قیمت نفت امروز اندکی افزایش یافت

نفت

در معاملات صبح بازار آسیا، بهای هر بشکه نفت خام شیرین سبک آمریکا برای تحویل در ماه اکتبر با ۳۷ سنت افزایش به ۳۸ دلار و ۶۷ سنت رسید/ همچنین هر بشکه نفت برنت نیز با افزایش ۴۴ سنتی به ۴۳ دلار و ۱۳ سنت رسید

به گزارش «نسیم»، به رغم تداوم فشار بر بازار جهانی نفت، بهای نفت خام که روز دوشنبه تحت تاثیر بحران بازارهای مالی و نگرانی ها از سلامت اقتصاد جهان به شدت کاهش یافته بود، روز سه شنبه در بازار آسیا با افزایش نسبی همراه شد.

در معاملات صبح روز سه شنبه بازار آسیا بهای هر بشکه نفت خام شیرین سبک برای تحویل در ماه اکتبر با سی و هفت سنت افزایش به سی و هشت دلار و شصت و هفت سنت رسید. در همین حال هر قیمت بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در همان موعد، با افزایش چهل و چهار سنتی به چهل و سه دلار و سیزده سنت رسید.

روز دوشنبه بهای نفت در بازار نیویورک برای اولین بار در شش سال گذشته به زیر چهل دلار در هر بشکه رسید.

برنارد آو، تحلیلگر موسسه آی جی مارتکس مستقر در سنگاپور گفت: بهای نفت خام و مواد اولیه در بازار معاملات آسیا پس از سقوط روز دوشنبه تا اندازه ای به ثبات رسیده است اما به نظر نمی رسد که این وضعیت نیز دوام چندانی داشته باشد.

این کارشناس افزود: اصلی ترین عامل تعیین کننده وضعیت بازار در حال حاضر این است که بدانیم آیا مقامات چین بار دیگر برای مقابله با نوسانات بازار و ایجاد ثبات در آن وارد عمل خواهند شد و اگر جواب مثبت است چه زمانی اینکار را خواهند کرد. فعالان و سرمایه گذاران بازار همچنان در نگرانی و ترس حاکم بر بازار که ناشی از کندی رشد اقتصاد جهانی، سقوط قیمت مواد اولیه، خطرات فزاینده تورم منفی، کندی رشد اقتصاد چین و جدول زمانی افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا است، به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از سنگاپور، میزان تولید جهانی نفت همچنان بالا است و این وضعیت هم برای اوپک و هم برای آمریکا ادامه دارد. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از سقف نظری تولید سی میلیون بشکه در روز به مراتب بیشتر تولید می کند و میزان تولید نفت خام در آمریکا نیز به علت بهره برداری از منابع نفت شیست همچنان بالاست. طبق گزارش اخیر وزارت انرژی آمریکا میزان ذخایر نفت این کشور در حال حاضر به سطحی نزدیک شده که تقریبا از هشتاد سال پیش تا کنون سابقه نداشته است. ذخایر کنونی نفت خام آمریکا نسبت به همین زمان در سال گذشته میلادی بیست و سه و نیم درصد افزایش یافته است.

در این اوضاع کاهش تقاضای نفت از طرف چین که اولین وارد کننده انرژی در جهان محسوب می شود، مازاد عرضه در بازار را بیشتر خواهد کرد این در حالی است که سرمایه گذاران بازار بیم آن دارند که بازگشت نفت خام ایران به بازار وضعیت موجود را از این هم وخیم‌تر کند. با حصول توافق بر سر برنامه هسته ای ایران، این کشور می تواند در شش ماه آینده روزانه یک میلیون بشکه نفت بیشتر تولید کند و به گفته کارشناسان این رویداد نیز فشار موجود بر بازار جهانی نفت را که در حال حاضر نیز تحت فشار ناشی از مازاد عرضه قرار دارد، افزایش خواهد داد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین