ازدواج‌هایی که در پیچ و خم اعتبارات دولتی مانده است

کمیته امداد

مدیرکل امور حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد با بیان این که این نهاد در حوزه ازدواج جوانان با کمبود اعتبارات مواجه است، گفت: ۳۰۰ هزار دختر بازمانده از ازدواج تحت حمایت این نهاد هستند که از سن ازدواج آنان گذشته است

به گزارش «نسیم» به نقل از پایگاه خبری کمیته امداد، مدیرکل امور حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد با بیان اینکه این نهاد در حوزه ازدواج جوانان با محدودیت و کمبود اعتبارات دولتی مواجه است،گفت: متاسفانه 300هزار دختر بازمانده از ازدواج تحت حمایت این نهاد هستند که از سن ازدواج آنان گذشته است.

رضا نوروزی همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) با بیان اینکه بیشتر این دختران بازمانده از ازدواج در روستاها ساکن هستند گفت: مهاجرت پسران از روستا به شهرها برای کسب درآمد،مشکلات اجتماعی، بالارفتن سن ازدواج در کشور و تحصیلات دختران شهری از عمده دلایل بازماندگی دختران از ازدواج محسوب می شود.

وی همچنین از وجود حدود 600 هزار دختر درشرف ازدواج از گروه افراد فقیر ( دو دهک پاین جامعه ) خبر داد و گفت: در صورتی که زمینه ازدواج این افراد فراهم نشود می تواند به عنوان یک تهدید تبدیل شود.

وی ادامه داد: کمیته امداد در جهت ترویج و تسهیل سنت حسنه ازدواج و تحکیم و تقویت بنیان خانواده و پیشگیری از شیوع آسیب های فردی و اجتماعی در بین جوانان در شرف ازدواج و زنان سرپرست خانوار خدمات مختلفی را ارائه می کند به طوری که سال گذشته 53هزارنفر از دختران و پسران و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش از کمک هزینه ازدواج و جهیزیه برخوردار شدند.

نوروزی در ارتباط با کمک هزینه جهیزیه به متقاضیان واجد شرایط،تصریح کرد: این کمک هزینه ها برای دختران تحت پوشش کمیته امداد در قالب کمک هزینه جهیزیه با سرانه 20میلیون ریال به صورت بلاعوض به تعداد 40هزارنفر، کمک هزینه جهیزیه دختران نیازمند به تعداد سه هزارنفر به مبلغ 10میلیون ریال ، هدیه ازدواج به 10هزار پسر تحت پوشش از 500 تا 700هزار تومان و کمک هزینه ازدواج دو هزار و 300 زن سرپرست خانوار بوده است.

وی با اشاره به حمایت های کمیته امداد برای استحکام و تقویت بنیان خانواده خاطر نشان کرد: کمیته امداد برای تشویق و حمایت از زوجهای جوان کلاس های مشاوره نیز برگزار می کند و همچنین این افراد از تسهیلات قرض الحسنه 30میلیونی ریالی نیز بهره مند می شوند.

مدیرکل امور حمایت‌های اجتماعی کمیته امداد با بیان اینکه اعتبارات این نهاد پاسخگوی هزینه ازدواج دختران برای تشکیل خانواده نیست، افزود: موسسات ومراکز خیریه و نیکوکاران می تواند برای کمک به ازدواج آسان این افراد به این نهاد کمک کنند.

نوروزی با بیان اینکه کمیته امداد هیچ جهیزیه ای را به مددجویان بدون ارائه مشاوره قبل از ازدواج اهدا نمی کند گفت: بر این اساس طبق بررسی هایی که درحوزه فرهنگی انجام شده است کمترین طلاق ها را در کمیته امداد شاهد هستیم؛ چراکه بیشتر این افراد رنج دیده و سختی های زندگی را چشیده اند و از زندگی های فانتزی به دور هستند.

وی ادامه داد: سال گذشته بیش از 60هزار کمک هزینه پشت نوبت برای ازدواج داشته ایم که امسال نیز با توجه به محدودیت اعتبار هر ماه به تعداد آنها اضافه می شود.

نوروزی با بیان اینکه سال گذشته بیش از 82میلیارد تومان اعتبار برای کمک به ازدواج جوانان هزینه شده است تصریح کرد: از این میزان حدود 71 میلیارد تومان آن برای جهیزیه دختران پشت نوبت بوده به طوری که 50 درصد آن از کمک های مردمی تامین شده است.

نوروزی با اشاره به اینکه کمیته امداد ازدواج را راهی برای توانمند سازی مددجویان می داند،گفت: امسال سرانه کمک هزینه ازدواج از 20میلیون ریال به 30 میلیون ریال افزایش یافته است ولی با توجه به محدودیت اعتبارات سرانه سال گذشته را برای مددجویان پرداخت می کنیم.

وی اظهار کرد: این نهاد از سال 70 تا 92 حدود 538 میلیارد تومان در حوزه کمک به ازدواج نیازمندان سرمایه گذاری کرده که حدود 1.5 میلیون زوج را شامل می شوند که به صورت بلاعوض از امداد تسهیلات دریافت کرده اند.

مدیرکل امورحمایت‌های اجتماعی کمیته امداد کمک به ازدواج نیازمندان در را چهار فصل کاری تعریف کرد و یادآور شد: عمده آن برای دختران تحت پوشش کمیته امداد و دختران نیازمندی که تحت پوشش امداد نیستند و موردی از این نهاد خدمات می گیرند و بخش دیگر هدیه ازدواج پسران و کمک به ازدواج زنان سرپرست خانوار تحت پوشش را شامل می شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین