انتقاد سبحانی از افزایش نرخ ارز؛ مسئولان بگویند با چه هدفی در بازار ارز دخالت می‌‌کنند؟

حسن سبحانی، استاد دانشگاه

استاد اقتصاد دانشگاه تهران افزود: با افزایش نرخ ارز درآمد دولت تامین می‌شود و باید مشخصاً مسئولان عنوان کنند که برای چه سیاستی در بازار ارز مداخله کرده و دنبال چه هدفی می‌گردند/

به گزارش «نسیم» فارس نوشت:

حسن سبحانی، درباره سیاست تک نرخی کردن ارز توسط دولت و افزایش نرخ دلار طی روزهای اخیر، اظهارداشت: سیاست تک نرخی شدن ارز جزو سیاست‌های تعدیل ساختار اقتصادی محسوب می‌شود و یکسان‌سازی باید توسط بازار ایجاد شود نه اینکه دولت در آن مداخله کند.

وی ادامه داد: مکانیزم بازار این است که براساس عرضه و تقاضای ارز سیاست تک نرخی ایجاد شود، نه اینکه توسط دولت به عنوان قدرت قاهره که تا 85 درصد بازار ارز کشور را در اختیار دارد.

این اقتصاددان با بیان اینکه بازار ارز دست دولت است، گفت: این بازار اکنون انحصاری بوده و مانند فتیله چراغی می‌ماند که با اراده و اهداف دولت در مقاطعی عرضه را کم یا زیاد می‌کند.

سبحانی این کار دولت را مداخله در بازار دانست و یادآور شد: در شرایط فعلی ایران دولت باید در بازار ارز مداخله کند اما معتقدم در شرایطی که برنامه ششم و رویکرد دولت تولید باشد این سیاست درست است و باید تأمین نرخ ارز به نفع هدف یعنی حمایت از تولید باشد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه اکنون مداخله در بازار ارز به نفع تولید تمام نمی‌شود، تصریح کرد: رویکرد کنونی توسعه صادرات بوده و دولت به جای آن که از تولیدکننده حمایت کند از تاجر حمایت کرده زیرا باید تولیدی در داخل کشور وجود داشته باشد تا بتوان آن را صادر کرد و در نهایت از این محل سود کرد.

وی ادامه داد: زمانی که تولید کننده نرخ ارز را صعودی می‌بیند و باید مواد اولیه را با قیمت بالاتر خریداری کند این موضوع منجر به افزایش قیمت‌های داخلی و کاهش تولید می‌شود.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه تورم مخل تولید است، بیان داشت: اکنون با افزایش نرخ ارز درآمد دولت تامین می‌شود و باید مشخصاً مسئولان عنوان کنند که برای چه سیاستی در بازار ارز مداخله کرده و دنبال چه هدفی می‌گردند،اما اینکه صرفاً شعار حمایت از تولید سر داده شود و از طرفی نرخ ارز بالا رود با یکدیگر همخوانی ندارد.

به گفته سبحانی، در حال حاضر نباید هدف دولت یکسان‌سازی نرخ ارز باشد بلکه راه‌اندازی تولید و ارزان تمام شدن هزینه کالاها باید در دستور کار باشد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین