پژویان: شاید شورای رقابت برای عدم قیمت گذاری خودرو با وزارت صنعت و ذی‌‌نفعان سازش کرده باشد

جمشید پژویان، رئیس شورا و مرکز ملی رقابت

این اقتصاددان افزود: هنوز اتفاق خاصی در صنعت خودرو نیفتاده که نشان دهد بازار از انحصار دو خودروساز بزرگ کشور خارج شده و آنها هنوز بالاترین سهم را در بازار دارند و انحصارایجاد کرده‌اند

به گزارش «نسیم» جمشید پژویان با تاکید بر اینکه صنعت بازار خودرو ایران انحصاری است، گفت: وقتی 95 درصد بازار در اختیار دو خودروساز بزرگ کشور قرار گرفته مثل روز روشن است که این بازار انحصاری است و شورای رقابت به عنوان یک تنظیم کننده باید ورود پیدا کرده و قیمت‌ها را تنظیم کند.

رئیس پیشین شورای رقابت افزود: اینکه بازار خودرو در ایران انحصاری است امری بدیهی بوده و پایه علمی دارد. زمانی هم که ما تصویب کریدم این بازار انحصاری است، بر اساس شاخص‌هایی این کار را انجام دادیم و با توجه به مطالعاتی که صورت گرفت به این نتیجه رسیدیم دو خودروساز بزرگ کشور در بازار خودرو انحصار ایجاد کرده‌اند، بنابراین تصمیم گرفتیم چون این صنعت انحصاری است، شورای رقابت به عنوان یک تنظیم کننده باید وارد شده و به قیمت گذاری خودروها بپردازد.

پژویان گفت: اگر شورای رقابت کنونی قصد دارد پای خود را از قیمت‌گذاری خودرو بیرون بکشد شاید پشت آن سازشی با وزارت صنعت یا سایر ذینفعان صورت گرفته باشد چون هنوز اتفاق خاصی در صنعت خودرو نیفتاده که نشان دهد بازار از انحصار دو خودروساز بزرگ کشور خارج شده و آنها هنوز بالاترین سهم را در بازار دارند و انحصارایجاد کرده‌اند.

او افزود: در خصوص قیمت‌گذاری فقط شورای رقابت صلاحیت علمی و قانونی دارد و سازمان‌هایی نظیر حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و تنظیم مقررات اجازه ورود به قیمت‌گذاری را ندارند. اما کسانی که الفبای اقتصاد را بلدند به خوبی می دانند انحصار نیاز به نهادی برای تنظیم قیمت دارد و شورای رقابت در این خصوص نباید از خود ضعف نشان دهد.

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین