مصباحی مقدم: مهار تورم دستاورد دولت نبود، دولت برای خروج از رکود نیز خیلی کم‌کاری کرد

مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با «نسیم» افزود: دولت می توانست با تزریق ۳۵۰ هزار میلیارد نقدینگی افزوده شده در دو سال اخیر مشکل رکود را حل کند که متاسفانه این کار را نکرد

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با «نسیم» در ارزیابی خود از عملکرد اقتصادی دو ساله دولت تدبیر و امید اظهار کرد: دولت در دو سال اخیر تورم را به طور نسبی مهار کرده چرا که بخش قابل توجهی از رشد تورم در کشور ما ناشی از وضعیت پریشانی و بی ثباتی اقتصادی در جامعه است.

وی افزود: همین که ثبات به جامعه آمد تورم مسیر کاهشی به خود گرفت. گرچه ثبات ایجاد شده هم بیشتر به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و اقدامات دولت تاثیری در آن نداشت. عمده عامل تورم در اقتصاد ما عامل انتظاری است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: دولت تا حدی موفق بوده که بخشی از عوامل تورم را مهار کند. مثل اینکه دولت استقراض رسمی از سیستم بانک مرکزی نکرده و هزینه های جدید به وجود نیاورده است. سعی کرده در هزینه های جاری کنترل و مهار داشته باشد و هزینه جدید نیافریند و نیروی جدید استخدام نکند. اینها عوامل موثر در مهار تورم بود.

دولت می توانست با تزریق 350 هزار میلیارد نقدینگی افزوده شده در دو سال اخیر مشکل رکود را حل کند

مصباحی مقدم با انتقاد از بی توجهی دولت به مسئله رکود در دو سال اخیر به نسیم بیان کرد: دولت درباره رکود خیلی کم کاری کرد، زیرا در شرایط تحریم اقتصادی ما می توانستیم خیلی از ظرفیتهای داخلی را بدون دردسر فعال کنیم و از رکود خارج کنیم. اگر کل نقدینگی حدود 350 هزار میلیاردی جدید ایجاد شده به سمت تولید و به سمت بنگاههایی که با ظرفیت پایین کار می کنند سوق پیدا می کرد، بسیاری از مشکلات برطرف می شود.

وی گفت: در حال حاضر بنگاهها سرمایه ثابتشان را دارند، ماشین آلاتشان نصب شده و سوله هایشان موجود است. فقط باید زیر این سقفها و با این ماشین آلات کار کرد. بنابراین مواد اولیه نیروی انسانی می خواهند که هر دوی این مسائل نیازمند به تسهیلات بانکی،جهت تامین سرمایه در گردش است.

عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس تاکید کرد: اگر این منابع وجود داشت، این ظرفیتهای خالی می توانست بلافاصله به کار گرفته شود و اشتغال در کشور ما افزایش پیدا کند و محصول این کارخانجات به بازار بیاید و مصرف شود. عرضه بیشتر این محصولات تقاضای بازار را پاسخ می داد و قیمت محصولات را هم تعدیل می کرد. بنابراین در اینجا دولت ضعف جدی داشت.

مصباحی مقدم با انتقاد از بروکراسی اداری دولت بیان کرد: ساختار اداری دولت خود به مثابه مانع عمل می کند، زیرا در حال حاضر در ادارات مربوط به بخش تولید، ما شاهد یک نوع عدم سهولت و روانی کار هستیم. اگر دولت این موانع را بر می داشت در دو سال اخیر به رونق واقعی می رسیدیم.

وی با اشاره به تاثیرات اجرایی شدن برجام بر اقتصاد کشور عنوان کرد: در حال حاضر که تحریمها در حال برداشته شدن است، اگر این مشکلات برطرف نشود ما با مشکلات بیشتری رو به رو خواهیم بود. فضای کسب و کار بهبود پیدا نمی کند و تولید ملی ارتقا نمی یابد.

عضو کمیسوین برنامه و بودجه مجلس بخشی از کاهش تورم را ناشی از رکود دانست و گفت: بخشی از کاهش تورم ناشی از رکود است و رکودی که حاکم است، خود نقش ضد تورمی دارد و یا عامل مهار تورم است. زیرا معاملات در بازار کاهش پیدا کرده و در خیلی از موارد متوقف است. در این صورت گردش نقدینگی کاهش پیدا می کند. وقتی گردش نقدینگی کاهش پیدا کند تورم هم به تناسب کاهش پیدا می کند. یکی از عوامل افزایش نقدینگی سرعت گردش پول است. وقتی سرعت گردش پول پایین آمده تورم هم مهار می شود. بنابراین اگر با رونق رو به رو بودیم حتما تورم بالاتر از این بود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین