نهاوندیان: رکود را متوقف کردیم؛ رشد اقتصادی در سال آینده حداقل ۶ درصد خواهد بود

دفاع همه جانبه رئیس دفتر روحانی از ثبات اقتصادی در ۲.۵ سال گذشته؛ همه چیز خوب بود

سخنرانی محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور در همایش همدلی و همزبانی در اتاق بازرگانی ایران

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت:‌ در دو سال و نیم گذشته با ثبات‌ترین شرایط را در بازار ارز داشتیم در حالی که برخی کشورهای منطقه پس از شوک نفتی با مشکلات ارزی مواجه شدند ولی بازار ارز ایران در این دوران ثبات لازم را داشت.

به گزارش نسیم آنلاین، رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه در دو سال گذشته رکود را متوقف کردیم، گفت: رشد اقتصادی در سال آینده حداقل ۶ درصد خواهد بود.

 محمد نهاوندیان صبح امروز در دومین همایش تجاری بانکی ایران و اروپا اظهار داشت: تاکید دولت تقویت بخش خصوصی است و تلاش می‌کنیم شرکتهای خارجی به سمت همکاری با بخش خصوصی ایران هدایت شوند.

وی افزود: باید تصدیگری از دولت به بخش خصوصی واگذار شود و دولت در تقویت این بخش جدی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: رویکرد دولت تعامل سازنده با جهان است که نخستین بار توسط رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های کلی اقتصادی اعلام شد و این رویکرد به دنبال تقابل با جهان نیست.

نهاوندیان با بیان اینکه حاضر به همکاری سازنده با دولت‌هایی هستیم که دست دوستی به سوی ایران دراز می‌کنند، بیان کرد: این رویکرد بر دروزایی و برونگرایی تاکید دارد و زمانی که تعامل سازنده به عنوان یکی از محورهای پیشنهادی رئیس جمهور مطرح شد مردم از آن حمایت کردند.

وی ادامه داد: توانستیم در موضوع هسته‌ای به یک وضعیت برد - برد دست یابیم و در انتخابات اخیر مجلس مردم در حمایت از رویکرد تعامل سازنده با جهان تاکید مجدد کردند.

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: این مسیر یک نتیجه برد- برد در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و... دارد که به آن دست خواهیم یافت.

نهاوندیان تقویت بخش خصوصی را رویکرد دوم دولت عنوان و اظهار کرد: باید تصدیگری را به بخش خصوصی واگذار کرد و از دولت‌سالاری فاصله گرفت.

وی در ادامه گفت: بهبود محیط فضای کسب و کار رویکرد دیگر دولت است زیرا ما بوروکراسی متراکمی در محیط اقتصاد ایران را شاهد هستیم و عزم دولت این است که موانع فعالیت‌های اقتصادی را برطرف کند و اصل شفافیت و رقابت مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: دولت شفافیت را از خود آغاز کرده و تلاش می‌شود بخش خصوصی اصل و اساس را بر رقابت قرار دهد و به دنبال تقویت انحصار و رانت نرود.

نهاوندیان با اشاره به اینکه دولت وظیفه دارد فضای رقابتی را ایجاد کرده و از آن حراست کند، اظهار داشت: حمایت‌ها باید به صورت هدفمند باشد و شفافیت بر پرداخت‌های مالی را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه گشایشی در مراودات اقتصادی با فضای بین‌الملل ایجاد شده است گفت دولت تاکید دارد که نباید هیچ پرداختی غیرشفاف انجام شود و پرداخت‌های کمیسیون‌ها غیرشفاف و غیرقانونی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی از برنامه‌های دولت است و در دو سال و نیم گذشته گام نخست برای سرمایه‌گذاری خارجی که کاهش ریسک اقتصادی است را دنبال کرد.

نهاوندیان با اشاره به وجود رکود تورمی تصریح کرد: زمان روی کار آمدن دولت یازدهم نرخ تورم بالای 40 درصد، رشد اقتصادی منفی 6.8 درصد بود و در دو سال گذشته توانستیم نرخ تورم را به حدود 13 کاهش دهیم و رکود را متوقف کنیم.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی در سال آینده حداقل 6 درصد است، اظهار داشت: در دو سال و نیم گذشته با ثبات‌ترین شرایط را در بازار ارز داشتیم در حالی که برخی کشورهای منطقه پس از شوک نفتی با مشکلات ارزی مواجه شدند ولی بازار ارز ایران در این دوران ثبات لازم را داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: در دو سال گذشته نشان دادیم که می‌توان با تدبیر اقتصاد را حتی در شرایط تحریم مدیریت کرد و آن را به ثبات رساند. البته گام دوم دولت برای کاهش ریسک مربوط به کاهش ریسک سیاسی بود و موفقیت ایران در مذاکرات هسته‌ای و برجام سبب شد پیچیده‌ترین موضوعات سیاسی از طریق گفت‌وگو به نتیجه برسد.

نهاوندیان در پایان بیان کرد: انتخابات اخیر در ایران باعث کاهش ریسک سیاسی شده است و در شرایطی که بسیاری از کشورهای منطقه ناامن هستند ایران از نظر امنیت داخلی شرایط بسیار ویژه‌ای دارد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین