"بررسی حوادث سیاسی مناطق کردنشین ایران" به پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها رفت

کتابفروشی

کتاب "بررسی حوادث سیاسی مناطق کردنشین ایران" شامل مجموعه مقالاتی که به کوشش دکتر حسین احمدی گردآوری و از سوی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر شده به چاپ دوم رسید

به گزارش «نسیم»، پس از مدتی از اشغال ایران از سوی قدرتهای بزرگ، با اشاره و کمک مستقیم شورویها، نشانه هایی از واگرایی توسط برخی نخبگان سیاسی ایران مشاهده شد. گرچه قاضی محمد با شکل‌دهی جمهوری مهاباد در طول حیات یکساله خود موفق به جذب کردهای ایلام ، کرمانشاه، کردستان و حتی عشایر اطراف مهابد نشد ولی توانست با حمایت روسها برای واگرایان کرد دولت‌سازی کند.

شناسایی صف‌بندی داخلی و مواضع سیاسی احزاب و شخصیت های طراز اول مملکتی و چگونگی برخورد آنان با حزب دموکرات کردستان و اولین موج جدایی طلبی هرچند ساخته بیگانگان سرشت غیر دموکراتیک سران حزب به ویژه قاضی محمد که بدون مشورت و استخراج رای و نظر مردم و با کمک بیگانگان سرنوشت جدیدی برای مردم کرد رقم زد. در کتاب بررسی حوادث سیاسی مناطق کردنشین ایران (1320 - 1330) به صورت تحلیلی آمده است.

در این مجموعه با مقالات متعددی از سوی آقایان مجتبی برزویی، محمد رئوف توکلی، حسن حیدری، عبدالحمید چرت سجادی، حسین شاه ولی، علی ططری، اردشیر کشاورز و سالار سیف الدینی مسئله فوق مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین مقاله ای درباره علل شکل‌گیری و توسعه گروهک پژاک از دکتر حسین احمدی و مقاله‌ای دیگر درباره نوروز درمیان کردهای ترکیه از خانم عایشه حر در همین مجموعه آورده شده است.

این کتاب در 340 صفحه به کوشش حسین احمدی و توسط موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر شده است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس