بروجردی: قانون لغو روادید در تناقض با تعهدات آمریکا در برجام است

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس مهمان غرفه «نسیم» در پنجمین روز بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس در نامه‌‌ای به همتایان خود در پارلمان اروپا و ۱+۵: این قانون شهروندان شما را هدف قرار داده و مقررات سازمان تجارت جهانی را تضعیف می‌کند/ قانون با هدف عدم بهره‌مندی ایران از برجام وضع شده

 به گزارش «نسیم»، متن نامه علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپایی و همتایانش در مجالس کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین در خصوص مصوبه اخیر کنگره آمریکا موسوم به قانون برنامه لغو روادید آمریکا بدین شرح است:

عالی‌جناب؛

مایلم توجه جناب‌عالی را به قانون جدیداً مصوب در کنگره ایالات متحده آمریکا موسوم به قانون برنامه لغو روادید آمریکا جلب نمایم که نه‌تنها ماهیتاً ناعادلانه و تبعیض‌آمیز بوده بلکه با تعهدات ایالات متحده به‌موجب برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) منعقد شده بین شش کشور اعم از چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپایی در سیاست خارجی و امنیت اروپایی با جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مسئله طولانی هسته‌ای در تناقض است. این موضوع در حالی که ما به روز اجرای برجام نزدیک می‌شویم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

به‌عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی (پارلمان) ایران مایلم نگرانی جدی خود را به‌‌واسطه محدودیت‌های این قانون بر برنامه استفاده از روادید برای کسانی که به کشور من سفر می‌کنند، ابراز نمایم.

شش کشور (سه کشور اروپایی، چین، روسیه و آمریکا) متعهد شده‌اند که برجام را در یک فضای حُسن اعتماد کامل و به‌‌صورت سازنده‌ای اجرا نموده و از هرگونه اقدامی که با شکل و ماهیت و محتوای آن ناهماهنگ باشد، خودداری نمایند.

آنها همچنین پذیرفته‌اند تا از تحمیل هرگونه قانون و مقرره تبعیض‌آمیز و ملزومات آئین‌نامه‌ای در پرتو تحریم‌ها و اقدامات محدودکننده در چارچوب برجام خودداری نمایند. ایالات متحده همچنین متعهد است که نهایت تلاش‌های خود را با حُسن‌نیت برای اجرای برجام و اجتناب از مداخله در تحقق کامل منافع حاصل از لغو تحریم‌ها برای ایران که در ضمیمه 3 مصرح گردیده به انجام رساند.

قانون مزبور در صورت اجرا، تأثیر منفی بر عادی‌سازی روند تجارت و مبادلات اقتصادی با ایران از جمله از طریق منصرف کردن سرمایه‌گذاران خارجی و تجاری که مایل‌‌اند به ایران سفر کنند به جای خواهد گذاشت. این قانون با هدف خنثی‌سازی منافع بالقوه‌ای که ایران باید در نتیجه لغو تحریم‌ها به‌‌موجب برجام از آن بهره‌مند شده است و با تعهدات آمریکا در برجام در تناقض می‌باشد. از این گذشته قانون مورد نظر، همان‌گونه که ایران برداشت می‌نماید، دارای نقض می‌باشد؛ چرا که سوابق بلندمدت و نیز اقدامات اخیر ایران در مقابله صادقانه با خطر تروریسم در منطقه را نادیده می‌گیرد.

عالی‌جناب؛

تمام طرف‌های برجام دارای یک مسئولیت مشترک در قبال حصول اطمینان از این هستیم که برجام مسیر روان اجرای خود را طی نماید.

برنامه لغو روادید آمریکا و نیز قانون جلوگیری از سفر تروریست‌ها به این کشور مربوط به سال 2015 به‌مثابه ضربه‌ای مخرب به اجرای برجام از طریق نقض شکل و روح برجام بوده و سؤالات جدی را در مورد تمایل آمریکا برای احترام به تعهداتش به‌موجب این قرارداد ایجاد می‌کند. از آنچه گفته شد و بر مبنای این واقعیت که قانون مزبور در واقع شهروندان شما را نیز هدف قرار می‌دهد و مقررات سازمان تجارت جهانی را نیز تضعیف می‌کند، از جناب‌عالی درخواست می‌نمایم تمام تلاش خود را برای مقابله با این تصمیم دولت آمریکا و تمکین در برابر تعهداتش به‌موجب برجام به کار بگیرید.

عالی‌جناب؛ احترامات فائقه این‌جانب را پذیرا باشید.

علاءالدین بروجردی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

ارسال نظر

  • دانشجوی دانشگاه صنعتی اصفهان یکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ ۱۵:۴۱:۲۷
    پاسخ 0 |

    خواهش میکنم شما هم منتشر کنید که چه برسر قشر دانشجوی مذهبی آمده است http://www.snn.ir/detail/News/473327/142

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین