پژویان: دولت یازدهم نقدینگی و تورم را غیر واقعی مهار کرده؛ تورم واقعی ۲۰ درصد است

جمشید پژویان، رئیس سابق شورای رقابت در نشست بررسی ملاحظات بودجه نویسی سال 94 در خبرگزاری «نسیم»

این اقتصاددان افزود: هیچ‌کدام از مراجع آماری نه ‌تنها نرخ تورم را درست اعلام نمی‌کنند بلکه درحال حاضر این نرخ حداقل بالای ۲۰درصد است/ کاهش تورم مد نظر دولت، اثرات مثبتی در کشور نداشته و در واقع بازارها راکد شدند

به گزارش «نسیم» تعادل نوشت:

براساس آخرین گزارش اعلام شده از سوی مرکز آمار نرخ تورم آبان ماه امسال به 13.1درصد رسیده است که این نرخ نسبت به مهرماه 0.2 واحد درصد کاهش پیدا کرد است. سیاست کنترل و کاهش تورم ازجمله اولویت‌های دولت یازدهم در حوزه اقتصادی بود؛ سیاستی که آن را در پیش گرفت و به تبع آن تورم از 40درصد در سال 92 به کمتر از 15درصد و حتی در مرز 13درصد رسیده است. اما اینکه این کاهش نرخ تورم را باید به حساب سیاست‌های دولت گذاشت یا رکودی که اقتصاد ابعاد مختلف اقتصاد را در برگرفته؛ موضوعی است که دیدگاه‌های مختلفی از سوی کارشناسان در باب آن مطرح می‌شود. در عین حال برخی کارشناسان معتقدند این کاهش نرخ تورم با آنکه اقدامی قابل تقدیر بود اما نتوانسته در قدرت خرید مردم اثری داشته باشد و در واقع وضع معیشت مردم به ‌ویژه قشر ضعیف با سال‌های قبل فرق چندانی نکرده است. جمشید پژویان، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با «تعادل» ادعای دولت در مهار تورم و روند کاهشی نرخ تورم در کشور را منطقی ندانست و گفت: هیچ‌کدام از مراجع آماری نه ‌تنها نرخ تورم را درست اعلام نمی‌کنند بلکه معتقدم درحال حاضر این نرخ حداقل بالای 20درصد است. اگر میزان نقدینگی سال جاری را با سال قبل مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که دولت تنها توانسته با در پیش گرفتن سیاست‌هایی چون کاهش نقدینگی، تورم را مهار کند اما به‌ تبع آن بازارها راکد شده و به‌ صورتی چرخ اقتصاد ناکارآمد شده است.

پژویان درخصوص اثبات ادعای خود از عدم کاهش نرخ تورم افزود: هر دولتی که می‌توانست از افزایش و شدت تحریم‌ها بکاهد، کاهش نرخ تورم را می‌توانست رقم بزند؛ دولت فعلی نیز که توانسته تحریم‌ها را رفع کند قاعدتا باید نرخ تورم کاهش پیدا می‌کرد. اما آنچه مسلم است دولت نه به واسطه تحریم‌ها بلکه به ‌دلیلی همچون نقدینگی، توانسته به ‌صورتی غیرواقعی نرخ تورم را کاهش دهد. وی درباره مدیریت اقتصادی کشور اضافه کرد: مشکل اصلی این دولت، مدیریت ناصحیح است؛ اگر تیم اقتصادی دولت یازدهم می‌توانست رویکردی متفاوت‌تر در پیش بگیرد، می‌توانست هم تورم را کنترل کند و هم قدرت خرید مردم را کاهش ندهد. کاهش تورم مد نظر دولت، اثرات مثبتی در کشور نداشته و در واقع بازارها راکد شدند. مشکل اصلی اقتصاد ما ساختاری است؛ تورم میانگین در کشور در 35سال گذشته حدود 18درصد بوده و به این ترتیب اگر بتوانیم تورم اعلام شده مرکز آمار را صحیح فرض کنیم اما عملا دولت برای بهبود وضع اقتصادی مردم اقدامی انجام نداده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین