حسن سبحانی: شورای پول و اعتبار هیچ حقی برای تعیین نرخ سود سپرده ندارد

حسن سبحانی، استاد دانشگاه

این اقتصاددان و نماینده سابق مجلس: کسانی که درخواست تسهیلات مصرفی از بانکها دارند افراد گرفتاری هستند که به دلیل مشکلات شخصی اعم از هزینه درمان ، تهیه جهیزیه یا ادامه تحصیل فرزندانشان و.... دنبال پول هستند

به گزارش نسیم به نقل از تراز، حسن سبحانی اقتصاددان و نماینده سابق مجلس درباره متقاضیان دریافت وام از بانکها گفت: کسانی که درخواست تسهیلات مصرفی از بانکها دارند افراد گرفتاری هستند که به دلیل مشکلات شخصی اعم از هزینه درمان ، تهیه جهیزیه یا ادامه تحصیل فرزندانشان و.... دنبال پول هستند. وی ادامه داد: این افراد وقتی برای گرفتن پول به سراغ کسی می روند، نمیتوانند رقم مورد درخواست خود را به عنوان قرض دریافت کنند و به سراغ بانکها میروند، لذا این افراد مستاصل شده و به سراغ نهادهای مالی میروند، لذا تمکین این افراد به قوانین بانکها ، عموما از روی استیصال است . دسته دوم متقاضیان وام در جامعه کسانی هستند که دست به سرمایه گذاری می زنند ، اینها نه تنها مستاصل نیستند بلکه با این پول می توانند سرمایه های بیشتری به دست بیاورند. اینگونه افراد تا جایی که به شرایط اقتصاد ما بر می گردد هم به ناگزیر تن به شرایط بانک می دهند.
وی در ادامه با بیان اینکه اهم اکنون بانک ها به کسی که سپرده گذاری کند حداقل بالای ۲۰ درصد سود می دهد به تراز توضیح داد: من اگر بخواهم سرمایه گذاری بکنم، میدانم اگر تمام تلاش خود را در حوزه تولید انجام دهم و تمام چالشهای آن را نیز تحمل بکنم ممکن است ۱۰ تا ۱۲ درصد سود به دست بیاورم، سوال این است که برای چه من باید به سراغ تولید بروم؟ من سپرده خودم را در بانک می گذارم و بیش از ۲۰ درصد سود بدون دردسر می گیرم. بنابراین وقتی بانک می گوید ۲۵ درصد بهره برای این تسهیلات از شما می گیرم، کسی که قبول می کند حتما از روی اجبار است.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که یعنی شما با این توصیفاتی که درباره نظام بانکی دادید معتقدید قانون بانکداری بدون ربا که در اوایل دهه ۶۰ تصویب شد هرگز در ایران اجرایی نشده است؟ گفت: این قانون درست در ۸ شهریور ۱۳۶۲ تصویب شد، اما به نظر من آنچه در نظام بانکی ما اجرا می شود، آیین نامه های اجرایی قانون بانکداری بدون رباست. وی توضیح داد: مطالعات بنده نشان می دهد این آیین نامه ها منطبق با این قانون نیست، بنابراین صحیح این است که بگوییم در نظام بانکی ایران یک عده آیین نامه ها اجرا می شود. وی در ادامه با بیان اینکه من فراوان می دانم که این آیین نامه ها منطبق با قانون نیستندگفت: به عنوان مثال قانون هیچ حقی به شورای پول و اعتبار برای تعیین نرخ سود سپرده نداده است، بلکه یک حق کوچکی برای تعیین نرخ سود سرمایه گذار می دهد.
 سبحانی درباره راهکارهای خروج از این چالشها نیز به تراز توضیح داد: قاعدتا راه حل وجود دارد، اما نسبت به سال های اول انقلاب این راه حل بسیار سخت تر شده است. ولی قطعا راه حل وجود دارد. وی اضافه کرد: جمله ای که می توانم بگویم این است که بدون ربا بودن و فعالیت های حقیقی کردن و دوری از فعالیت های صوری در داخل ظرف بانک یا غیرممکن است یا بسیار سخت است، ما اصلا باید سرمایه گذاری های خود را به یک سری موسسات بخش خصوصی یا دولتی بدهیم. هرکسی می خواهد سود ببرد و ربا نخورد باید پولش را به این موسسات بدهد تا برایش سرمایه گذاری کند. اما اگر ظرف را عوض کنیم که مظروف شکل ظرف را به خود نگیرد با دو سال کار فرهنگی وسیع با ظرافت خاص ، مطمئن باشید مردم ما آگاهانه به دنبال ربا خواری نیستند و اگر امروز این مرض در جامعه ما وجود دارد به خاطر این است که یا مردم نمی دانند یا گرفتارشان کرده ایم.وی در پاسخ به این سوال که اگر بخواهیم بانکداری بدون ربا در ایران اجرایی شود اولویت اقدامات ما باید بر چه اساسی باشد؟ تصریح کرد:
وقتی که مردم یقین کردند که بابت سپرده هایشان مازاد زمان بند نمی خواهند این ها به تدریج متوجه می شوند که این پول برای سرمایه گذاری رفته است و باید اینجا کنترل صورت بگیرد که این سپرده ها درجهت تولید واقعی قرار گیرند. من اگر شخصا بخواهم برای تولید در اقتصاد ایران یک مقوله انتخاب کنم پیگیری حذف ربا از سیستم بانکی را پیشنهاد می کنم.

این نماینده سابق مجلس ادامه داد: الان از دهه ۸۰ به بعد بانک های خصوصی ایجاد شدند و اقتصاد به سمت خصوصی سازی های وسیع و در موارد زیادی بی رویه رفته است. چطور الان حجم سپرده های مردم در بانک های خصوصی در مواردی دو برابر بانک های دولتی است. وی اضافه کرد: یعنی سپرده سرمایه گذاری مدت دار در سال ۱۳۹۲ در بانک های دولتی ۱۲۴ هزار میلیارد تومان بوده ودر بانک های غیردولتی ۳۰۸ هزار میلیارد تومان بوده است. یعنی مردم خودشان را به یک نهادهایی تطبیق می دهند. ما اگر موسسات سرمایه گذاری مطابق قانون و خبره تشکیل دهیم که کار و فعالیتشان سرمایه گذاری باشد و به مردم بگوییم که در اینجا سود به معنای بازدهی حلال به اموال شما اضافه می شود به نظرم مردم به تدریج جهت خود را تغییر می دهند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین