بان کی‌مون: باید فروش سلاح به ناقضان قوانین جنگی متوقف شود

بان کی مون

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به ادامه حملات عربستان به زیرساخت‌های یمن، خواستار کنترل فروش تسلیحات به کشورهایی شد که قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت : بان‌کی مون دبیر کل سازمان ملل روز جمعه در اظهاراتی کم‌سابقه، به انتقاد از عملکرد عربستان در یمن پرداخت و گفت باید ارسال سلاح به کشورهای ناقض قوانین بین‌المللی متوقف شود.

وی که در نشستی در اندیشکده «چتم هاوس» لندن صحبت می‌کرد، گفت: «یمن در آتش است و مشخصا ائتلاف (تحت رهبری عربستان) به حملات هوایی خود به مدارس، بیمارستان، مساجد و زیرساخت‌های شهر ادامه می‌دهد.»

به نوشته روزنامه گاردین، آقای بان با بیان اینکه یمن «لبریز از تسلیحات» است، گفت: «کشورهایی که عضو پیمان معاملات تسلیحاتی هستند، باید با کنترل جریان ارسال تسلیحات به بازیگرانی که ممکن است از آن‌ها در جهت نقض قوانین بین‌المللی انسانی استفاده کنند، نقشی مثال زدنی در تحقق یکی از اهداف اصلی این پیمان ایفا کنند.»

انگلیس یکی از اصلی‌ترین فروشندگان جنگ افزار به عربستان است و همین امر موجب شده تا گروه‌های حقوق بشری در انگلیس بارها لندن را برای توقف صادرات سلاح به ریاض تحت فشار قرار دهند. گاردین نوشته است که اظهارات روز جمعه بان کی مون، موجب تشدید این فشارها بر انگلستان می‌شود. 

دبیر کل سازمان ملل گفت اعضای دائم شورای امنیت، از جمله انگلستان، مسئولیتی ویژه برای پایان دادن به درگیری‌ها در منطقه دارند.

وی در این سخنرانی که موضوع اصلی آن کشتارهای صورت گرفته در تاریخ بشریت و قول کشورهای بزرگ برای پایان دادن به این روند بود، گفت وعده این کشورها که می‌گفتند چنین رخدادهایی «دیگر هرگز» رخ نمی‌دهد، اکنون به سکوت بدل شده است. 

دو هفته قبل یکی از هیئت‌های تخصصی سازمان ملل، گزارشی تهیه کرد که درز بخش‌هایی از آن در رسانه‌ها، نشان داد که عربستان سعودی در موارد بی‌شماری، قوانین بین‌المللی را در یمن نقض کرده است. 

هفته گذشته نیز کمیته‌ای در پارلمان انگلیس، که به رهبری حزب کارگر تشکیل شده، خواستار توقف کامل صادرات سلاح به عربستان و آغاز تحقیقات در مورد موارد احتمالی نقض قوانین بین‌المللی از سوی ریاض شد. 

بر اساس یافته‌های هیئت سازمان ملل، عربستان بارها در نقض آشکار قوانین بین‌المللی، زیرساخت‌های یمن و اماکن غیرنظامی را هدف قرار داده است. از جمله اماکنی که هدف حمله ائتلاف تحت رهبری سعودی قرار گرفته‌اند، عبارتند از:

کمپ‌های آوارگان و پناهجویان یمنی؛

تجمعات غیرنظامی، از جمله مراسم جشن و عروسی

خودروهای غیرنظامی، از جمله اتوبوس‌‌ها؛

تأسیسات پزشکی، مدارس، مساجد، بازارها، کارخانه‌ها، انبارهای مواد غذایی و دیگرزیرساخت‌های ضروری شهری از جمله فرودگاه صنعا و جاده‌ها.

انگلستان ایفای نقش در انتخاب اهداف عربستان را رد کرده، اما پذیرفته است که در آموزش به خلبان‌های سعودی نقش دارد. تنها در 6 ماهه گذشته، لندن نزدیک به 3 میلیارد پوند مجوز صادرات سلاح به عربستان صادر کرده است. 

در نزدیک به یک سالی که از حملات بی‌وقفه عربستان به یمن می‌گذرد، بیش از 8000 نفر کشته شده‌اند که به گفته منابع بیمارستانی 90% آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین