گزارش بانک مرکزی از قیمت مواد غذایی در بازار

دولت همچنان به گرانی کالاهای اساسی اهمیت نمی‌دهد/ میوه، گوشت و چای در صدر گرانی‌های هفته گذشته قرار گرفتند

کالاهای اساسی

بنا به اعلام بانک مرکزی در هفته منتهی به ۱۴ اسفندماه نرخ میوه های تازه ۱.۴ درصد، گوشت قرمز ۰.۱ درصد، گوشت مرغ ۴.۱ درصد و چای ۰.۱ درصد رشد داشته است

به گزارش «نسیم آنلاین»، بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی ۱۱ گروه مواد خوراکی در تهران را برای هفته منتهی به ۱۴ اسفندماه امسال اعلام کرد که بر این اساس نرخ چهار گروه مواد خوراکی نسبت به هفته پیش از آن افزایش و قیمت پنج گروه دیگر ثابت ماند؛ نرخ دو گروه دیگر نیز با کاهش مواجه شد.

در هفته منتهی به ۱۴ اسفندماه نرخ تخم مرغ ۶.۷ درصد و سبزی های تازه ۱.۴ درصد با افت مواجه شده، نرخ میوه های تازه ۱.۴ درصد، گوشت قرمز ۰.۱ درصد، گوشت مرغ ۴.۱ درصد و چای ۰.۱ درصد رشد داشته و نرخ لبنیات، برنج، حبوب، قند و شکر و روغن نباتی نیز تغییری نداشته است.

لبنیات و تخم مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت همه اقلام این گروه ثابت بود. بهای تخم مرغ معادل ۶.۷ درصد کاهش یافت و شانه ای ۸۵ هزار تا ۱۲۵ هزار ریال فروش می رفت.

برنج و حبوب

در این هفته در گروه برنج، قیمت همه اقلام این گروه بدون تغییر بود. در گروه حبوب، بهای عدس معادل نیم درصد کاهش یافت اما قیمت لوبیا چشم بلبلی ۱.۹ درصد افزایش داشت. بهای سایر اقلام این گروه ثابت بود.

میوه ها و سبزی های تازه

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری انار عرضه کمی داشت اما سایراقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می شد. میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می کردند که در گروه میوه های تازه قیمت پرتقال درجه یک معادل ۴.۹ درصد نارنگی ۶ درصد و لیموشیرین ۱.۱ درصد افزایش اما بهای سایر اقلام این گروه بین ۰.۱ درصد تا ۳.۵ درصد کاهش داشته است.

در گروه سبزی های تازه، قیمت سبزی های برگی بدون تغییر بود. بهای گوجه فرنگی معادل ۰.۱ درصد افزایش داشت اما قیمت سایر اقلام این گروه بین ۰.۴ درصد تا ۴.۹ درصد کاهش یافت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در هفته مورد گزارش، بهای گوشت گوسفند معادل ۰.۲ درصد و گوشت مرغ ۴.۱ درصد افزایش یافت. قیمت گوشت تازه گاو و گوساله ثابت بود.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در این هفته بهای قند، شکر و انواع روغن نباتی بدون تغییر بود. قیمت چای خارجی معادل ۰.۱ درصد افزایش داشت.

تغییرات یک ساله قیمت‌ها

براساس اعلام بانک مرکزی در یکسال منتهی به ۱۴ اسفندماه امسال، نرخ لبنیات ۸.۲ درصد، تخم مرغ ۱۱.۹ درصد، برنج ۱۶.۴ درصد، حبوب ۳۱.۵ درصد، سبزی های تازه ۲۸.۹ درصد، گوشت قرمز۸.۳ درصد، قند و شکر ۱۸.۳ درصد، چای ۱۳.۶ درصد و روغن نباتی ۰.۲ درصد رشد داشته است؛ هرچند نرخ میوه های تازه ۲۰.۳ درصد و گوشت مرغ ۲۲.۳ درصد با افت مواجه شده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین