نیویورک‌تایمز: کنار گذاشتن ایران از گفتگوهای سوریه "نادیده گرفتن واقعیت " بود

ظریف

این نشریه آمریکایی نوشت: مداخله مسکو در سوریه، معادلات مذاکرات وین را تغییر داد/ غرب پذیرفته تهران و مسکو تعیین کننده جانشین اسد در دولت انتقالی هستند

به گزارش گروه بین الملل «نسیم»، نیویورک تایمز نوشت: دعوت از ایران برای حضور درگفتگوهای سوریه و این تغییر رویکرد آمریکا، مثال دیگری از نحوه ورود نظامیان روسی به جنگ سوریه است که معادلات قدرت‌ها را در این مذاکرات گسترده تغییر داد. برای مدت زمانی طولانی ایالات متحده ی آمریکا اصرار داشت؛ قبل از آنکه مذاکرات در مورد جانشین شروع شود، بشار اسد باید کناره گیری کند ـ چنانچه اوباما چهارسال قبل در کاخ سفید اظهار داشت. چنین موضعی امروز در این حد تغییر کرده که غرب می‌گوید تا زمانی که راه حل سیاسی شامل انتقال قدرت- حتی به یک دولت علوی دیگر – کفایت می‌کند.

این مقاله به نقل از یک دیپلمات ارشد آمریکایی، نوشت: آخرین تغییرات در این دیدگاه را می‌توان به رسمیت شناختن ایران و روسیه به عنوان تعیین کننده اسد در دولت انتقالی احتمالی دانست. کنار گذاشتن ایران از این گفتگو ها "تنها نادیده گرفتن واقعیت " است.

ایرانی ها هنوز اعلام نکرده اند که آیا قصد شرکت در این کنفرانس ها را دارند یا نه، این در حالی است که مقامات آمریکایی انتظار دارند که آن ها را روز جمعه حاضر در این کنفرانس در شهر وین، جایی که آخرین دور از مذاکرات هسته ای نیز برگزار شده بود، ببینند. در طول آن مذاکرات، محمد جواد ظریف؛ وزیر امور خارجه  ایران، چندین بار به همتای آمریکایی اش گفته بود که مسئله سوریه به "بخش های نظامی ایران" مربوط است نه به وزارت امور خارجه. گفتنی است که محمد جواد ظریف و جان کری، روابط بسیار عمیقی با یکدیگر دارند.

به نوشته این نشریه آمریکایی، قرار گرفتن ایران در کنار روسیه در سوریه ـ یک گام تاکتیکی برای تقویت بشار اسد و یا یک گام استراتژیکی برای رو در رو قرار دادن روسیه و ایالات متحده است.

با این حال مداخله روسیه باعث تغییر پارامتر های این رقابت شد و این امر کار را برای کربی، سخنگوی جدید وزارت امور خارجه، در توضیح نقش ایران در سوریه مشکل کرده است. وی ابتدا بر روی جزو "شرکای اصلی " بودن ایران در میز مذاکره تاکید داشت اما زمانی که سوال شد آیا ایران واقعاً‌ "شریک" محسوب می شود،‌ وی جواب داد: "می تواند باشد ". و زمانی که دوباره از وی سوال شد در پاسخ گفت که فعالیت‌های ایران هنوز به آن سطح از تعریف نرسیده است.

یک دیپلمات غربی که می‌خواست نامش فاش نشود اظهار داشت که دیپلمات های غربی مدت هاست که از دیدگاه خود مبنی بر کناره گیری بشار اسد برای شروع انتقال قدرت عقب نشسته‌اند. وی گفت:  نتیجه مطلوب برای نشست وین می تواند یک نقشه راه باشد که چشم انداز این انتقال را نشان بدهد.

این دیپلمات این  امر را " شدنی" توصیف کرد و در ادامه اذعان داشت: بیائید تصور کنیم که روز پس از فردا ما یک نقشه اجرایی برای صلح  خواهیم داشت.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین