انتقاد فروزنده به قراردادهای جدید نفتی؛

قرارداد به زبان لاتین و توسط اروپائی‌ها تهیه شده و حتی مجلس از این قرارداد بی اطلاع است

لطف الله فروزنده

معاون رئیس جمهور سابق در یادداشتی نوشت: باید ابعاد قرارداد توسط تیمی حقوقی، کارشناسی، بررسی و در محافل تخصصی و رسانه‌ای مورد نقد و بررسی قرار گیرد تا حقوق ملت دقیق رعایت شود.

به گزارش «نسیم آنلاین» فارس نوشت: دکتر لطف اله فروزنده دهکردی معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در دولت سابق، در یادداشتی قراردادهای خارجی در زمینه نفت را مورد بررسی قرار داده است.

در این یادداشت آمده است:

1- قراردادهای نفتی از حساسیت بالایی برخوردار است، زیرا موضوع آن انفال و اموال عمومی است. دولت‌ها باید با نظر مجلس نسبت به آن تصمیم‌گیری نمایند. در این قرارداد که قرار است نفت ایران 25 تا 30 سال در قالب یک کنسرسیوم به فروش برسد، شفاف‌سازی اطلاعات و دقت نظر مجلس ضروری است؛ به این مفهوم که باید متن قرارداد به‌طور ریز، دقیق و اصولی مورد بررسی قرار گیرد.
2- نکته دوم اینکه سابقه نشان می‌دهد، شرکت‌های اروپایی و غربی سرمایه‌گذاران نیمه‌راه بوده و عمدتاً به دنبال استثمار هستند و برای جلوگیری از رشد و توسعه کشور بهانه‌جویی می‌کنند؛ قرارداد کنسرسیوم سال 53 و رها کردن قرارداد و استخراج میادین مشترک پس از تحریم توسط شل و توتال نمونه‌ای از این ادعاست. به همین جهت باید ابعاد قرارداد توسط تیمی حقوقی، کارشناسی، بررسی و در محافل تخصصی و رسانه‌ای مورد نقد و بررسی قرار گیرد تا حقوق ملت دقیق رعایت شود.
3- بر اساس شنیده‌ها تیمی که در رابطه با این قراردادها فعالیت می‌کنند، کسانی هستند که قرارداد کرسنت را تنظیم کردند و نشان‌های فساد و بی‌لیاقتی در آن هنوز گریبانگیر ملت ایران است؛ لذا باید افراد پاک، متدین و متخصص به عنوان نماینده ایران طرف مذاکره با طرف غربی باشد.
4- با توجه به اینکه نتایج این قرارداد متوجه 25 تا 30 سال دیگر است و در سرنوشت مملکت تأثیر اساسی دارد و ذخایر جایگزین را از بین می‌برد، بررسی ابعاد آن پیامدها و نتایج باید به‌طور دقیق تعریف شود.
5- بر اساس شنیده‌ها قرارداد اصلی به زبان لاتین است و طرف غربی تهیه کرده و به رغم پیگیری‌های مجلس هنوز نسخه اصلی در اختیار مجلس قرار نگرفته است. بدیهی است نمایندگان به عنوان نمایندگان مردم حق قانونی و وظیفه شرعی دارند به این مهم توجه کنند؛ لذا انتظار می‌رود مجلس با تمام توان از این حقوق حقه خودش و مردم دفاع کند و مسئولان اگر واقعاً قائل به شفافیت و پاسخگویی هستند، چرا در ارسال این متن تأخیر می‌کنند.
 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین