرمانی ها باید در مورد کشاورزی بهتر فکر کنند و خودتان باید به فکر خودتان باشید. خوشبختانه استاندار کرمان، مفهوم توسعه پایدار و تولید همیشگی را درک کرده است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین