معاون وزیر بهداشت خبرداد: هیچ یک از زائران ایرانی به کرونا مبتلا نشده‌اند

دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت

علی‌اکبر سیاری در نشست خبری خود اظهار داشت: ستادی در وزارت بهداشت ویژه پیشگیری و کنترل ویروس و وبا تشکیل شده است، چرا که در عراق اپیدمی وبا به وجود آمده و ۱۲۰ نفر مبتلا به این بیماری شده‌اند

به گزارش «نسیم»، فارس نوشت:

 علی‌اکبر سیاری در نشست خبری خود اظهار داشت: ستادی در وزارت بهداشت ویژه پیشگیری و کنترل ویروس و وبا تشکیل شده است، چرا که در عراق اپیدمی وبا به وجود آمده و 120 نفر مبتلا به این بیماری شده‌اند.

وی افزود: با توجه به حضور زوار ایرانی در عراق، احتمال انتقال وبا به ایران وجود داشت، بنابراین از بدو شروع این خبر و با توجه به آماده‌باش وزارت بهداشت عراق، ما نیز به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی آماده‌باش اعلام کرده‌ایم و تمهیدات لازم در این زمینه پیش‌بینی شده است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رابطه با کرونا ویروس و بیماری مرس اظهار داشت: ویروس کوچکترین موجود زنده شناخته‌شده به شمار می‌رود و 200 ویروس عامل سرماخوردگی وجود دارد که یکی از آنها کرونا ویروس است، همچنین برخی از ویروس‌ها از نظر ژنتیک تغییر کرده و بیماری‌زایی و قدرت کشندگی آنها افزایش می‌یابد که کرونا ویروس نیز از همین دسته است.

سیاری ادامه داد: تاکنون در دنیا 1430 مورد ابتلا به کرونا ویروس گزارش شده است که 532 مورد آن منجر به فوت مبتلایان شده، همچنین این ویروس در 26 کشور دنیا گزارش شده است.

وی با تأکید بر اینکه بیشترین موارد ابتلا به کرونا ویروس در عربستان بوده است، افزود: ویروس کرونا در خفاش و شتر بوده و علاوه بر راه انتقال آن از این حیوانات، در صورت ابتلا افراد، از طریق ترشحات تنفسی و روبوسی احتمال انتقال دارد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تاکنون واکسنی برای کرونا ویروس شناخته نشده است و دارویی نیز برای درمان این بیماری وجود ندارد، گفت: کشندگی این بیماری بسیار زیاد است و 30 درصد خطر مرگ در مبتلایان دارد. همچنین خطر کرونا ویروس در سالمندان بیشتر است.

سیاری ادامه داد: کارکنان بیمارستان و افرادی که مشکلات مزمن قلبی ریوی و نقص دستگاه ایمنی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به کرونا ویروس هستند.

وی تصریح کرد: از 1430 مورد ابتلا کرونا ویروس در جهان، 85 درصد آنها در عربستان به وقوع پیوسته، بنابراین ما در رابطه با این بیماری نگران هستیم و تمهیدات لازم را جهت جلوگیری از انتقال و شیوع آن به ایران انجام داده‌ایم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 19 فرودگاه کشور از فردا به منظور ورود حجاج به ایران در حالت آماده‌باش هستند و اقدامات و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از ورود و شیوع کرونا به کشور پیش‌بینی شده است، همچنین مانوری در این رابطه فردا برگزار می‌کنیم.

سیاری در ادامه اظهار داشت: تاکنون 6 مورد ابتلا به ویروس کرونا در ایران گزارش شده که مربوط به سال پیش بود و 2 مورد آن منجر به مرگ مبتلایان شد، ولی خوشبختانه از آن زمان دیگر این بیماری در کشور تکرار نشد.

وی با اشاره به خطرات زیاد کرونا ویروس اظهار داشت: امسال یک مورد از مبتلایان کرونا ویروس از کشورهای عربی به کره سفر کرد و این عامل سبب ابتلاء 183 نفر در این کشور به کرونا ویروس شد و 36 نفر نیز به همین علت فوت شدند.

سیاری ادامه داد: 2 بیمارستان در کره به دلیل کرونا ویروس تعطیل، 77 بیمارستان آنها نیز دچار آسیب جدی شد و 100 هزار پرواز توریستی به این کشور نیز با تعطیلی مواجه و  همچنین 900 میلیون دلار خسارت به کشور کره وارد شد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه علاوه بر تیم‌های بهداشت و درمان که روزانه در عربستان بیماری کرونا ویروس را کنترل می‌کنند، تیم‌های پزشکی هلال احمر نیز آموزش‌های لازم را فرا گرفتند و آنها نیز وضعیت حجاج را تحت پوشش قرار داده و تمهیدات لازم را انجام داده‌اند.

سیاری تأکید کرد: تا امروز هیچ زائر ایرانی به کرونا مبتلا نشده و گزارشی در این مورد نیز واصل نشده است، ولی رصد وضعیت زائران ادامه دارد.

به گفته وی، جهت بازگشت حجاج تمهیدات پیش‌بینی شده و پرسنل بهداشتی علائم بیماری را اعلام و فرم خوداظهاری تهیه کرده‌اند که افرادی اگر دارای علائم خطر بیماری همچون تب بالای 38 درجه، سرفه و تنگی نفس هستند شناسایی شوند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: افرادی که مشکوک به کرونا ویروس باشند، مسیرشان از سایر زائران جدا شده و از طریق آمبولانس به بیمارستان منتقل می‌شوند.

سیاری افزود: در بیمارستان بخش مراقبت ویژه در نظر گرفته شده، همچنین تمهیدات لازم به حد جلوگیری از وقوع اپیدمی در بیمارستان‌ها پیش‌بینی شده است. همچنین آمادگی لازم جهت جلوگیری از کرونا را داریم و تمام پرسنل را آموزش دادیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین