محسن رضایی در گفتگو با شبکه تلویزیونی CCTV چین:

الان زمان آن رسیده که ایران و چین در تامین امنیت منطقه با یکدیگر همکاری کنند

محسن رضایی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: الان زمان آن رسیده که ایران و چین در تامین امنیت منطقه با یکدیگر همکاری کنند؛ این همکاری هم جنبه دیپلماتیک دارد و هم همکاری در زمینه مقابله با تروریسم؛ چین در هر دو زمینه می‌تواند با ما همکاری داشته باشد و ما در این زمینه‌ها آمادگی داریم.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با شبکه تلویزیونی CCTV چین در خصوص سفر رئیس جمهور چین به ایران و چشم انداز روابط و همکاری های میان دو کشور به اظهار نظر پرداخت.

محسن رضایی در ابتدای این گفتگو در پاسخ به سوالی پیرامون مقطع زمانی سفر هیات بلندپایه چین به ایران گفت: این سفر در شرایط خوبی انجام شده است. هم ایران و هم چین در موقعیت خاصی از پیشرفت و توسعه قرار دارند و همچنین می توانند در ایجاد امنیت جهانی به هم کمک کنند و از طرف دیگر اتحاد آسیایی می تواند در آینده یک محور خوبی برای همکاری های بیشتر در آسیا در میان دو کشور باشد. لذا من این سفر را در شرایط کنونی هم برای چین و هم برای ایران، بسیار خوب و مناسب می دانم. 

رضایی در مورد توافقات صورت گرفته در سفر رئیس جمهور چین به ایران گفت: چین و ایران در حال رشد و توسعه هستند. منابعی در ایران داریم که چین می توانند از آنها استفاده کند و فرصت های خوبی در چین وجود دارد که ایران می تواند از آنها بهره ببرد. ما در ایران از منابع نفت و گاز فراوانی برخوردار هستیم و چین مشتری و نیازمند این منابع است  از طرف دیگر، چین یک بازار بسیار بزرگی است که ایران می تواند وارد این بازار بشود و ما می توانیم در این نقطه بازار خوبی برای صادرات چین به منطقه بشویم. بنابراین روابط متقابل خوبی را می توانیم برقرار کنیم. به لحاظ جغرافیایی ایران و چین می توانند یک پل اقتصادی بسیار خوبی را بین شرق و غرب آسیا به وجود بیاورند. چین می تواند در پالایشگاه ها و پتروشیمی ایران و در راه سازی و راه آهن سرمایه گذاری کند و ظرفیت ایران هم ظرفیت کاملا آماده ای است. ما برخلاف برخی از کشورها خیلی از ظرفیت هامان هنوز خالی است و اشباع نشده است و نیازمند سرمایه است. همانطور که آقای رئیس جمهور گفتند تا ششصد میلیارد دلار چین می تواند در ایران سرمایه گذاری انجام دهد. 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون امضای سند راهبردی میان ایران و چین گفت: این سند دوستی ها و همکاری های ما را به طور قطع چند برابر خواهد کرد و در سیر تاریخی روابط ایران و چین به ویژه در ده سال اخیر که اعتماد خوبی بین ما و چین به وجود آمده است، می توانیم این گام بلند را برداریم و در دیپلماسی و ایجاد امنیت هم در منطقه و هم در جهان می توانیم همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشیم. 

محسن رضایی در ادامه گفتگو با تلویزیون ملی چین، در خصوص پیامدهای مثبت سفر رئیس جمهور چین به کشورهای منطقه خاورمیانه گفت: ما مخالف این سفرها نیستیم. ما معتقدیم که چین در شناخت منطقه نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. ما در منطقه ای زندگی می کنیم که پیچیده است به عنوان مثال درک درستی از گرایشات سیاسی دولت ها ممکن است برای خیلی از کشورهای جهان، حتی انگلیس و آمریکا که بیش از سیصد سال در منطقه هستند فراهم نشده باشد. آمریکایی ها دارند کم کم متوجه می شوند که ریشه داعش در عربستان سعودی است. درحالی که سعودی ها از دوستان صمیمی آمریکایی ها بودند. ما از این سفرها انتظار داریم که اطلاعات دقیقی به دولتمردان چین داده شود نا آنها با مطالعات بیشتری منطقه را ارزیایی کنند. 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص روابط ایران و چین در دوران پسابرجام گفت: به نظر من، ما در چند زمینه می توانیم همکاری های خوبی را در آینده داشته باشیم. یکی تلاش برای احیای فرهنگ آسیایی است. فرهنگ و تمدن غرب در حال افول و در وضعیت سراشیبی است و دیگر نمی تواند نیازهای فرهنگی جهان را تامین کند در حالی که در آسیا از نظر فرهنگی و انسانی سابقه بسیار طولانی را شاهد هستیم از کنفسیوس تا اسلام. ما حرف های خوبی برای همه دنیا داریم. انسانیت و روح انسانی در آسیا بیشتر از غرب جلوه دارد. مساله دوم سرمایه گذاری های چین است. چین امروز 3600 میلیارد دلار پول دارد و این سرمایه را می تواند در راه سازی و راه آهن و ساخت بنادر جدید در ایران سرمایه گذاری کند و شعار چین مبنی بر "یک کمربند - یک جاده" را از طریق عبور از ایران، اجرایی کند. مساله سوم، موضوع آموزش و مسائل پژوهشی و تحقیقات علمی در امور اقتصادی و اجتماعی و غیره است که ما می توانیم در کنار هم دانشگاه ها و پژوهشکده های مشترک تاسیس کنیم. اخیراً به دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام  هیاتی از حزب کمونیست چین به ایران سفر داشتند، من به آنها پیشنهاد کردم که یک پژوهشگاه مطالعات غرب آسیا را در اینجا با هم راه اندازی کنیم که با یکدیگر به یک برداشت مشترک در رابطه با منطقه برسیم.

رضایی در پاسخ به سوالی پیرامون انتظارات ایران از چین گفت: ما معتقدیم که اقتصاد و تجارت بدون امنیت ممکن نیست. اگر امنیت در منطقه نباشد، تامین انرژی چین هم با مشکل مواجه خواهد شد و انتقال نفت و گاز به چین با اشکال مواجه خواهد شد. در ثانی اگر امنیت در منطقه نباشد ممکن است امنیت چین هم با مشکل روبرو شود. بنابراین الان زمان آن رسیده که ایران و چین در تامین امنیت منطقه با یکدیگر همکاری کنند. این همکاری هم جنبه دیپلماتیک دارد و هم همکاری در زمینه مقابله با تروریسم می تواند باشد. چین در هر دو زمینه می تواند با ما همکاری داشته باشد و ما در این زمینه ها آمادگی داریم. الان روس ها با ما در سوریه همکاری می کنند، اخیرا هم دولت چین 20 میلیون دلار برای کمک به دولت آقای اسد تصویب کرده و نشان می دهد که دولتمردان چین مایلند که به منطقه بیایند. ما هم می توانیم به آنها کمک کنیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین