نگرانی ۲۰ تولیدکننده از اتفاقات بعد از برجام در گفتگو با «نسیم آنلاین» + جدول

بازار داخل را تحویل خارجی‌ها ندهید

تولیدکنندگان کشور نمره قبولی به عملکرد دولت یازدهم در ۹۰۰ روز اخیر ندادند. حواستان به واردات بی رویه باشد و نگذارید خارجیها خیلی راحت بازار بزرگ مصرف را بگیرند

عنوان

بعد از گذشت حدود ۹۰۰ روز از عمر دولت، برجام اجرایی شد، حالا فعالان اقتصادی معتقدند منتظریم ببینیم دولت بعد از لغو تحریمها برای ما چه کار میکند؟

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: حدود 900 روز از عمر دولت یازدهم در حالی سپری می‌شود که در تمام این مدت دغدغه اصلی آن، حل و فصل موضوع هسته‌ای و توافق برای رفع تحریم‌ها بوده است، به‌طوری‌که بسیاری از اقتصاددانان، بازاری‌ها و فعالان اقتصادی در این دوره لب به گلایه گشوده و از بی‌توجهی دولت به رهاسازی تولید داخل و بهبود نیافتن وضعیت اقتصادی کشور ابزار ناراحتی کرده‌اند.

دولت در 2.5 سال گذشته به‌شدت بر امور سیاست خارجی خود معطوف شده و تمام توان و نیروی خود را بر حل و فصل مناقشه هسته ای به کار برد تا بتواند آن را به پایان رسانده و بعد از اتمام آن به سراغ اقتصاد داخلی برود، چرا که تفکر دولتمردان این بود که بدون رفع و رجوع پرونده هسته ای، نمیتوان ایرادات اقتصاد کشور را گرفت.

این تفکر دولتمردان در نهایت صدای منتقدان را درآورد تا جایی که منتقدان دولت یازدهم ابراز داشتند دولت برای اقتصاد برنامه ای ندارد. واکنشهای تند منتقدان، دولتی‌ها را برآن داشت تا به فکر برنامه‌ریزی بیفتند! برهمین اساس دو برنامه خروج از رکود برای اقتصاد نوشتند که هر دو تقریبا شکست مواجه شد.

 

اعلام «خروج از رکود» و ارائه همزمان «بسته خروج از رکود«!

در این میان و در تمام 900 روز اخیر و در شرایطی که رئیس دولت بارها خبر خروج از رکود را در محافل سیاسی اعلام می‌کرد، به طور همزمان، به ارائه دو بسته «خروج از رکود» اکتفا کرد که سیاست‌های مطرح شده در این دو بسته نیز نه تنها وضعیت رکود را بهتر نکرد، بلکه در برخی موارد از جمله وام خرید کالایی که در بسته دوم مد نظر قرار گرفته، بیش از پیش باعث سرگردانی بازار و مردم شد.

 بسیاری از اقتصاددانان تشدید این رکود را نتیجه ایجاد انتظارات غیرواقعی و هیجانی ناشی از مذاکرات هسته‌ای و امیدواری بیش از حد می‌دانند که دولت برای دوران پساتحریم در میام مردم ترسیم کرد و باعث شد تا مردم و کاسب‌کارانِ کوچک و بزرگ، دست از داد و ستد کشیده و در انتظار مدینه فاضله‌ای باشند که پس از لغو تحریم‌ها به وجود خواهد آمد؛ همین موضوع بود که بازار را خواباند و به گقته رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی، این رکود حتی دامن مواد غذایی را گرفته است و خرید مردم را کاهش داده، چه برسد به حوزه‌های دیگر.

اینک حدود 900 روز از عمردولت یازدهم به اتمام رسیده و کمتر از 600 روز به پایان عمر آن باقی مانده است، تحریم‌ها نیز لغو و دوره جدیدی از اقتصاد ایران آغاز شده است. با این اوصاف، پس از دو سال و اندی حالا همه بازاری‌ها، فعالان اقتصادی و تمام مردم توقع دارند تا وعده‌های دولت که باعث شده تا دو سال و نیم طلایی دوران تدبیر و امید را به انتظار لغو تحریم‌ها بنشاند، عملی شود و از این پس شاهد شکوفایی اقتصادی کشور باشند، اما آیا در واقعیت چنین اتفاقی خواهد افتاد و یا اقتصاد کشور به جز رفع تحریم‌ها به اصلاحات ساختاری و بنیادی نیز دارد؟

در این رابطه «نسیم آنلاین» بر آن شد تا برای به دست آوردن پاسخ این سؤال به سراغ 20 تن از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان مختلف برود و از آنها بپرسد حالا که تحریم‌ها لغو شده و مناقشه هسته‌ای به پایان رسیده است، از دولت چه می‌خواهند؟

ارسال نظر

  • حامد محمدی سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ۱۳:۳:۲۷
    پاسخ 0 |

    برای اینکه از واردات گسترده به کشور جلوگیری شود ضروریست که نرخ ارز کاهش نیافته و حداقل به میزان تورم افزایش یابد. اگر نرخ ارز به واسطه دستیابی به دلارهای نفتی بلوکه شده تثبیت شود و یا کاهش یابد به منزله تشویق واردات می باشد که نتیجه آن جز ضربه خوردن تولید کنندگان داخلی و کاهش رقابت پذیری آنها در شرایط تورمی کنونی می باشد. متاسفانه عقلانیت اقتصادی در دوره های مختلف در اقتصاد ایران وجود نداشته و در حال حاضر نیز منطق اقتصادی بر رفتار دولت آ«گونه که باید حاکم نمی باشد.

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین