اذعان سیف به بی تاثیر بودن برجام بر گشایش ال سی و سوئیفت

رئیس بانک مرکزی: قبل از تحریمها هم امکان اتصال به سوئیفت و گشایش ال سی وجود داشت

ولی الله سیف

سیف گفت: قبل از رفع تحریم هم بانک‌های تحریم شده بدون سوئیفت، ال‌سی گشایش می‌کردند و بانک‌هایی که تحریم نبودند از طریق سامانه سوئیفت با بانک‌های خارجی ارتباط برقرار کرده و ال‌سی گشایش می‌کردند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: ولی‌الله سیف در حاشیه همایش تبیین برنامه ششم توسعه در جمع خبرنگاران اظهارداشت: همه بانک‌ها هم‌اکنون می‌توانند از سامانه سوئیفت استفاده کنند و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوالی س مبنی بر اینکه با توجه به مشکل بانک‌های رفع تحریم شده برای برقراری روابط کارگزاری، آیا امکان گشایش ال‌سی‌ وجود دارد، گفت: قبل از رفع تحریم هم بانک‌های تحریم شده بدون سوئیفت، ال‌سی گشایش می‌کردند و بانک‌هایی که تحریم نبودند از طریق سامانه سوئیفت با بانک‌های خارجی ارتباط برقرار کرده و ال‌سی گشایش می‌کردند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک‌های تحریمی با برخی بانک‌های خارجی از جمله یکی از بانک‌های چین کار می‌کردند، تصریح کرد: بعد از رفع تحریم‌ها بانک‌ها به دنبال برقراری روابط کارگزاری رفتند و همزمان سوئیفت رفع تحریم شد اما برقراری زیرساخت‌های ارتباطی در بانک‌های ایرانی کمی زمان برد ولی سوئیفت به سرعت مشکل مربوط به خود را حل کرد.

وی تاکید کرد: بانک‌هایی که تحریم بودند بدون سوئیفت، ال‌سی مخابره می‌کردند و هم‌اکنون هم که سوئیفت متصل شده ال‌سی مخابره می‌کنند و هیچ مشکلی ندارند. بنابراین هم سوئیفت متصل است و هم ال‌سی گشایش می‌شود، این را به صورت کاملاً شفاف اعلام کردم.

سیف در خصوص موانع برقراری ارتباطات کارگزاری بانک‌ها گفت: شبکه کارگزاری به تدریج در حال شکل‌گیری است. در گذشته تعداد زیادی کارگزار در دنیا داشتیم و در حال حاضر به تدریج در حال اضافه شدن هستند.

وی ادامه داد: البته نمی‌توانم بگویم که دقیقاً به تعداد کارگزارهای قبل از تحریم هم‌اکنون کارگزار داریم اما این ارتباط‌های کارگزاری به تدریج افزایش می‌یابد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: برخی مقدمات برای ارتباط‌های کارگزاری از جمله مبادله اسناد و فرم‌های مربوطه و گشایش حساب جدید وجود دارد که در حال انجام است.

سیف در خصوص اظهارات رئیس انجمن تولیدکنندگان مبنی بر منتفی شدن طرح کارت‌های اعتباری خرید، گفت: این حرف کاملاً غلط است و بانک‌ها دستورالعمل بانک مرکزی را دارند و می‌توانند کارت صادر کنند.

وی با تاکید بر اینکه از اول هم اعلام نکردیم به همه مردم کارت اعتباری می‌دهیم، گفت: نظر آقای دیانی مبنی بر اینکه همه مردم کارت اعتباری بگیرند تامین نشده اما امیدواریم در آینده همه مردم بتوانند از کارت اعتباری استفاده کنند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: آقای دیانی از تولیدکنندگان خوب ما هستند ولی به این مطلب کم توجهی کردند که دستورالعمل بانک مرکزی محدودیتی برای صدور کارت در نظر نگرفته و بانک‌ها براساس آن دستورالعمل می‌توانند کارت اعتباری صادر کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص پول‌های بلوکه شده گفت: کل پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی 28 میلیارد دلار و پول‌های بلوکه شده دولت 5 تا 6 میلیارد دلار است که آزاد شده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین