بروجردی: رفتار"عراقچی" با "جان کری" مصون سازی در حوزه دیپلماتیک بود

سخنرانی علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی در اجلاس رؤسای کمیسیون های سیاست های خارجی مجالس کشورهای دوست سوریه

رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: اگر قدرت غیر نظامی در تمام دستاوردها از جمله فرهنگی، اقتصادی، علمی و سیاسی وجود نداشته باشد در نصف روز همه دستاوردها را از دست می‌دهیم

به گزارش «نسیم»، علاءالدین بروجردی امروز (دوشنبه 23 آذرماه) در اولین کنگره ملی نقش و واکاوی قوانین و مقررات در حوزه پدافند غیرعامل که در مجلس مشروطه برگزار شده بود با اشاره به اینکه ایران در منطقه پرآشوب به سر می برد ،گفت: در دوران جنگ تحمیلی شاهد جنگ سخت بودیم اما امروز شاهد جنگ در عرصه های مختلف از جمله فضای مجازی، نرم و اطلاعاتی هستیم.

پدافند غیرعامل در حوزه فرهنگی طراحی هایی برای دفاع در مقابل نفوذ دشمن داشته باشد

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمام مجموعه های سرویس های اطلاعاتی دنیا در تلاش هستند تا علیه ایران گامی بردارند، اظهارداشت: در حال حاضر با توجه به گفته مقام معظم رهبری شاهد جنگ در عرصه فرهنگی هستیم؛بنابراین لازم است پدافند غیرعامل در حوزه فرهنگی طراحی هایی برای دفاع در مقابل نفوذ دشمن داشته باشد.

وی تأکید کرد: مقام معظم رهبری فرمودند پدافند غیرعامل مصونیت سازی بدن از درون است، بنابراین اگر دشمن زحمت بکشد و تهاجمی انجام دهد و تلاش کند ضربه ای به کشور وارد کند اگر از درون مصون شده باشیم آسیبی به کشور وارد نخواهد شد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه در تمام دنیا حتی کشورهای صلح طلب نیز به دنبال تقویت پدافند غیرعامل هستند،مطرح کرد: در کشوری مانند سوئیس در جنگ جهانی دوم طرف هر دو طرف را گرفته بود سرمایه گسترده ای را در حوزه پدافند غیرعامل هزینه کرده است با توجه به اینکه این کشور به موضوع پدافند غیرعامل توجه دارند؛ایران که همواره در معرض تهدیدها است لازم است راهبردهای درستی در نظر بگیرد.

بروجردی با یادآوری اینکه درسال های 65 و 68 سفیر ایران در چین بود، مطرح کرد:در سفری که به پکن داشتیم متوجه شدیم که آنها برای شرایط حمله های اتمی شهر زیرزمینی درنظر گرفته بودند،آنها حتی در دستورالعمل ساخت و ساز شهری نیز پناهگاه های ویژه ای طراحی کرده بودند،این نکته را حتی درخصوص ساختمان سفارتخانه ایران نیز درنظر داشتند.

به گفته این نماینده مجلس؛چنین تدابیری در کشور سوئیس نیز که هرگز به جنگ فکر نمی کند درنظر گرفته شده است ؛بنابراین باید در ایران که شاهد 8 سال جنگ تحمیلی بود پناهگاه هایی طراحی شود.

وی متروهای شهری را فضای مناسبی برای ایجاد پناهگاه های شهری عنوان کرد و گفت: در بسیاری از کشورها از جمله کره شمالی با هدف ایجاد پناهگاه ایستگاه های مترو طراحی می کنند ،بنابراین لازم است ما نیز از این ظرفیت استفاده کنیم.

بروجردی با بیان اینکه با توجه به ابلاغیه مقام معظم رهبری درخصوص پدافند غیرعامل سختگیری ها و مقرراتی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است،اظهارداشت:ریل گذاری دراین موضوع انجام شده است،اما اکنون ضرورت اجرا مشاهده می شود؛چرا که بسیاری از پروژه هایی که توسط بخش خصوصی انجام می شود توجهی به پدافند غیرعامل نمی کند.

وی توضیح داد: آنها تصور می کنند افزایش هزینه 20 درصدی در پروژه ها به نفع آنها نیست،اما اگر بلندمدت به این سرمایه گذاری نگاه کنیم متوجه خواهیم شد از خسارت‌های بسیاری جلوگیری خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه به موضوع برجام اشاره و تصریح کرد: در زمان مذاکرات طرف مقابل نگران توجه ما به موضوع پدافند غیرعامل در تأسیسات فردو بود؛ آنها می خواستند هر زمان که اراده می کنند تأسیسات را مورد هدف قرار دهند، اما از آنجاکه ما دوراندیشی کرده بودیم هرگز نمی توانند چنین نفوذی داشته باشند.

مصون سازی در حوزه دیپلماتیک باید مدنظر قرار گیرد

بروجردی با بیان اینکه پدافند غیرعامل باید به موضوع فرهنگی نیز توجه داشته باشد،ادامه داد: مصون سازی فرهنگی کار مهم و ضروری است؛چراکه امروز علاوه بر جنگ سرد شاهد شبیخون فرهنگی نیز هستیم. علاوه بر این باید مصون سازی را در حوزه دیپلماتیک هم مدنظر بگیریم که نمونه آن رفتار"عراقچی" با "جان کری" در زمان مذاکرات بود که "موگرینی" آن را به عنوان حادثه ای که در تاریخ ثبت شد،تعریف کرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس به تأثیر پدافند غیرعامل در بعد اطلاعاتی اشاره و مطرح کرد: دوستانی که در حوزه هسته ای اطلاعاتی دارند می دانند دشمن با طراحی سانتریفیوژهایی که به نظر دستکاری شده نمی آمد تلاش داشتند تأسیسات هسته ای را منفجر کنند که با هدایت الهی خنثی شد؛ بنابراین اگر ما قدرت غیر نظامی در تمام دستاوردها از جمله فرهنگی، اقتصادی، علمی و سیاسی وجود نداشته باشد در نصف روز همه دستاوردها را از دست می دهیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: دوستان ما ازجمله حزب الله نیز از پدافند غیرعامل بهره مند هستند؛چراکه با وجودی که در مرزهای صهیونیست قرار دارند،چهارمین ارتش قدرتمند دنیا به حساب می آیند.حزب الله 4 جنگ پیاپی را در مقابل رژیم صهیونیستی ایستادگی کرد؛ بنابراین لازم است از قواعد پدافند غیرعامل به درستی استفاده کنیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین