مفتح: در طرح کارت ۱۰ میلیونی خرید کالا دولت از همان ابتدا نمی‌‌دانست باید چکار کند

محمد صادق مفتح

معاون وزیر سابق صنعت در گفتگو با «نسیم»: دولت اصناف را در اجرای طرح وام ۱۰ میلیونی دور بزند، طرح شکست خواهد خورد/ احتمال درگیر شدن طرح خرید کالا با مشکلات طرح وام خرید خودرو وجود دارد

محمد صادق مفتح معاون وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با «نسیم» در خصوص مشکلات پیرامون اجرای طرح کارت 10 میلیونی خرید کالا اظهار کرد: در حال حاضر اصناف و واحدهای صنفی بابت اجرای طرح کارت اعتباری 10 میلیونی خرید کالا از دولت گله مندند و اظهار نگرانی می کنند. اظهارات واحدهای صنفی نشان می دهد که دولت برای اجرای این طرح هیچگونه هماهنگی را با آنها انجام نداده است.

دولت اصناف را در اجرای طرح وام 10 میلیونی دور بزند، طرح شکست خواهد خورد

وی خاطرنشان کرد: بخش مهم کار این است که باید با عوامل اجرایی کار هماهنگی صورت گیرد و بدون هماهنگی با واحدهای صنفی این طرح حتما شکست می خورد.

مفتح با اشاره به تبعات اشتباه احتمالی دولت در اجرای این طرح به نسیم گفت: اگر دولت فقط با کارخانه ها هماهنگ باشد و اصناف را به عنوان پیشانی توزیع طرح نادیده بگیرد، حتما این طرح با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد.

وی در تشریح دلیل تعویق در اجرای این طرح علی رغم وعده مسئولین بیان کرد: مشکلات اجرایی این کار خیلی زیاد است به حدی که امروز با وجود وعده مسئولان سه هفته است که اجرای این طرح به تعویق می افتد. دولت در حال حاضر در حال برنامه ریزی برای اجرای طرح است و هر مقدار که این طرح با طمانینه اجرا شود، بهتر است.

احتمال درگیر شدن طرح خرید کالا با مشکلات طرح وام خرید خودرو وجود دارد

معاون وزیر سابق صنعت با هشدار در خصوص احتمال گرفتار شدن طرح کارت 10 میلیونی خرید کالا با مشکلات طرح وام 25 میلیونی خرید خودرو تصریح کرد: در حال حاضر نگرانی های زیادی وجود دارد که این طرح هم به سرنوشت وام 25 میلیونی خودرو دچار شود و دولت با عجله نکردن در اجرای این طرح کار درستی را انجام می دهد.

مفتح افزود: عدم هماهنگی با اتحادیه ها در طرح کارت خرید 10 میلیونی کالا تجربه تلخ وام خودرو را تکرار خواهد کرد ولی هماهنگی با این اتحادیه ها ضریب اطمینان موفقیت طرح را افزایش خواهد داد.

وی در پاسخ به این سوال که این طرح ممکن است چقدر در تحریک تقاضا موثر باشد گفت: اگر این طرح با در نظر گرفته شدن همه جوانب به شکل صحیح انجام شود، حتما تقاضا را تحریک می کند.

این طرح در همان مراحل اولیه کارشناسی نشده بود

معاون وزیر سابق صنعت معدن و تجارت با انتقاد از عدم کارشناسی در مراحل اولیه اجرای طرح خاطرنشان کرد: در قسمت اول اجرای این طرح کار کارشناسی دقیقی انجام نشده و دولت هنوز نمی داند که باید این کارت اعتباری را به کارمندان دولت، بازنشستگان و یا به کارگران بدهد. حتی به نظر می رسد دولت در همان ابتدا که در خصوص اجرای این حرف زد هم نمی دانست که باید چگونه آن را اجرا کند.

مفتح تصریح کرد: در حال حاضر بهترین توصیه به دولت این است که اول کار کارشناسی لازم برای این طرح را انجام دهد و بعد وارد مرحله اجرا شود تا مانند وام 25 میلیونی خودرو باعث سلب اعتماد مردم نشود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین