پس از ۱۴ ساله مداخله؛

باتلاق دائمی غرب در افغانستان

افانستان

گاردین نوشت: اگر همه نیروهای غربی هم افغانستان را ترک کنند، این کشور با تشدید یک نزاع چندجناحی میان دولت کابل، داعش، طالبان، و حتی نظامیان تاجیک به فاجعه جنگ داخلی دهه ۱۹۹۰ بازمی‌گردد.

گروه بین الملل «نسیم آنلاین»- گاردین در گزارشی از باتلاقی که غرب در افغانستان ایجاد کرده می نویسد و توضیح می‌دهد ترک نیروهای آمریکایی یا حضورشان در هیچ شرایطی نمی‌تواند این کشور را از خطر بازگشت به تنش‌های دهه‌ نود میلادی نجات دهد:

مداخله های نظامی روزافزون بریتانیا و متحدانش در سوریه، عراق و همچنین لیبی و شکست های اخیر در افغانستان، به روشنی خطرات و تبعات پیش بینی نشده مداخلات سریع غرب در سرزمین های خارجی و اینکه چنین ماجراجویی هایی چقدر راحت می تواند به طرز فاجعه انگیزی از هدف منحرف شود را نمایان کرد.

افغانستان اولین  هدف حملات آمریکا به بهانه حمله 11سپتامبر بوده است، اولین هدف ایالات متحده از حمله به افغانستان؛ نابودی زیرساخت های القاعده بود. اما ماموریت به سرعت تبدیل به ماموریت تغییر رژیم شد و به محض اینکه طالبان سرنگون شد، هدف دوباره عوض شد: ساختن یک ملت!

بررسی تاریخی 14 سال مداخله در افغانستان نشان می دهد چطور ایالات متحده و هم پیمانان ناتویش در ساختن یک جامعه صلح طلب، با ثبات، موفق، با یک دموکراسی شبه غربی که در سال 2001 کاملاً خوشبینانه آن را پیش بینی کرده بودند شکست خوردند و با اعزام فوری نیروهای ویژه آمریکایی و بریتانیایی و اعزام مشاوران به هلمند، بیانگر این است که اقدامات شتابزده جایگزین طرح های سیاستی کلان شده است.

باراک اوباما، همواره اشغال عراق و سپس عقب نشینی با سرعت تمام را توسط جورج بوش مورد سرزنش قرار می داد و مطرود می دانست و زعم خود مسیر متفاوتی را در افغانستان پیش رو گرفت. در سال 2009، او دستور داد که تعداد سربازان به 30 هزار نفر افزایش یابد تا جنگ را در این کشور خاتمه دهد. اما هنوز در حوزه امنیتی پیشرفت چندانی نداشتند، طالبان شکست نخورد و آن ها نیز نتوانستند صلح را در این کشور برقرار کنند.

تصمیم اوباما در در ماه اکتبر مبنی بر توقف خروج باقی مانده 9500 سرباز نشان از این بود که وی اعتقادی ندارد که ارتش افغان و پلیس بتوانند امنیت را برقرار کنند. و حالا ایالات متحده گیر افتاده است، نه می تواند به طور کامل از این کشور خارج شود و نه نیروها را افزایش دهد. در پشت پرده بیانیه مطبوعاتی شیرین و مطلوب کاخ سفید، به نظر می رسد که اوباما حتی هیچ ایده ای ندارد که در مرحله بعدی چه کار می خواهد انجام دهد.

از سوی دیگر طالبان نیز در شرایط نامساعدی قرار دارد، به دنبال مرگ ملا عمر، رهبر طالبان، این گروه با بحران رهبری مواجه شد. جانشین وی، ملا اختر منصور، با مخالف هایی بسیار قدرتمند مواجه شد. گروه طالبان اخیراً وادار شد تا گزارش هایی مبنی بر زخمی شدن و یا حتی کشته شدن منصور را تکذیب کند.

این اختلافات، دو پیامد بسیار بزرگ دارد.یکی از آن ها این است که با توجه به اینکه بر اساس گزارش ها،‌ قرار است ماه آینده مذاکرات صلح مجدداً برگزار شود، این مذاکرات به دلیل اینکه شخصی نیست تا از جانب طالبان صحبت کند؛ ممکن است این مذاکرات تضعیف شود. و پیامد دیگر فرصتی است که این اختلافات برای گروه تروریستی داعش به وجود می آورد.

داعش حکومت خود را در شمال شرق ولایت کنر و ولایت ننگرهار پایه گذاری کرده است. جایی که منازعات با طالبان محلی گزارش شده است. در ماه ژوئن، طالبان از رهبر داعش، ابوبکر بغدادی درخواست کرد تا از اقداماتی که منجر به دسته بندی فرماندهی مجاهدین می شود اجتناب کند. درخواست آن ها نادیده گرفته شد و حالا داعش به صورتی فعال در شرق افغانستان با استفاده از زبان محلی پشتو در رادیو با با پخش برنامه " ندای خلافت"، در حال یارگیری است.

هفته گذشته جان کمبل، ژنرال آمریکایی و فرمانده نیروهای بین المللی در افغانستان، گزارش داد که داعش 3 هزار نفر نیروی نظامی دارد. او هشدار داد که نفوذ این گروه در حال گسترش است

با این احوال اگر همه نیروهای غربی هم بساط خود را جمع کنند و از کشور بروند، الزاماً‌ طالبان پیروز این میدان نخواهد بود. در این مرحله امکان زیادی وجود ندارد که افغانستان در یک نزاع چندجناحی سرتاسری بین دولت کابل، گروه های افراطی، پشتوهای بومی (طالبان)، مافیاهای سنی بدون مرز و حتی نظامیان تاجیک از متحدان شمالی قدیمی بیفتد. چنین نزاعی می تواند کشور را به حالت فاجعه جنگ داخلی دهه 1990 برگرداند و باعث نابودی پیشرفت های اجتماعی، آموزشی و بشردوستانه یک دهه گذشته شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین