چهارمحال و بختیاری دارای بیشترین آمار نزاع در کشور

نزاع/ درگیری

معاونت پیشگیری از جرم قوه قضائیه طی گزارشی بیشترین آمار جرایم در سه سال گذشته را ارائه کرد/ مطابق این گزارش استان‌های چهار محال و بختیاری، اردبیل و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین آمار نزاع در کشور را دارا هستند

به گزارش خبرنگار «نسیم»، نخستین جلسه کمیته ملی پیشگیری از خشونت با حضور اعضا و معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در حال برگزار است. در ابتدای این جلسه، گزارشی از میزان خشونت در کشور ارائه شد که بر اساس این گزارش آمار دادگاه‌های کیفری ۱ به عنوان مهم‌ترین مرجع رسیدگی به جرائم خشن در سال ۹۱ حدود ۱۶ هزار و ۵۶۵ پرونده داشتند و این میزان تا سال ۹۳ حدود ۱۷ درصد رشد داشت و ضرب و جرح عمدی دومین جرم کشور بوده است.

استان چهارمحال و بختیاری در سال ۹۳ بیشترین مورد مراجعین در خصوص ضرب و جرح را داشته، همچنین اردبیل و کهگیلویه و بویر احمد رتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند و مطابق آمار در سیستان و بلوچستان پزشکی قانونی کمترین میزان نزاع را در پرونده‌های خود ثبت کرده است. همچنین در سال ۹۳ حدود ۲ هزار و ۳۰۰ قتل عمدی اتفاق افتاد که در نقشه کشور در خصوص قتل می‌توان گفت که استانهای سیستان و بلوچستان، ایلام و کرمان دارای بیشترین مورد قتل می‌باشند.

بنا بر این گزارش بیشترین آمار خودکشی نیز مربوط به استانهای غربی و جنوب غربی است و ۵۰ درصد از خودکشی‌ها به روش حلق آویز است. تخریب از جمله ۱۰ اتهام شایع کشور است و با افزایش ۶۲ درصدی طی ۱۰ سال مواجه شده است همچنین در خصوص تجاوز به عنف در سال ۹۳ با ۱۳۱۳ پرونده مواجه بوده و مطابق آمار نیروی انتظامی افزایش ۹۸ درصدی مزاحمت‌های خیایانی زنان و دختران مواجه بودیم و این آمار در سال ۹۳ رقمی برابر ۱۴۲ هزار و ۹۳۳ مورد توسط نیروی انتظامی ثبت شده و در سال ۹۲ به میزان ۸۷ هزار و ۷۲۳ مورد ثبت شده است.

علی محمد زنگانه مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی در مورد ارائه این گزارش اظهار کرد: حیطه فعالیت کارگروه پیشگیری از خشونت در خصوص تعاریف، ابعاد این پدیده و شاخص‌های مورد بررسی است.

وی افزود: لازم است موارد مورد نظر را در دستگاه‌های متعدد پیگیری کنیم و هم اکنون در قالب همکاری‌های دو و یا چندجانیه اقداماتی انحام دادیم و در ‌‌نهایت یک مدل ائتلافی را برای هماهنگی‌های مورد نیاز ترسیم می‌کنیم.

در ادامه این جلسه دبیر کمیته ملی پیشگیری از خشونت با بیان اینکه خشونت یک بزه قابل پیشگیری است عنوان کرد: این موضوع می‌تواند در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تعریف شود و تا کنون اقدامات بسیاری در این خصوص انجام شده که بسیاری از آن‌ها مستند علمی نداشته و نظر مسئولین سازمان‌ها در ادامه و توقف کار بسیار موثر بوده و بسیاری از اقدامات در بایگانی‌ها متوقف شده است.

وی تشکیل کمیته کشوری را موجب هم افزایی میان دستگاه‌ها دانست و افزود: دیدگاه قوه قضائیه و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مبتنی بر اصول علمی و دانشگاهی است و مسئولین دستگاه قضا به سرعت دستخوش تغییر نمی‌شوند.

صابری ظفر قندی همچنین گفت: تعریف خشونت یکی از موارد مهمی است که به عنوان یک دغدغه در فرهنگستان زبان و ادب فارسی مطرح کردم و مسائل همخوانی مجازات با خشونت و تعریف آن مورد توجه است و موارد و مصادیق قابل احصاء خشونت و انواع آن را بررسی کردیم.

وی ادامه داد: مجازات‌های قانونی در زمره خشونت قرار نمی‌گیرند و انواع و اشکال خشونت‌های پنهان و آشکار را بررسی کردیم و خشونت‌هایی که به شکل پنهان است آسیب‌هایی بیشتر دارند و همچنین خشونت‌هایی که در خانواده اتفاق می‌افتد آثار و تبعات چشم گیری دارند.

دبیر ملی کمیته پیشگیری از خشونت همچنین اظهار کرد: در بررسی اقدامات کاهنده خشونت در استانهای کشور چهار کارگروه با عناوین پیشگیری از خشونت خانگی که معطوف به وزارت بهداشت است و در این خصوص قوه قضائیه نیز مشارکت دارد.

وی افزود: همچنین کارگروه پیشگیری از خشونت با سلاح سرد که در برخی از استان‌ها این موضوع مورد توجه بیشتری است، همچنین کارگروه پیشگیری از نزاع‌های جمعی و کارگروه حمایت از قربانیان خشونت که در مورد این افراد نیز کارگروه مشخصی تشکیل شده است و این نخستین جلسه ملی است و با حضور اعضای فعال ادامه کار خواهیم داد و گزارش‌های خود را در آینده ارائه خواهیم داد و اعضای کمیته‌ها شخصیت‌های حقیقی و حقوقی هستند.

در ادامه دکترگلزاری با یادآوری تشکیل جلسه در شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور رییس جمهور و با موضوع خشونت اظهار کرد: مقرر شد در مدت سه ماه راهکارهای مناسبی ارائه شود همچنین مطابق مطالعات بین المللی مسائلی همچون خشکسالی، ترافیک و آلودگی هوا همچنین میزان آموزش‌های کافی در خصوص مهارت‌های ابراز وجود در بروز خشونت مطابق بررسی‌های بین المللی زمینه‌های بروز خشونت و میزان آن هستند.

وی ادامه داد: همچنین بحران‌های خانگی و مواردی مانند کودک آزاری و همسر آزاری به انضمام مسائل بیکاری، فقر، طلاق و موارد مشابه با مسائل خشونت مرتبط است و به دلیل نقصان مسائل قانونی نیز برخی از این نوع از خشونت‌ها شدت می‌گیرد همچنان که تحقیقات نشان می‌دهد که عدم رسیدگی به قربانیان خشونت موجب باز تولید افراد خشن و بروز خشونت از سوی این افراد در سالهای آتی است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع افزایش مهربانی در جامعه و گسترش بخشش اشاره کرد و افزود: همچنین مقرر شد که اولین کلینیک پیشگیری و کنترل خشم در جامعه راه اندازی شود که در منطقه هفت تهران و در استان البرز با همکاری شهرداری راه اندازی شد و به سرعت جایگاه خود را به دست آورد.

وی یادآور شد: از بیست سال قبل برنامه‌های عفو زندانیان را در رسانه ملی مطرح کردیم و هدف ما توسعه مهربانی و بخشش در جامعه بود.

نماینده سازمان پزشکی قانونی در این جلسه خاطر نشان کرد: پزشکی قانونی معمولا آماری را ارائه می‌دهد که بیشتر موارد مرگ‌های غیر طبیعی می‌باشد که ۵۰ درصد آن مرتبط با تصادفات است و در این رابطه ۴۰ نوع تصادف را دسته بندی کردیم. مورد بعدی مرتبط با مرگ‌های ناشی از مصرف مواد مخدر است و به علاوه آمار کودک آزاری و همسر آزاری را در آمارهای خود بر اساس پرونده‌های قضایی لحاظ کردیم.

 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین