آژانس بین‌المللی انرژی: رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۵ رکورد پنج سال گذشته را می‌شکند

نفت

این آژانس در گزارش این ماه خود، رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی را ۱.۶ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرد که ۰.۲ میلیون بشکه در روز از پیش‌بینی قبلی این آژانس بیشتر است

به گزارش «نسیم»، آژانس بین المللی انرژی در گزارش این ماه خود، رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی را 1.6 میلیون بشکه در روز پیش بینی کرد که 0.2 میلیون بشکه در روز از پیش بینی قبلی این آژانس بیشتر است.

آژانس بین المللی انرژی علت این امر را واکنش کشورهای مصرف کننده به کاهش قیمت نفت و افزایش نرخ رشد اقتصادی جهان دانست. بنابه اعلام آژانس یاد شده، تداوم افزایش نرخ رشد اقتصادی از رشد 1.4 میلیون بشکه در روز تقاضای نفت در سال 2016 حمایت می کند.

همچنین براساس گزارش ماه اوت آژانس بین المللی انرژی، عرضه جهانی نفت در ماه ژوییه تقریبا 0.6 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد که عامل اصلی آن کاهش تولید نفت کشورهای غیراوپک بود.

این در حالی است که تولید نفت خام اوپک در ماه ژوییه نزدیک بالاترین سطح آن در سه سال گذشته ثابت باقی ماند.

بنابه پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، انتظار می رود همزمان با کاهش قیمت های نفت و کاهش مخارج تولیدی توسط شرکت های نفتی، رشد تولید نفت کشورهای غیراوپک بشدت کاهش یابد و از رکورد 2.4 میلیون بشکه در روز در سال 2014 به 1.1 میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی برسد و سپس در سال 2016 نیز 200 هزار بشکه در روز کاهش می یابد.

عرضه نفت اوپک در ماه ژوییه با یک کاهش جزیی 15 هزار بشکه در روزی به 31.79 میلیون بشکه در روز رسید، زیرا تولید نفت عربستان سعودی کاهش یافت و تاثیر افزایش رکوردوار تولید عراق و ایران را خنثی کرد. تقاضای نفت اوپک در سال 2016 به 30.8 میلیون بشکه می رسد که به دلیل چشم انداز افزایش تقاضا و توقف نرخ رشد تولید کشورهای غیر اوپک، 1.4 میلیون بشکه از سال جاری بیشتر است.

موجودی نفت کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (او.ایی.سی.دی) در ماه ژوییه، با افزایش میانگین نفت مازاد بر نیاز این گروه، 9.9 میلیون بشکه افزایش یافت تا رکورد بی سابقه دو هزار و 916 میلیون بشکه ای ماه ژوئن را بشکند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین