مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران:

میزان آب تجدید پذیر کشور ۳۰ میلیارد متر مکعب افت کرد

کمبود آب

ایران طی ۱۰ سال اخیر با خشکسالی بی سابقه دست و پنجه نرم کرده است

به گزارش «نسیم آنلاین» مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: ایران طی 10 سال اخیر با خشکسالی بی سابقه دست و پنجه نرم کرده است.
محمد حاج رسولیها گفت: بیش از یک دهه است که کشور با خشکسالی بی‌سابقه دست و پنجه نرم می‌کند به گونه ای که بر اساس آمار بارندگی‌های 250 میلی‌متری کشور به 205 میلی‌متر رسیده و میزان آب تجدیدپذیر نیز از 130 میلیارد مترمکعب به 100 میلیارد مترمکعب رسیده است.
حاج رسولیها تاکید کرد: در کنار این پدیده که کشور را با بحران مواجه کرده است، برخی قوانین که جنبه کارشناسی نداشته مشکلات عدیده‌ای را برای بخش آب کشور ایجاد کرده که در گزارش کامل و جامعی که در سال 91 خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد به بحران آب و آثار اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و امنیتی آن، به طور کامل اشاره شده است.
وی اضافه کرد:  معظم له نیز ضمن بیان مسائل و تاکیداتی، دستوراتی را بر گزارش مرقوم کردند که تشکیل شورای عالی آب کشور و حفاظت از منابع آب زیرزمینی از تاکیدات مهم ایشان بوده است.
حاج‌رسولیها با اشاره به تشکیل شورای عالی آب گفت: در دولت‌های هفتم و هشتم سه جلسه و در دولت‌های نهم و دهم، چهار نشست شورای عالی آب برگزار شده بود، اما در دولت یازدهم و در همین مدت 15 نشست برگزار شده که عزم جدی دولت یازدهم با مساله آب در کشور را نشان می دهد.
حاج رسولیها یادآور شد: در نشست‌های هشتم و 15 به موضوع آب‌های زیرزمینی پرداخته شد و تکالیف مهمی نیز برای وزارت نیرو مشخص شد که این وزارتخانه نیز در زمینه تامین منابع مالی و تجهیز منابع انسانی تمام توان خود را بکار گرفت.
وی تاکید کرد: در صورت محقق نشدن برنامه‌های وزارت نیرو در خصوص احیا و  تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی بیش از 300 هزار کیلومتر از خطوط انتقال آب شرب کشور دچار مشکل و آسیب خواهند شد.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به تشکیل نشست‌های متعدد با دستگاه‌ها از جمله وزارت جهاد کشاورزی گفت: برنامه‌ها و دستورالعمل‌های خوبی در نشست‌های به ویژه نشست مشترک وزارت نیرو و جهاد کشاورزی تدوین شد که در جهت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین نشست‌های مشترکی با دستگاهی قضایی برگزار شده که دستورالعمل‌ها و برنامه‌های تدوین شده مرحله مرحله اجرایی و به نتیجه خواهد رسید.
وی هدف از برگزاری این نشست مشترک را تعامل بیشتر بین کمیسیون‌ها، آشنایی با سیاست و مشکلات آب و قوانین موجود کشور برشمرد و افزود: مسائلی به خصوص در زمینه تعیین تکلیف چاه‌های فاید پروانه بهره‌برداری وجود دارد که وزارت نیرو را زمین‌گیر کرده است که امید می‌رود با برگزاری این نشست تا حدودی فضای تعامل و همفکری ایجاد شود و مسائل موجود به نحوی حل شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین