یادداشت:: پیشنهادی برای نامگذاری «روز پسر»

میلاد امام هادی (ع)

شاید مناسب‌ترین روز را بتوان نیمه ذی الحجه مصادف با میلاد مبارک حضرت امام هادی (علیه السلام) عنوان کرد. امام معصومی که خداوند متعال، ردای امامت را در هشت سالگی بر دوش آن بزرگوار قرار داد

گروه اجتماعی خبرگزاری «نسیم»، میثاق بدیعی مقدم: تقویم ما یکی از پر مناسبت‌ترین تقویم‌های جهان است، مناسبتهایی که در هیچ کشور دیگری مثال آن پیدا نمی‌شود. به عنوان نمونه روز دختر که به میمنت میلاد کریمه اهل بیت (ع) در تقویم ما جای گرفته است در هیچ تقویم رسمی دیگری مشاهده نمی‌شود. مناسبتی که البته باید به مبتکر آن آفرین گفت که روزی را برای تکریم دختران این مرز و بوم در نظر گرفته، که در راستای ارزشهای اسلامی مبنی بر تکریم دختران است و همچنین الگویی شایسته را به دختران پاک شیعه معرفی می‌کند.

اما گویا متولیان فرهنگ عمومی قرینه این روز را در تقویم رسمی کشور فراموش کرده‌اند؛ روزی برای تکریم پسران ایران زمین. روان‌شناسان و همچنین کار‌شناسان تربیت دینی معتقدند‌‌ همان گونه که دختران نیاز به توجه از سوی بزرگتران به ویژه والدین دارند، پسران نیز به این مقوله احتیاج دارند. اما در نوع این توجه تفاوت‌هایی است، از جمله اینکه دختران نیاز بیشتر به مسائل عاطفی و محبت مستقیم والدین دارند، اما پسران بیشتر محتاج به حمایت مادی و معنوی و تایید در امور دارند و در غیر این صورت راه برای ورود اغیار به قلب دختر و پسر باز می‌شود. امری که توجه مربیان به خصوص پدر و مادر باید معطوف به آن باشد.

از این رو پیشنهاد می‌شود، در تقویم رسمی کشور روزی را برای پسران در نظر گرفت و الگوی مناسبی را برای شیوه زندگی به آنان یادآورشد. شاید مناسب‌ترین روز را بتوان نیمه ذی الحجه مصادف با میلاد مبارک حضرت امام هادی (علیه السلام) عنوان کرد. امام معصومی که خداوند متعال، ردای امامت را در هشت سالگی بر دوش آن بزرگوار قرار داد و در طی ۳۳ سال دوران پر برکت امامت، اقدامات بنیادینی را برای تشیع انجام داد که به یادگار گذاشتن زیارت جامعه کبیره – به عنوان مانیفست شیعه ۱۲ اثنی عشری- تنها یکی از اقدامات پر ارزش آن امام همام است.

 از دیگر سو با این اقدام می‌توان در مقابل سم پاشی مغرضان و بیماردلانی که به ساحت آن بزرگوار اهانت کرده‌اند، اقدام سازنده‌ای انجام داد و از این طریق زوایای کمتر شناخته شده زندگی آن بزرگوار را آشکار نمود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین