انتقاد پورابراهیمی از تاخیر ۴۵ روزه دولت روحانی در ارائه لایحه بودجه ۹۵

لایحه بودجه ۹۵ هیچ فرقی با بودجه‌های سال‌های قبل ندارد/ معلوم نیست چرا دولت بودجه را به توافق هسته‌ای ربط داد

پورابراهیمی

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: این موضوع را در کمیسیون تلفیق هم گفته‌ایم که تفاوت خاصی را قبل از توافق و بعد از آن در لایحه نمی بینیم و شاکله بودجه ما با سال قبل هیچ تفاوتی ندارد.

 به گزارش «نسیم آنلاین»، محمد رضا پورابراهیمی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر که به موضوع بودجه  95 اختصاص داشت گفت: تمام تلاشمان را برای نهایی کردن کار بررسی لایحه بودجه تا پایان اسفند انجام می دهیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در خصوص سهم نفت در بودجه  95 افزود : طی سالهای اخیر به علت اینکه مجموعه منابع از بخش نفت در بودجه های سنواتی هم به واسطه کاهش میزان فروش آن  و هم به واسطه تغییرات در قیمت نفت  در سال جاری کاهش یافته  اکنون  سهم نفت  به کمترین میزان  خود  در بودجه رسیده است .

وی گفت : امروز عدد 68 هزار و 500 میلیارد ریال را از محل فروش نفت  با عدد 40 دلار که  پیشنهاد دولت  بود عینا  تصویب کردیم که براساس این ارقام این میزان کمترین  عدد در بین بودجه های سنواتی سهم  نفت را  در  منابع عمومی کشور به خود اختصاص داده است .

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با بیان اینکه البته ما میزان افزایش صدور نفت را برای سال آینده  دو میلیون و 250 هزار بشکه بر اساس توافق انجام دادیم  احتمال اینکه سهم نفت در بودجه افزایش یابد وجود دارد که باید  برای آن تمهیدات  لازم انجام شود .

وی گفت : بر اساس ضوابط و مقررات دولت  باید  لایحه بودجه را  در 15 آذرماه هر سال ارائه کند  که در طول دو سال گذشته این  اتفاق به موقع افتاده بود  و البته طبق همان زمان بندی نیز مجلس بودجه  را تصویب کرده اما امسال حدود 45 روز تاخیر لایحه بودجه  توسط دولت بود که البته  علت آن را  موضوعات هسته ای و برجام  اعلام کردند .

پور ابراهیمی با بیان اینکه  این موضوع را  در کمیسیون تلفیق هم گفته ایم  که  تفاوت  خاصی را  قبل از توافق و بعد از آن  در لایحه نمی بینیم و اساسا شاکله  بودجه ما  با سال قبل  هیچ تفاوتی ندارد و  فقط تاخیر در میزان فروش نفت بوده که  قبلا  یک میلیون و 100 هزار بشکه  در روز مبنا  قرار می گرفت  الان به  دو میلیون و 250 هزار  بشکه  رسیده ایم  که  این می توانست بودجه  دو سقفی دیده شود  .

وی گفت : از این رو تاخیر در ارائه لایحه بودجه از نظر مجلس امری  منطقی نبود  و این تاخیر 45 روزه باعث شد  که  زمانبندی را  از مجلس بگیرد  و همانطور که صحبت شده  نمی تواند  تصویب بودجه تا پایان امسال انجام شود .

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه همه تلاش را برای نهایی کردن لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق  تا پایان اسفند انجام می دهیم افزود: با این وصف  دولت برای پرداخت  های سال جدید  باید از مجلس مجوز داشته باشد  .

وی گفت : از نظر مجلس مر  قانون  اساس تصمیمات ماست  و ما بر اساس ضوابط قانونی منتظر می مانیم  که دولت  لایحه چند دوازدهم را ارائه کند .

پور ابراهیمی با بیان اینکه  با کمترین  تغییرات  و یا به عبارتی با هیچ تغییری  درآمد نفتی پیشنهادی دولت را  مصوب کردیم  گفت : این همکاری از طرف مجلس نشان از اهتمام در رویکرد مشترک دارد  لذا دولت لجاجت نکند و براساس ضوابط و مقررات  خود را دچار مشکل نکند زیرا  هر یک ریالی که  از ابتدای سال آینده  بخواهد بدون مجوز پرداخت کند  البته به جز منابع باقیمانده از سال 94 دخل و تصرف در اموال عمومی محسوب می شود .

وی در واکنش به سخنان  آقای نوبخت  در خصوص بازنشسته ها   گفت :  صحبت های وی کم لطفی  در حق مجلس است و ما اصلا قبول نداریم و بازنشستگان و همگان بدانند که تاخیر لایحه  بودجه  باعث شد مجلس  نتواند به موقع  بررسی کند .

پورابراهیمی  در خصوص برنامه ششم  توسعه نیز گفت : بر اساس ضوابط و مقررات  قاعدتا باید  پایان امسال تصویب برنامه ششم  در دستور کار می گرفت اما  علت تاخیر  برنامه ششم  از طرف دولت را نمی دانیم  زیرا این  بنرامه باید در تابستان  نهایی می شد .

وی گفت : دولت نه تنها برنامه  ششم را به موقع ارائه نکرد بلکه چیزی را هم که ارائه کرده  احکام  مورد نیازی بود  که  برنامه  ششم  توسط دولت نگاشته شود که این به نظر ما نوعی بدعت  در تدوین  برنامه های توسعه ای بوده  است .

وی همچنین گفت : یکی از اشکالات اساسی به  بودجه 95 این است که احکام بالادستی آن  بر آن وارد نیست  .

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین