شرفشاهی:

شاعر انقلاب دکان و دستگاه ندارد/ زمان، درباره صداقت و اصالت شاعران انقلاب قضاوت می‌کند

کامران شرفشاهی

کامران شرفشاهی، شاعر و پژوهشگر ادبیات، گفت: برخی کوشیده‌اند تا با کنار زدن دیگران تنها خود و جماعتی از دوستان نزدیکشان را به عنوان شاعر انقلاب اسلامی معرفی کنند و دیگران را از این دایره خارج کنند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، هنوز هم که هنوز است بعد از گذشت حدود 4 دهه از وقوع جریانی با عنوان «شعر انقلاب» در ایران، شناخت شاخصه‌ها و مولفه‌های نظری - ماهوی این جریان ادبی فراگیر نشده است. این البته به ضعف کلی جریان پژوهش در کشور مرتبط می‌شود، ولی تکثرگرایی شعری و در هم‌ تنیدگی موضوعی اشعار امروز هم، به این نامشخصی و عدم فراگیری دامن زده است. از این رو با همه تکرارها و مکررات هنوز هم نیازمند پرسش از مولفه‌های اصلی جریان «شعر انقلاب» هستیم. هرچند شاید تعیین دقیق این مولفه‌ها نه ممکن باشد و نه حتی سودمند؛ اما هر جریان ادبی بعد از گذشت 4 دهه از عمرش، ناگزیر از پرسش درباره خویش است؛ چه این پرسش جواب محصلی در پی داشته باشد، چه نداشته باشد ضروری است؛ زیرا کمترین سودمندی‌اش وضوح‌بخشی به نقشه راه آینده یا آسیب‌شناسی درون‌گروهی است. با هدف این پرسش‌گری و به بهانه برگزاری «پنجمین جشنواره شعر انقلاب» در حوزه هنری، با شاعران معاصر هم‌سخن شدیم:

کامران شرفشاهی، شاعر و پژوهشگر شعر، درباره نحوه تعیین مولفه‌ها برای شعر انقلاب اسلامی به خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنریی گفت: من معتقدم که نباید در تعریف شاخص‌ها و المان‌ها برای شعر دچار سختگیری و تنگ‌نظری ناصواب شد. به نظر من می‌بایست اجازه داد تا گروه‌های بیشتری در این تعریف بگنجند.

وی با بیان اینکه شعر انقلاب تعریف بسیار وسیع و گسترده‌ای دارد، افزود: اگر مفهوم «انقلاب» را که در «دگرگون کردن» و «تحول ایجاد کردن» معنا می‌شود در نظر بگیریم، با مطالعه آثار شاعران در چند دهه اخیر و مقایسه تطبیقی آن‌ها با اشعار پیشین به این نکته واقف خواهیم شد که این دگرگونی و تحول در آثار و احوال بسیاری از شاعران روزگار ما به وقوع پیوسته است.

این شاعر و پژوهشگر اظهار کرد: از سوی دیگر این نکته را نباید از خاطر دور داشت که شاعر انقلاب اسلامی دکان و دستگاهی ندارد و نباید او را در قالب‌های تنگی محدود و محصور کرد.

شرفشاهی ادامه داد: برخی کوشیده‌اند تا با کنار زدن دیگران تنها خود و جماعتی از دوستان نزدیکشان را به عنوان شاعر انقلاب اسلامی معرفی کنند. اما واقعیت این است که این‌گونه تقسیم‌بندی‌ها را باید به زمان سپرد.

وی در پایان اظهار کرد: زمان و تاریخ ادبیات در خصوص صداقت و اصالت و اهلیت ادعاهای کسانی که تلاش می‌کنند صرفا خود را شاعر انقلاب بنامند و دیگران را از این دایره خارج کنند، قضاوت خوهد کرد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین