اظهارات عجیب مدیرکل آمارهای بانک مرکزی:

عدم احساس کاهش تورم به خاطر سطح سواد آماری مردم است!

بازار پوشاک

غلیرضا مقتدایی گفت: باید ما ببینیم که مخاطب از اندازه تورم یا شاخص قیمت چه انتظاری دارد. وسیله اندازه‌گیری تورم شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی است و با احساس اندازه‌گیری نمی‌شود

به گزارش نسیم آنلاین مدیرکل آمارهای بانک مرکزی در پاسخ به این سوال درباره عدم احساس کاهش تورم توسط مردم، گفت: این مشکل که شما بیان می‌کنید بیشتر برمی‌گردد به سطح سواد آماری، سواد آماری در اصل فهم درست از گزارش‌های آماری منتشر شده را تضمین می‌کند، باید ما ببینیم که مخاطب از اندازه تورم یا شاخص قیمت چه انتظاری دارد. مثلا ما از متغیر طول یا مساحت یا حجم ابتدا یک برداشت اولیه ذهنی داریم و سپس از وسایل اندازه‌گیری هر کدام انتظار داریم که این کمیت‌ها را اندازه‌گیری کنند و از واحدهای استاندارد استفاده کنند تا در همه جوامع قابل مقایسه باشد.
 در مورد تورم هم دقیقا همین‌طور است. وسیله اندازه‌گیری تورم شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی است و با احساس اندازه‌گیری نمی‌شود. اما در مورد روند قیمت‌ها پس از افزایش نرخ برابری ارزهای خارجی نسبت به ریال رفته رفته اثر خود را روی قیمت‌ها گذاشت و نرخ تورم هم افزایش یافت. شاخص کل تورم از سال 90 تا آذر امسال به عدد 6/231 رسیده است یعنی 100 به 6/231 رسیده که به مفهوم آن است سبد کالاها و خدمات که در سال پایه با 100 واحد فرضی پول خریداری می‌شده قیمت آن در آذر ماه امسال به اندازه 32/2 برابر افزایش یافته است...
افزایش قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها به‌طور کامل تحت تاثیر نرخ ارز نیست که بگوییم چون ارز سه برابر شده قیمت‌ها هم باید سه برابر شود. به عبارت دیگر رابطه ریاضی سه برابر شدن بر آن حاکم نیست. برآیند افزایش قیمت مواد اولیه، دستمزد حاشیه سود، انتظارات تورمی و... قیمت نهایی یک کالا را تعیین می‌کند...
شاخص قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در سال 1392 نسبت به سال 1391 معادل 7/41 درصد افزایش داشته است. این شاخص در سال 1393 نسبت به سال قبل 1/9 درصد افزایش یافت که میزان افزایش سالانه آن نسبت به دوره قبل کاهش بسیار قابل ملاحظه‌ای داشته است.
منبع: روزنامه اعتماد

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین