بیش از یکماه از اجرای برجام گذشت؛

نقد تند روزنامه کیهان به عدم اتصال سوئیفت!

روحانی و سیف

یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که از اعتراف مقامات دولتی نسبت به عدم اجرای تعهدات آمریکا در برجام عصبانی شده است، به جای پاسخگویی به مردم به رسانه‌های انقلابی حمله کرد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، روزنامه کیهان از پنهان کاری دولت در عدم لغو تحریم‌های بانکی انتقاد کرده ونوشته است:‌ یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که از اعتراف مقامات دولتی نسبت به عدم اجرای تعهدات آمریکا در برجام عصبانی شده است، به جای پاسخگویی به مردم به رسانه‌های انقلابی حمله کرد.  

حمید بعیدی نژاد رئیس تیم کارشناسی ایران در مذاکرات هسته ای، پس از بر ملا شدن تنها بخش‌هایی از پشت پرده برجام و آشکار شدن بخشی از حقیقت آن در پی اظهارات همکارانش در دولت، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: تیم مذاکرات هسته‌ای افتخار دارد که برای قانع کردن مردم عزیزمان نسبت به اجرای برجام هیچ‌گاه به آنها دروغ و یا غیرواقع نگفته است و در همین چارچوب لغو تحریم سیستم پیام‌رسانی انتقالات بانکی یا همان سوئیفت و وصل شدن تمامی بانک‌های خارج شده از تحریم به سوئیفت بطور قطعی و مکرر از طرف خود سوئیفت و از سوی تمام مسئولان ذیربط به مردم عزیزمان گزارش و اعلام شده است. اما روزی نمی‌گذرد که در تضاد با این بیانیه‌های روشن مردم کشورمان با بیانیه‌های مکرری از سوی برخی رسانه‌ها مواجه می‌شوند که در وصل شدن بانک‌های غیرتحریمی‌ ایرانی به سوئیفت ایجاد تردید و تشکیک می‌کنند.

این اظهارات مدیر کل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه در حالی است که کیهان روز گذشته در گزارشی به پوشش اظهارات صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی درباره بدعهدی غربی‌ها در اجرای برجام پرداخت که گفته بود تهران به آنچه باید، متعهد است، اما تأخیری در طرف مقابل هست که مسئولیتش هم با خودش است؛ هیچ مانع مشخصی وجود ندارد اما منظورم اینجا، تاخیرشان در اجرای برخی نقاط به شکل کامل است.

صالحی در ادامه، «رفع تحریم به موجب توافق»‌ را از مصادیق این تأخیر برشمرد و افزود: تا الان برخی بانک‌های بزرگ اروپایی تحریم‌هایش را به‌طور کامل پایان نداده است چرا که قبلا تعهد داده که با ایران مراوده تجاری نداشته باشد.

صالحی به این نکته هم اشاره کرده بود که ما هنوز منتظر هستیم که وزارت خارجه ایران با اتحادیه اروپا تماس بگیرد و این بحران را حل کند.

در ادامه گزارش کیهان به اظهارات مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی اشاره شده بود، که آنها تأکید کرده‌اند تاکنون خبری از برقراری سوئیفت نشده است، چه برسد به گشایش 1000 ال‌سی در روز تعطیلی اروپا که از سوی رئیس‌جمهور و در روز اجرای برجام ادعا شد.

اما معلوم نیست مدیر کل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت خارجه کدام طیف اقتصادی را به عنوان مرجع راستی‌آزمایی برقراری سوئیفت قبول دارد؟ دولتمردان؟ فعالان بخش خصوصی؟ یا طرف‌های خارجی که بنا به ادعای دولت مایل به سرمایه‌گذاری و حضور در ایران هستند؟ برای روشن شدن این موضوع اشاره به اظهارات سه گروه فوق خالی از لطف نیست.

در این رابطه مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران می‌گوید که به رغم افزایش ملموس صادرات نفت ایران در ماه جاری ایران همچنان با مشکلاتی در صادرات نفت خود مواجه است، چرا که خریداران به‌دلیل مشکلات مالی و بیمه نفت‌کش‌ها نسبت به افزایش تجارت با ایران بلافاصله بعد از لغو تحریم‌ها محتاط هستند...

همچنین مدیرعامل بانک توسعه تعاون هم گفته است که رفع تحریم سوئیفت بانک توسعه تعاون در جریان بوده اما در بررسی‌ها مشخص شد که هنوز مشکل سوئیفت بانک توسعه تعاون رفع نشده است.

چندی پیش نیز در نشست خبری مدیرعامل بانک توسعه صادرات وقتی خبرنگار کیهان از وی پرسید باتوجه به اینکه آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی وعده داده بود روز یکشنبه سوئیفت برقرار شود آیا این اتفاق درباره بانک شما رخ داد یا نه؟ صالح‌آبادی در پاسخ گفت: درحال حاضر نمی‌توانیم از طریق سوئیفت پیام بفرستیم و با بانک‌های خارجی ارتباط برقرار کنیم.

علاوه بر این سخنان رئیس سازمان انرژی اتمی درباره خودداری بانک‌های اروپایی برای از سرگیری مراودات تجاری با ایران چه معنایی جز توقف تراکنش‌های مالی مورد ادعای دولت دارد؟....

اظهارات فعالان بخش خصوصی نیز درباره صحت ادعای دولت و بویژه رئیس بانک مرکزی مبنی بر راه افتادن سوئیفت خواندنی است. اسدالله عسگراولادی، عضو اتاق بازرگانی ایران گفته است: متاسفانه علی‌رغم اخبار منتشر شده تحریم سوئیفت همچنان پابرجاست و لغو آن دروغ است.

همچنین فاطمه مقیمی، نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران تأکید کرده است: اتصال بانکهای کشور به سوئیفت و یا امکان بازگشایی ال‌سی برای همه آنها همچنان فراهم نیست و بانک مرکزی اعلام کرده که در حال فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای این کار است. وی با اعلام این خبر افزود: همچنان هیچ یک از بانک‌های اروپایی برای اتصال به سوئیفت و یا بازگشایی ال‌سی با بانکهای ما همکاری نمی‌کنند و منتظرند تا آمریکا برای همکاری مجدد با ایران تضمین‌های لازم را به آنها بدهد.

جالب تر از همه این موارد اظهار نظر طرف‌های خارجی درباره صحت ادعای دولتی‌ها در مورد برقراری سوئیفت است، چرا که جایی برای جانبداری مورد ادعای دولتی‌ها باقی نمی‌گذارد. اخیرا مقامات هندی با اشاره به مذاکره تهران و دهلی‌نو برای تأسیس شعب بانکی در کشورهای یکدیگر و احیای اتحادیه پایاپای آسیایی، از گلایه تجار این کشور به علت برقرار نشدن سوئیفت بانک‌های بزرگ ایرانی خبر داده‌اند....

در حقیقت این اظهارات مقام‌های داخلی و خارجی و همچنین اخبار دیگری که از پشت پرده قراردادهای دولت روحانی با غربی‌ها (همچون امتناع بانک‌های اروپایی برای تأمین مالی قرارداد فروش هواپیماهای ایرباس به ایران)  منتشر می‌شود عموما از لغو نشدن تحریم‌های مالی بین‌المللی پس از اجرای برجام و تردید شرکت‌های جهانی در برقراری ارتباط رسمی با ایران خبر می‌دهند. این اخبار در مغایرت با ادعای مسئولان دولت خصوصا آنهایی است که بارها به کارشناسان و منتقدان برجام تاخته‌اند و می‌تازند و هرگونه نقص در برجام و اجرای آن را منکر می‌شوند.

بنابراین کسانی که ادعا می‌کنند حاضرند نماینده رسانه‌های منتقد را به بانک‌ها ببرند و به آنها بقبولانند که سوئیفت برقرار شده، بهتر است ابتدا همکاران خود در مراکز اقتصادی و مالی و همچنین فعالان بخش خصوصی و طرف‌های خارجی را در این زمینه متقاعد نمایند!

بدون شک حامیان توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند چشم و گوش‌ها را بسته و فضا را هیجانی نگه دارند تا کسی از حقایق پسابرجام آگاه نشود و در این راستا هیچ تلاشی را فرو نمی‌گذارند. به همین ترتیب تعبیر یک فعال اقتصادی که درباره ادعای بانک مرکزی درمورد وصل شدن سوئیفت گفته بود این حرف‌ها «کاربرد انتخاباتی» داشته است به واقعیت نزدیکتر به نظر می‌رسد. مسئولان وزارت خارجه که روزی برجام را فتح الفتوح و معجزه قرن می‌دانستند، با اتمام انتخابات و فرو‌نشستن گرد و خاکی که خود به راه انداخته بودند، ناچار به اعتراف شده‌اند و اکنون می‌گویند که از برجام انتظار معجزه نداشته باشید! ولی مردم به خوبی می‌دانند که بزک برجام تاریخ مصرف دارد و از این به بعد به جای گفتن از عملکرد و واقعیت‌های اقتصادی سه ساله دولت، سیر اعترافات و حاشا کردن وعده‌های گذشته آغاز خواهد شد، چرا که اگر حرفی برای گفتن بود، نرخ رشد اقتصادی اعلام می‌شد

ارسال نظر

  • سعید پنج شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ ۱۳:۱۸:۱۴
    پاسخ 0 |

    خوبست به اظهار نظر رییس جمهور سوییس توجه شود که در پاسخ به درخواست برقراری مبادلات بانکی ، موضوع را به موافقت امریکا اعلام نمود.

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین