رای الیوم گزارش داد:

نگرانی غرب از "گرفتاری عربستان" در صورت دخالت زمینی در سوریه

عنوان

برخی کشورهای غربی به عربستان هشدار دادند که در صورت اعزام نیروهای گسترده برای حمله به سوریه، ممکن است در معرض حمله ای غافلگیرانه ایرانی ـ عراقی و یا انتفاضه شیعیان عربستانی قرار گیرد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، عربستان از چند هفته پیش تاکنون به توان خود برای رهبری نیروهای عربی و اسلامی به صورت جداگانه و یا در چارچوب ائتلاف بین المللی برای حمله به سوریه تحت عنوان مقابله با داعش و نیز به سرنگونی بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، اشاره می کند.

رای الیوم نوشت: فرماندهی نظامی عربستان این روزها همچنین رزمایش نظامی گسترده ای با نام رعد الشمال در دست اجرا دارد که هدف از آن آزمایش میزان هماهنگی نیروهای شرکت کننده از کشورهای مختلف اعلام شده است. این رزمایش سبب ایجاد تنش با عراق و سوریه می شود، کرملین نیز به ریاض توصیه کرد تا از این ماجراجویی صرف نظرکند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برخی رسانه های روسی نیز به آمادگی جنگنده های کشورشان برای مقابله با نیروهای ترکیه ای و سعودی در صورت ورود به سوریه اشاره کرده اند.

در همین حال برخی کشورهای غربی از عربستان خواسته اند تا درنگ کند؛ آنها نگرانی شدید خود را مخفی نمی کنند و محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان را یک ماجراجو ، توصیف می کنند که اطراف خود را از افسران جوان بی تجربه پر کرده که فقط برای مقابله با شیعیان هیجان دارند.

برخی منابع غربی بعید نمی دانند که گرفتار شدن سعودی ها در حمله علیه سوریه، سبب تحریک نظامی نیروهای عراقی و یا شبه نظامیان شیعی در شرق عربستان شود که ممکن است به رویارویی با سعودی ها برخیزند.

این منابع غربی همچنین خاطرنشان می کنند که در صورت بروز جنگ ایرانی ها با پشتیبانی غیرعلنی روسیه با همه توان در میدان رویارویی حضور خواهند یافت؛ روسیه ای که نیروهای دریایی و جنگنده های بیشتری را در منطقه مستقر کرده در حالی که نیروها و تجهیزات نظامی غرب کاهش یافته است.

این امر سبب ایجاد جبهه سومی علیه ارتش عربستان پس از جبهه یمن و سوریه می شود که عربستان را سرگرم و تضعیف می کند. همچنین در صورتی که شیعیان عربستان بپاخیزند، این سناریو به یک فاجعه تبدیل خواهد شد ؛ چرا که  شیعیان عربستان منتظر فرصتی برای رهایی از حکومت آل سعود به منظور جدایی و انتقام خون شیخ نمر هستند.

برخی مسئولان غربی از جمله فرانسه و انگلیس به حاکمان ریاض این احتمالات قوی را منتقل کردند تا آنها را از هرگونه ماجراجویی نظامی در سوریه که ممکن است عواقبش دامن خودشان را نیز بگیرد، بازدارند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین