صادرات نفت ایران در سال گذشته بیش از ۱۴ درصد کاهش یافت

نفت ایران

"اعتماد" در گزارشی نوشت: کارشناسان ورود نفت به کانال ۳۰ دلاری را پیش‌بینی کرده و معتقدند نفت در میان مدت می‌تواند قیمت‌هایی کمتر از ۴۰ دلار را نیز تجربه کند

به گزارش «نسیم» به نقل از اعتماد، آخرین آمارهای ارایه شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد حجم صادرات نفت ایران در حالی کاهشی ٨/١٤ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است که کاهش تولید نفت در حد ١٢ درصد محدود شد.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در سه سال اخیر روندی کاهشی را طی کرده است. در حالی که تولید نفت در سال ١٣٩٠ برابر با ٣ میلیون و ٦١٩ هزار بشکه بود، در سال ١٣٩٣ برابر با ٣ میلیون و ٦٣ هزار بشکه در کشور تولید شد. حجم صادرات نفت اما از
٢ میلیون و ١٠٧ هزار بشکه به یک میلیون و ٤٣٥ هزار بشکه رسید.

ایران درصدد است در ماه‌های پیش رو سهم خود از بازارهای جهانی نفت را باز پس گیرد از این رو پیش‌بینی کرده است با لغو تحریم‌ها نسبت به افزایش صادرات نفت اقدام کند.

برخی از بازارهای جهانی نفت تحت عنوان سرزمین تجاری ایران یاد می‌کنند از این رو طرح بازپس‌گیری سرزمین تجاری ایران را در دستور کار دارند.

پیش‌بینی‌های جهانی نیز حکایت از آن دارد که افزایش تولید و صادرات نفت در ماه‌های پیش رو محتمل به نظر می‌رسد.

در حالی که ایران در تلاش برای افزایش سهم بازار است، قیمت نفت کاهشی قابل توجه را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده از این رو افزایش سهم ایران از بازار جهانی نفت منجر به افزایش درآمدهای نفتی نخواهد شد.

برخی کارشناسان ورود نفت به کانال ٣٠ دلاری را نیز پیش‌بینی کرده و معتقدند نفت در میان مدت می‌تواند قیمت‌هایی کمتر از ٤٠ دلار را نیز تجربه کند.

ایران قصد ندارد به بهای حفظ محدوده قیمتی از سهم نفت خود در بازار چشم‌پوشی کند از این رو به نظر می‌رسد با افزایش صادرات نفت ایران، قیمت‌ها کاهشی قابل لمس را شاهد باشند. برخی منابع جهانی پیش‌بینی کرده‌اند با ورود دوباره ایران به بازارهای جهانی قیمت در حدود ١٠ دلار کاهش خواهد یافت اما اگر اعضای اوپک با پایبندی به سهمیه‌ها عمل کنند تاثیر ورود ایران به بازار جهانی نفت اینچنین نخواهد بود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین