آیت‌الله مکارم شیرازی: جلوی نفوذ مجدد افکار مادی‌گری در علوم انسانی گرفته شود

آیت الله مکارم شیرازی

این مرجع تقلید گفت: باید بررسی کنیم که علت اصلی آمدن پیغمبران الهی چه بوده تا علوم انسانی را در مسیر آن اهداف قرار دهیم/ باید تفکر الهی را در علوم انسانی جانشین تفکر مادی کنیم

به گزارش «نسیم»، آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی عصر سه شنبه 12 آبان ماه در مراسم اختتامیه سومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی و اعطای دومین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی که در مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع) برگزار شد از دست‌اندرکاران برگزاری این کنگره بین‌المللی قدردانی کرد و اظهارداشت: اگر بخواهیم برنامه‌های مهم کشور و نظام را شمارش کنیم، کاری که این کنگره تقدیم می‌کند از اهم آنها محسوب می‌شود، برای اینکه تاثیرش در تمام شئون جامعه ظاهر می‌شود.

وی تاکید کرد: مهم نیست که ما با این کنگره، جلوی نفوذ افکار مادی گری غرب را در علوم انسانی بگیریم، بلکه هدف این است که کتاب‌های علوم انسانی، مقالات و برنامه‌های که سالیان سال انجام می‌شود در مرحله اول پالایش شوند و بعد برنامه‌ریزی شود که از نفوذ مجدد این افکار جلوگیری شود.
این مرجع تقلید شعیان جهان تاکید کرد: برای اینکه توجه داشته باشیم، تفکر مادی گری غرب در علوم انسانی از چه زمانی در کشور ما نفوذ کرده، کتاب‌های درسی دانشگاه‌ها را در علوم انسانی قبل از انقلاب اسلامی بررسی کنید.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه برای پالایش و جلوگیری از نفوذ آینده افکار مادی گری غرب، باید علت بعثت انبیای الهی، پیغمبران و نزول کتاب‌های آسمانی بررسی شود، اظهار داشت: ما که اینها را با دلایل قوی قبول کردیم و می‌خواهیم علوم انسانی را بر پایه آن قرار دهیم، ولی باید بررسی کنیم که علت اصلی آمدن پیغمبران الهی چه بوده تا علوم انسانی را در مسیر آن اهداف قرار دهیم.
وی با بیان اینکه در قرآن کریم به حدود 10 هدف برای بعثت انبیای الهی به ویژه پیامبر اسلام(ص) اشاره شده، یکی از این اهداف را حیات طیبه برای بشر عنوان کرد و گفت: پیغمبر اکرم(ص)، انبیای و اولیای الهی آمدند که به انسان فیزیکی حیات انسانی بدهند.
این مرجع تقلید گفت: قرآن کریم در آیه 24 سوره انبیا می‌فرماید: «اجابت کنید دعوت خدا و پیغمبر خدا را، هنگامی که شما را به سوی چیزی فرا می‌خواند که به شما حیات و زندگی می‌بخشد. آیه 97 سوره نحل هم تاکید دارد که کسانی که دارای ایمان و عمل صالح باشند، ما حیات طیبه به آنها می‌دهیم. بنابراین حیات طیبه یکی از اهداف پیغمبران الهی بوده است.
به گفته آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، امیرمومنان(ع) هم در نهج البلاغه می‌فرماید: بمیرید و سربلند باشید، زنده‌اید و زنده بمانید و ذلیل باشید، مرده‌اید.
این استاد برجسته حوزه علمیه قم تاکید کرد: سربلندی، عزت، آزادی و افتخار از خمیرمایه‌های حیات انسانی است و انبیای الهی در این مسیر آمدند، بنابراین علوم انسانی باید حیات افتخارآمیز داشته باشد نه حیات ذلیلانه، سر به زیر، مستعمره و نیازمند دیگران. حیات انسانی و طیبه را انبیاء می‌آورند و علوم انسانی باید در همین مسیر حرکت کند.
آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: امیرمومنان در جای دیگری حیات انسانی را نشان دادند و فرمودند: ثروت اندازان بی‌خبر از حال جامعه مرده‌اند، حتی در زمانی که ظاهرا زنده‌اند و علما زنده‌اند، حتی در زمانی که در زیر خاک پنهان هستند.
وی در بیان دومین هدف از اهداف دهگانه مورد اشاره قرآن کریم، به آیه 127 سوره اعراف اشاره کرد و افزود: بر اساس این آیه، پیغمبر آمده که امر به معروف و نهی از منکر و نیکی‌ها را زنده کند، منکرات را نهی کند و بمیراند، پاکیزگی‌ها را حلال بشمارد و آلودگی‌ها را تحریم کند. پیغمبر آمده بارهای سنگین را از روی دوش بشر بردارد و غل و زنجیره‌هایی که در دست و پا و گردن آنهاست را بشکند. بنابراین علوم انسانی اسلامی باید در مسیر شکستن این غل و زنجیرها از دست و پای بشر و برداشتن بارهای سنگینی که ظالمان بر دوش بشر گذاشته‌اند پیش برود؛ مسیری که نتیجه‌اش آزادی به معنی واقعی باشد نه آزادی به معنی دوره اسارت دیگر.
این مرجع تقلید اضافه کرد: غربی‌ها تفکر مادی دارند و این تفکرات در تمام علومشان وجود دارد. ما باید تفکر مادی را از علوم انسانی بیرون بکشیم و تفکر الهی و اسلامی را جانشین آن بکنیم.
آیت‌الله مکارم شیرازی در تشریح سومین هدف بعثت پیامبر گرامی اسلامی گفت: پیامبر اسلام(ص)  می‌فرمایند من آمده‌ام صفات شایسته بزرگوارانه انسانی را در میان بشر زنده کنم. بنابراین علوم انسانی‌ای مطلوب اسلام است که بتواند مکارم اخلاق و فضائل برجسته انسانی را در جامعه بشری زنده کند. اگر برنامه ما در این مسیر قرار بگیرد خیلی راحت می‌توانیم به مقصد برسیم.
این مرجع تقلید به بایسته‌های اسلامی سازی علوم اشاره کرد و افزود: ما هرگز پیشنهادی ندادیم که علوم انسانی از دانشگاه حذف شود. هیچ عاقلی این حرف را نمی‌زند، چون جامعه بر محور این علوم دور می‌زند.
وی با بیان اینکه بحث پالایش و قرارگرفتن علوم بر روی پایه‌های اسلامی و اهداف پیغمبر و قرآن مطرح است، تاکید کرد: پیشنهاد نمی‌کنیم همه علوم انسانی که از غرب آمده، باطل است. در میان این علوم مسائلی است که بسیار قابل قبول است اما در برخی موارد انحرافات مسلم بسیاری وجود دارد.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی به دست اندرکاران علوم انسانی اسلامی توصیه کرد که بیش از حد به مقدمات کار تمرکز نکنند بلکه به متن توجه بیشتری داشته باشند. فعلا به متن نیاز بیشتری است چون در دانشگاه‌ها علومی تدریس می‌شود که روح آن روح مادی‌گری است. اگر بخواهیم زیاد در مقدمات معطل بشویم از متن می‌مانیم، در حالی که نیاز مبرم به اصلاح متن داریم.
این مرجع تقلید در پایان سخنانش تصریح کرد: بعضی‌ها هستند که در مقابل علوم عقلی، حالت انفعالی دارند، یعنی می‌گویند دست ما به جایی نمی‌رسد و باید دست به دامن غربی‌ها باشیم. اینها گاهی می‌گویند غربی‌ها 50 - 100 سال از ما جلوتر هستند و ما به آنها نمی‌رسیم. این قبیل افکار را باید دور کرد

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین