نگاهی به نگارش برنامه توسعه اقتصادی کشور در دولت یازدهم

نگاه لیبرالی در لایحه برنامه ششم

پارادایم حاکم بر لایحه پیشنهادی برنامه ششم با اسناد بالادستی تناسب ندارد

لطف الله فروزنده

پارادایم حاکم بر لایحه پیشنهادی برنامه ششم با اسناد بالادستی تناسب ندارد و به نوعی از نگاه لیبرالی و خصوصی سازی کلیه فعالیتهای فرهنگی - اجتماعی -اقتصادی پیروی می کند که این نگاه با اسناد بالادستی تعارض دارد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»- لطف الله فروزنده- معاون رئیس جمهور سابق: تسنیم نوشت

1-پارادایم حاکم بر لایحه پیشنهادی برنامه ششم با اسناد بالادستی تناسب ندارد و به نوعی از نگاه لیبرالی و خصوصی سازی کلیه فعالیتهای فرهنگی - اجتماعی -اقتصادی پیروی می کند که این نگاه با اسناد بالادستی تعارض دارد.

2- هدف اصلی در اقتصاد و مدنظر قانون اساسی، رهنمودهای حضرت امام و سیاست ها و اسناد ابلاغی مقام معظم رهبری به ویژه اصل 44 ،افزایش کارایی و عدالت همزمان است،لذا دولت نقش سیاست گذاری، هدایت ،برنامه ریزی و نظارت راهبردی را بر عهده دارد، و بسیاری از امور را شخصاً انجام می‌دهد و صرفاً فعالیت های تصدی گری به مردم واگذار می شود.ولی در این برنامه نقش مهم حاکمیتی دولت ضعیف شده است. (تبصره 9)
 
3- بخش فرهنگی به ویژه آموزش و پرورش به لحاظ نقش تربیتی در نظام اسلامی جایگاه ویژه دارد ،خصوصی کردن آن مغایر همه اسناد است،البته استفاده از ظرفیت مردم و مشارکت مردم خوب است.اما دولت متولی آموزش و پرورش است و باید به این مهم توجه کند.(در تبصره19 و تبصره 23 به این معنا توجه نشده است)
 
4- گرفتن اختیارات مجلس در خصوص تعریف مأموریت های دولت - اصلاحات گستره ساختار با وظایف ذاتی مجلس منافات دارد و قدرت هدایت و نظارت مجلس را محدود خواهد کرد ،دولت همین الان هم اختیارات فراوان دارد و همین عامل فساد اداری واقتصادی را به دنبال داشته، اگر قرار باشد این اختیارات افزایش یابد و نظارت مجلس نیز افزایش یابد ،بایستی شاهد رواج فساد اداری باشیم.لذا نمایندگاه محترم بایستی مراقب جایگاه نظارتی مجلس باشند.
 
- وجود احکام بیی خاصیتی در همه برنامه تکرار می‌شود واقعاً چه ضرورتی دارد حکمی که در چندین برنامه آمده و اجرا نشده مجدداً تکرار شود؟!
 
- درموضوعات مهم مثل جمعیت ،اصل 44 ،اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی یکسری احکام سفارشی آمده که هیچ خاصیت اجرایی و ضمانی ندارد.(در تبصره 10 و تبصره 23)
 
- عدم توجه به روحیه استکبارستیری و جعل عنوانی در تبصره 29 (بازسازی و اصلاح تعاملات با قدرت های موثر جهانی )
 
- بستر سازی برای آزاد سازی فرهنگی و کم رنگ کردن نظارت دستگاههای فرهنگی( تبصره 35 )
 
- فشار بر بازنشستگان و کارمندان و ایجاد فضای دلهره در آنها در تبصره 24 و 25 هدف گذاری شده است.
 
- برای اجرای اقتصاد مقاومتی در تبصره 43 ، صرفاً یک ستاد راهبردی دیده سده است در حالیکه اجرای اقتصاد مقاومتی نیاز به برنامه و بودجه و متولی روشن دارد.
 
- برنامه فاقد شاخص های کمی - کیفی است.روشن است برنامه بدون اهداف کمی - کیفی و شاخص های متناظر به آن در حد یک توصیه خواهد بود و هیچ ضمانت اجرایی ندارد.
 
پیشنهادات:
 
1- توجه به رویکرد اسلامی و اسناد بالادستی در بین متولیان امر
 
2- نظارت موثر مجلس در بررسی احکام با عنایت به اسناد بالادستی
 
3- محور قرار گرفتن فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی ،اقتصاد مقاومتی و تولید علم
 
4 - انشاء احکام کاملاً کاربردی، روشن با شاحص های کمی و کیفی قابل رصد
 
5- عدم تعرض به قوانین مادر و طراحی احکام در چارچوب آن قوانین
 
6- محدود کردن اختیارات دولت و تقویت بعد نظارتی مجلس
 
7- تعیین شاخص کمی -کیفی برای رصد و نظارت
 
8- حذف احکام غیر ضروری برنامه های قبلی.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین