"سلامت یاران" جای کسی را تنگ نمی‌کنند

ضرورت واقع نگری در مورد یک طرح ماندگار

عنوان

حال که سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با حس نوعدوستی و حرکت در جهت تسکین آلام بیماران تحت عنوان "سلامت یاران" وارد این عرصه خدمت رسانی شده است عده‌ای به جای همراهی و همیاری ساز مخالف کوک کرده و با کوته فکری به دنبال تقابل با این طرح هستند.

گروه جامعه «نسیم آنلاین»: امروزه فعالیت داوطلبانه در حوزه‌هایی مثل بهداشت ودرمان، آموزش و پرورش و امداد و نجات روشی ایده آل برای ارتقاء این حوزه‌ها است است. داوطلبان خود را برای همکاری در شکوفایی و ساختن دنیایی اخلاقی‌تر و مترقی‌تر به اجتماع پیوند ‌می‌زنند. این روح عملگرایی امسال برای نخستین بار در طرح "سلامت یار" وجود دارد.

سلامت یار با هدف مقابله و رویارویی بیماری شایع این روز‌ها یعنی بی‌تفاوتی طراحی و اجرا می‌شود. در روزهایی که تنها به اشاره‌ آرام،، یک دو کلام حرف استعاره بسنده می‌کنیم و خودمان را به خواب زده‌ایم. آنقدر برخورد‌ها سرد شده  که‌ پیش هر کسی هم نمی‌شود حرف از علاقه و نیاز مکرر به همدلی زد. فقدان باور است به برخاستن، فقدان مدد است به جهت کمک و حتی فقدان همدرد است به جهت یک همدردی ساده.

ماموریت‌های اصلی جمعیت هلال احمر، حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها، سلامت، پیشگیری از آسیب‌ها و کمک رسانی در حوادث است و باید اعتراف کرد حادثه فقدان اعتماد و عاطفه به مراتب هزاران بار سهمگین‌تر از حوادث و بلایای طبیعی است.

گاهی فکر می‌کنم باید کاری می‌کردیم و نکردیم. گاهی خبری می‌آمد و ما انگار نه خانی آمده و نه خانی رفته، از خود نه واکنشی نشان می‌دادیم و نه حتی بعدش بیزار می‌شدیم. مثال بیماری که نمی‌پذیرد بیمار است. تنها بار سنگین ادعا و اوانگارد علاقه به آدمی را با خود یدک می‌کشیم و با تمام این هیبت و جبروتی که برای خود ساخته‌ایم، کاری از دستمان برای کسی که در خیابان، زیر پل، درست زیر پلی که هزاران بار از آن عبور کرده‌ایم، عبور کرده‌ای، بر نمی‌آید. این حجم وسیع بی‌ارادگی را‌، این حجم وسیع بی‌تفاوتی را، نمی‌توان با هیچ کلمه و جمله و انشا‌ متنی، توجیه کرد. بی‌شک دچار یک نوع بیماری مرموز شده‌ایم.

یک نوع بی‌ارادگی دهشتناک، یک نوع بی‌عملی دهشتناک، انگار همه از این سیل و زلزله و توفان پنهانی و مخفی و زیر پوستی بی‌عاطفگی و بی‌تفاوتی به هم نوع راضی و خشنود هستند.

تنها به اشاره‌ آرام،، یک دو کلام حرف استعاره و در ‌‌نهایت یک اخم، بسنده می‌کنیم و خودمان را به خواب زده‌ایم. آنقدر برخورد‌ها سرد شده است که‌ این روز‌ها پیش هر کسی هم نمی‌شود حرف از علاقه به هق هق گریه زد. فقدان باور است به برخاستن، فقدان مدد است به جهت کمک و حتی فقدان همدرد است به جهت یک همدردی ساده.

حال که سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با حس نوعدوستی و حرکت در جهت تسکین آلام بیماران تحت عنوان سلامت یاران وارد این عرصه خدمت رسانی شده است عده‌ای به جای همراهی و همیاری ساز مخالف کوک کرده و با جزم اندیشی به دنبال تقابل با این طرح هستند.

امیدواریم آنها در عمل نیز به داعیه انسان دوستی خود عمل کنند و اجازه دهند که مهر و عطوفت و همیت در جامعه بار دیگر رونق بگیرد که جامعه امروز ما بیش از گذشته تشنه ماشین احساس است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین