رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

آمریکا اجازه ندهد، سوئیفت و ال‌سی برای ایران باز نمی‌شود

بانک‌های بزرگ اروپایی تمایلی برای همکاری با ایران ندارند

عنوان

فریال مستوفی گفت: بانک‌های بزرگ اروپایی تا از آمریکا اجازه نگیرند با بانک‌های ایرانی همکاری نمی‌کنند.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»- فریال مستوفی رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی در گفتگو با «نسیم آنلاین» در خصوص ادعای رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر حل مشکل اتصال به سوئیفت اظهار کرد: مدتی که سامانه سوئیفت برای ما تحریم شده بود، با بانکهای خارجی ارتباط نداشتیم، بنابراین انعقاد مجدد قرارداد با طرفهای خارجی قدری زمان‌بر است.

وی افزود: سوئیفت چند بانک عملی شده و چند بانک دیگر هنوز در برقراری ارتباط بانکی از طریق سوئیفت مشکل دارند. در حال حاضر اختلافها بر سر این است که آقای سیف اعلام می کنند که ارتباط با سوئیفت ممکن شده و فعالان اقتصادی اعلام می کنند که این امکان فراهم نشده است. اما هم آقای سیف درست می گوید و از طرفی هم، فعالان اقتصادی درست می گویند.

عضو اتاق بازرگانی گفت: تمام بانکها به یکباره نمی توانند به سوئیفت متصل شوند. در حال حاضر مهم‌ترین مسئله این است که هنوز بانک‌های بزرگ اروپایی تمایلی به برقراری ارتباط با ما ندارند.

مستوفی خاطرنشان کرد: آنها منتظر هستند که آمریکایی‌ها برای برقراری ارتباط با بانکهای ایرانی به آنها چراغ سبز نشان دهند. برخی از بانکها مثل HSBC، Deutsche Bank که قبلا بابت همکاری با ایران در دوران تحریمها جریمه شده اند، حاضر به همکاری مجدد با بانکهای ایرانی نیستند. این بانکها برای همکاری مجدد با ایران از آمریکا مجوز می گیرند. امیدواریم آن بانکها هم بار دیگر بتوانند با ما ارتباط برقرار کنند.

وی درباره امکان بازگشایی ال سی برای بانکهای کشور نیز به نسیم آنلاین بیان کرد: در دوران پسابرجام اگر توانسته باشیم با بانکی ارتباط برقرار کنیم گشایش ال سی برای ما انجام خواهد شد ولی برخی از بانکها تا تضمین‌های لازم را از آمریکا نگیرند از بازگشایی ال سی برای بانکهای ایرانی خودداری می‌کنند.

گفتنی است ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته اعلام کرد که هم‌اکنون می‌توانند از سامانه سوئیفت استفاده کنند و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین