رضا میرکریمی:

سینمای کشور به علم و مکتوبات شدیدا نیازمند است

عنوان

مدیرعامل خانه سینما گفت: جایزه کتاب سال سینمای ایران می تواند مسیر مناسبی را در جهت رشد و ارتقاء آثار تالیفی در حوزه سینما ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی «نسیم آنلاین»، پنجمین جایزه کتاب سال سینمای ایران شب گذشته با حضور "حجت اله ایوبی" رئیس سازمان سینمایی، "رضا میرکریمی" مدیرعامل خانه سینما، "اکبر نبوی" دبیر این دوره از جایزه کتاب سال سینمای ایران به همراه اهالی سینما از جمله "بهروز افخمی"، "محمد حیدری"، "حبیب ایل بیگی" و "سیروس الوند" در محل موزه سینما برگزار شد.

اکبر نبوی دبیر پنجمین جایزه کتاب سال سینمای ایران در ابتدای این مراسم در سخنانی، گفت: از آقای "رضا میرکریمی" تشکر می کنم به من اعتماد کرده و این مسئولیت تقریبا سنگین را برعهده من قرار دادند. همچنین از دبیران دوره های گذشته این جایزه هم برای تلاش های آنها تشکر و قدردانی می کنم.

وی افزود: آثاری که به این دوره از جایزه کتاب سال سینمای ایران ارسال شد ثابت کرد که ما حرکت درستی را در حوزه معرفی و کتاب های تالیف شده در حوزه سینما انجام داده ایم. بر این اساس رشد آثار ارسالی به دبیرخانه این جایزه از 34 عنوان در دوره های ابتدایی به چیزی بیش از 70 عنوان در این دوره رسیده است.  

دبیر پنجمین جایزه کتاب سال سینمای ایران ادامه داد: در این دوره 73 عنوان کتاب به دبیرخانه این جایزه ارسال شده است که 66 عنوان کتاب مورد بررسی و داوری قرار گرفت. زیرا 6 اثر ارتباط معناداری با اهداف جایزه کتاب سال سینما نداشت.

نبوی خاطرنشان کرد: فراخوان ارسال آثار به دبیرخانه این جایزه در اواخر مردادماه اعلام شد که تا پایان شهریور ماه آثار به دبیرخانه ارسال شد. داوران هم از تاریخ 7 مهرماه در یک دوره زمانی فشرده کار خود را آغاز کردند. همچنین در تاریخ 5 بهمن ماه نیز نامزدهای این دوره از جایزه کتاب سال سینمای ایران مشخص شد.

وی اضافه کرد: پیرامون تندیس این دوره از جایزه کتاب سال سینمای ایران باید این توضیح را بدهم که این دوره تندیس تغییر کرده است. زیرا ما تقریبا چندین جایزه به نام "قلم زرین" در کشور داشتیم که در طول مشورت هایی که با آقای میرکریمی انجام شد تصمیم گرفتیم که تکرار کننده اهدای قلم زرین دیگری در کشور نباشیم.

دبیر پنجمین جایزه کتاب سال سینمای ایران تصریح کرد: در این مشورت ها موضوعات مختلفی را مورد بررسی قرار دادیم که در نهایت به تندیس هدهد رسیدیم. زیرا این مرغ در ادبیات کشور جایگاه رفیع و گسترده ای دارد. همچنین این مرغ در دیگر کشورها هم نماد دانایی و آگاهی است.

نبوی در پایان گفت: داوران در این دوره از جایزه کتاب سال سینمای ایران زمان نسبتا زیادی را برای انتخاب آثار گداشتند و می توانم بیان کنم که آنها از میان آثار بسیار خوبی که به دبیرخانه ارسال شده بود با شرایط سختی بهترین آثار را انتخاب کردند.

در بخش دیگری از برنامه "شهرام میرجلالی" نوازنده سه تار کشور به روی صحنه آمد و اقدام به اجرای موسیقی کرد که مورد تشویق حاضران در سالن قرار گرفت.

سپس "رضا میرکریمی" مدیرعامل خانه سینما نیز در ادامه این مراسم در سخنانی، گفت: خوشحالم که یک آرزوی قلبی خیلی زود تحقق پیدا کرد و امروز همه ما دور هم در این سالن و برای این مراسم جمع شده ایم.

وی افزود: در آن زمان که قرار بود جایزه کتاب سال سینمای ایران برگزار شود احساس می کردیم که سینمای ما به علم و مکتوبات به شدت نیازمند است. بر این اساس این جشن می توانست مسیر مناسبی را در جهت رشد و ارتقاء آثار تالیفی در حوزه سینما ایجاد کند.

مدیرعامل خانه سینما ادامه داد: یادم هست زمانی که برای نخستین بار ایده برگزاری این جایزه را با مسئولان وقت مطرح کردم آنها با برگزاری چنین برنامه ای مخالف بودند زیرا اعتقاد داشتند که برگزاری چنین جایزه ای توسط یک صنف می تواند برای نظام خللی را پدید بیاورد.

میرکریمی خاطرنشان کرد: این درحالی است که من اعتقاد دارم که صنفی چون خانه سینما خیلی بهتر از دیگران می تواتد این قبیل برنامه ها را برگزار کند. بر این اساس خوشحال هستم که شاهد برگزاری پنحمین دوره جایزه کتاب سال سینمای ایران هستم.

وی اضافه کرد: جایزه کتاب سال سینمای ایران ازجمله برنامه هایی است که نه حاشیه دارد و نه از ویترین جذابی برخوردار است. بر این اساس هیات داوران تشکر می کنم که از میان آثار بسیار خوب ارسال شده بهترین ها را انتخاب کردند.

در بخش بعدی این برنامه از لطف الله ساغروانی از نشر هرمس و محمد شهبا با حضور آقایان "رضا میرکریمی"، "اکبر نبوی" و "ابراهیم مختاری" تقدیر شد و تندیس هدهد را به آنها اهدا شد.

سپس در بخش دیگر برنامه بیانیه هیات داوران درمورد داوری آثار ارسالی به دبیرخانه پنجمین جایزه کتاب سال سینمای ایران قرائت شد و استاد "شهرام میرجلالی" مجددا به روی صحنه آمد و دومین برنامه خود را با اجرای موسیقی اجرا کرد.

در این بخش از برنامه نوبت به اهدای جایزه های برگزیدگان این دوره از جایزه کتاب سال سینمای ایران رسید. بر این اساس در بخش ترجمه سینما 2 دیپلم افتخار به "احمد الستی" و "محمد همتی" برای کتاب "هنر دقت" داده شد. همچنین "محمد شهبا" نیز لوح تقدیرو تندیس هدهد را دریافت کرد.

سپس نوبت به اهداء جوایز بخش تالیف رسید که در این بخش یک دیپلم افتخار به "احمد ضابطی جهرمی" برای تالیف کتاب "شکل شناسی و گونه شناسی فیلم مستند" داده شد. همچنین "محمد گذرآبادی" نویسنده کتاب "فرهنگ فیلمنامه" لوح تقدیر و تندیس هد هد را دریافت کرد.

حجت اله ایوبی رئیس سازمان سینمایی نیز در انتهای مراسم در سخنان کوتاهی، گفت: نویسندگان در ایران قشری زحمت کش، کم حرف و کم حاشیه ای هستند.

وی تصریح کرد: ای کاش یک سازمانی به جای سازمان سینمایی برای نویسندگان در کشور ایجاد می شد و من می توانستم رئیس آن سازمان باشم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین