فروزنده در گفتگو با نشریه هم شاگردی:

نفوذ تفکر لیبرالی در دولت یازدهم نگران­‌کننده است

لطف‌الله فروزنده

معاون پارلمانی دولت دهم در گفتگو با نشریه دانشجویی هم‌شاگردی با بیان اینکه تفکر حاکم بر دولت یازدهم آمریکا را استکبار جهانی نمی‌­داند گفت: قدرت نظامی استکبار نتیجه دل­خواه نداده و برای جبران آن سعی بر نفوذ در مراکز تصمیم­‌ساز و تصمیم­‌گیر دارد.

به گزارش «نسیم آنلاین» لطف‌الله فروزنده معاون پارلمانی دولت دهم گفتگویی با نشریه هم‌شاگردی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان داشته که مشروح آن به شرح ذیل است:  

    ●از نظر شما عزت ملی چه مفهومی دارد؟

عزت ملی یک مفهوم فکری و ذهنی و یک احساس درونیِ موجود در هر ملت است. یک احساس غرور و بی نیازی است. عزت ملی نیازمند یک سری الزاماتی است که باید یک کشور داشته باشد. این الزامات فرهنگ، مردم و روحیه مردم آن کشور است و خوشبختانه مردم ایران اسلامی به واسطهء فرهنگ کهن و هوشمندی که دارند و همین­طور با توجه به امکانات و منابع و فرهنگ قرآنی -که عزت واقعی را از خداوند و مومنین می­داند- این احساس عزت و سرافرازی ملی به­صورت چشمگیر دیده می­شود. فرهنگ عاشورا در این موضوع بسیار مؤثر است و همین احساس عزتی که در مردم وجود دارد باعث سرافرازی ملت ماست. در بین مردم یک احساس غرور ملی وجود دارد که حاضر نیستند آن را با هیچ­چیزی عوض کنند.

   ●به نظر شما راهبردهایی که ما را در تحقق عزت ملی کمک می­کند چه هستند؟

اولین راهبردی که در این موضوع به ما کمک می­کند شناخت جایگاه خودمان است و اگر هر ملتی برداشت درستی از هویت ملی و ظرفیت­های خودش داشته باشد؛ کمک شایانی به عزت ملی می­کند. ما با توجه به اعتقادی که به خداوند داریم باید این مسئله را تقویت کنیم و تقویت این موضوع باعث احساس غرور بیشتر ما می­شود. تولّی و تبرّی نکته مهمی است. ما باید ارتباط خودمان را با ائمه بیشتر کنیم و به طبع آن ارتباط مؤثری با فقها داشته باشیم و در رأس آن­ها باید ارتباطمان را با ولی فقیه تقویت کنیم و نشان دهیم که با دشمنان آن­ها دشمن هستیم. نکته مهم دیگر بحث استکبارستیزی است؛ که باید این روحیه مبارزه با ظلم و حمایت از مظلوم و عدم سلطه­پذیری در فرهنگ­مان را تقویت کنیم تا عزت ملی رشد کند. مسئله دیگر افق آینده است، ما منتظرانی هستیم که منتظر جامعه عادلانه هستیم و معتقدیم برای تحقق این موضوع باید تلاش کنیم و حرکت کنیم. بحث دیگر تولید علم است، ما باید تولید علم را جدی بگیریم و بتوانیم از ظرفیت­های وجودی­مان خوب استفاده کنیم و بتوانیم پیشرفت و عدالت را در کشور ایجاد کنیم. در نهایت نیز باید به این فکر کنیم که ما باید نظام الگو باشیم و این نظام الگو را برای جهانیان ارائه کنیم. نکته دیگر وحدت است، وحدتِ حول محور رهبری بسیار می­تواند در تحقق عزت ملی کمک کند و نهایتاً باید مشکلات و مسائل را نیز با همین ابزار حل کنیم. باید فضای اشتغال ازدواج و فضای هویت دادن به جوان را در کشور ایجاد کنیم.

     ●عملکرد دولت یازدهمِ موسوم به اعتدال را در تحقق عزت ملی چطور می­بینید؟

بنده باور دارم که تفکر حاکم بر دولت یازدهم تفکری است که آمریکا را استکبار جهانی نمی­داند و متأسفانه معتقد به تعامل با آمریکاست. این­ها تفکرشان این است که ما در اثر تعامل با آمریکا می­توانیم به عزت ملی برسیم و این یک اشکال جدی است. در حالی که دولت مردان باید به ظرفیت­های داخلی تکیه کنند. نفوذ تفکر لیبرالی در دولت یازدهم نگران­کننده است و این­ها با نفوذ در مراکز تصمیم­سازی و بعضاً تصمیم­گیری دولت به کشور آسیب می­زنند. تفکری که در دولت آقای هاشمی و خاتمی بود منشأ اکثر مشکلات آن دوره و امروز است. امروز در مسئله هسته­ای می­بینید که بدعهدی­ها را دیدیم؛ اما بعضی­ها به جای این­که جلوی آن­ها بایستند و برخورد کنند، به دنبال تعامل با آمریکایی­ها بودند. این مسئله به عزت ملی ما آسیب زده است. این تحلیلی که در ذهن بعضی از سیاسیون دولتی­ست؛غلط است! و امیدواریم که تغییر بکند. رونق اقتصادی را پشت درب­های بسته تحریم نگه­داشته­اند و آن را متکی به ظرفیت­های داخلی نمی­کنند. این نگرانی هم از نظر رویکردی و هم از نظر عملکردی نسبت به دولت وجود دارد و متأسفانه با این رویکرد لیبرالی فعلی عزت ملی محقق نخواهد شد.

     ●به نظر شما چه ارتباطی بین کلیدواژه نفوذ و عزت ملی است؟

استکبار جهانی این عزت را برای ما نمی­خواهد. امروز ایران در اوج امنیت و اقتدار است. امروز ما رهبری یک جریان بزرگ را در منطقه انجام می­دهیم و امروز هژمونی استکبار را در منطقه به­هم ریخته­ایم. نه با قدرت سلطه­گری؛ بلکه با قدرت گفتمان خود امروز این اقتدار را بدست آورده­ایم. گفتمان ما بر دل­ها حکومت می­کند. قدرت حکومت ما، جکومت بر قلب­ها است و امروز امام خمینی(رحمه­ا...علیه) و امام خامنه ای(مدظله­العالی) جایگاه ویژه­ای در بین ملت­ها دارند و این عزت واقعی است. طبیعی است که استکبار جهانی از این موضوع ناراحت و عصبانی است؛ و وضعیت آن­ها در منطقه به­هم ریخته است. استکبار در منطقه افق روشنی ندارد و دچار سردرگمی است. قدرت نظامی­شان نتیجه دل­خواه را نداده است و برای جبران آن سعی بر نفوذ در مراکز تصمیم­سازی و تصمیم­گیری دارند. طراحی آن­ها این است که بتوانند از عناصر واداده و خود­باخته استفاده کنند و به عزت ملی آسیب بزنند.  آن ها را در ارکان تصمیم­سازی جای دهند و سپس خود به خود مشکلشان حل می­شود. متأسفانه حضور بعضی از عناصر فتنه در دولت یازدهم، آسیب­ رسانده­­است و این­ها تلاش می­کنند که این را گسترش دهند تا بتوانند مسئولین را دچار اشتباه محاسباتی کنند. آدم­هایی باشند که درک نکنند هویت اسلامی و انقلابی را. لذا این کلیدواژه نفوذ می­تواند یکی از مسائلی باشد که به عزت ملی آسیب می­زند.

    ●­آینده گفتمان عزت ملی را چطور می­بینید؟

به نظر من کلیدواژه مهمی است. ما باید این گفتمان را مطالعه، نهادینه و مطالبه بکنیم. ملت ما ملتی است که عمیقاً از درون به عزت ملی فکر می­کنند و این را در تاریخ چند هزار ساله خودش و انقلاب اسلامی نشان داده است و باید این باور عمیقی را که در بین مردم است، تقویت کرد. از عوامل عزت، اسلام عزیز و رهبر ما هستند و حلقه واسط، مسئولین هستند و اگر مسئولین این روحیه و نگاه رهبری و مردم را داشته­باشند؛ ما قله­های افتخار را طی می­کنیم. باید این گفتمان مطالبه شود و احساس عزت ملی را تقویت کرد. لذا این کلیدواژه­ی بسیار مهمی­است که زیربنا و بستر رشد و توسعه آینده کشور است؛ که إن­شاا... محقق خواهد شد. یک بخش گفتمان، تولید است. یکی بسط نظری است؛ و یکی ترویج و عمومی­سازی است؛ اما بخش مهم آن، رسوخش در نظام اجرایی است؛ که ­آن به عهده مسئولین است و باید از آن­ها مطالبه کرد.

 

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین