معاون بهداشت خبر داد:

آغاز فعالیت پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان

دکتر علی اکبر سیاری

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تشریح دستاوردهای حوزه بهداشت در سال ۹۴، از خدمات دندانپزشکی رایگان برای هشت میلیون دانش آموز و آغاز فعالیت پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان خبر داد.

به گزارش «نسیم آنلاین»،‌ علی اکبر سیاری در حاشیه مراسم مانور سلامت نوروزی در نشست خبری به تشریح برنامه‌های بهداشتی وزارت بهداشت پرداخت و اظهار داشت: اقداماتی پیشگیرانه و بهداشتی که وزارت بهداشت در 2.5 سال گذشته انجام داده از هر دوره زمانی در وزارت بهداشت بیشتر است و از نظر افزایش منابع مالی حوزه سلامت، تامین و تجهیز مراکز بهداشتی، گسترش خدمات بهداشتی و بهبود استانداردها با هیچ دوره ای قابل مقایسه نیست.

سیاری ادامه داد: در این دوره برای نخستین‌بار حاشیه نشینان زیر پوشش خدمات وزارت بهداشت قرار گرفتند و 10 میلیون و 200 هزار نفر در این مناطق از خدمات سلامت برخوردار شدند، برای هشت میلیون دانش آموزش در سراسر کشور خدمات رایگان وارنیش و فلوراید تراپی انجام شد، 24 میلیون در کشور زیر پوشش خدمات پزشک خانواده قرار گفتند و اعتبارات حوزه بهداشت چهار برابر شد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: اکنون برای تمام گروهای سنی در وزارت بهداشت برنامه تدوین شده داریم، سامانه یکپارچه بهداشتی به نام «سیب» راه اندازی شده و اکنون در تمام استانهای کشور به جز خراسان رضوی و ایلام این سامانه در حال فعال سازی است و نیروهای مجری این سامانه آموزش‌های لازم را دیده اند.

سیاری عنوان کرد: پرونده الکترونیک سلامت برای نخستین‌بار در برخی مناطق استانهای تهران، زنجان، یزد و قم راه اندازی شد و سال آینده در کشور راه می‌افتد.

معاون وزیر بهداشت افزود: در یکسال گذشته 1800 خانه بهداشت با اعتباری بالغ بر 194 میلیارد تومان به بهره برداری رسد و کار ساخت و تجهیز این مراکز به لوازم مورد نیاز از جمله مکمل و دارو انجام شد.

وی گفت: در همین مدت 55 میلیارد تومان برای ارائه خدمات رایگان دنداپزشکی شامل وارنیش و فلورایدتراپی اختصاص یافت و هشت میلیون دانش آموزش در سراسر کشور از این خدمات برخوردار شدند در حالیکه هر یک بار این خدمات در بخش خصوصی 40 هزار تومان هزینه دارد.

سیاری افزود: همزمان مکمل‌های غذایی شامل ویتامین (A) و (D)، قطره آهن، مولتی ویتامین و اسید فولیک نیز در خانه بهداشت توزیع شد و گروه‌های سنی مختلف از جمله زنان، کودکان، نوزدان و سالمندان از این مکمل‌ها به صورت رایگان برخوردار شدند.

معاون وزیر بهداشت گفت: امکانات و خدمات آزمایشگاهی و رادیولو‍‍ژی نیز برای نخستین‌بار در مراکز بهداشتی - درمانی شهری و روستایی وارد شد.

سیاری افزود: در دو سال گذشته 2200 پزشک به مراکز بهداشتی - درمانی شهری و روستایی اضافه شد و تعداد پزشکان این مراکز از 4300 نفر به 6600 نفر رسید و اکنون هیچ مرکز بهداشتی - درمانی در کشور وجود ندارد که پزشک نداشته باشد.

معاون وزیر بهداشت گفت: بیش از 17 هزار خانه بهداشت و بیش از 6 هزار مرکز بهداشتی - درمانی شهری و روستایی اکنون در کشور فعال است و بسیاری از آنها خدمات 24 ساعته به مردم ارائه می کنند، 274 مرکز بهداشتی درمانی دیگر نیز در حال ساخت است.

وی افزود: تمام خانه‌های بهداشت روستایی کشور اکنون کامپیوتر دارند و به سامانه خدمات الکترونیک بهداشتی (سیب) وزارت بهداشت متصل شدند.

سیاری با اشاره به سامانه سیب گفت: بر اساس این سامانه برای تمام ایرانیان از سال آینده پرونده الکترونیک سلامت ایجاد می‌شود. اطلاعات مردم با حضور مراقبان سلامت در خانه‌های بهداشت وارد این سامانه می‌شود و افراد در صورت نیاز به پزشک یا ارجاع به بیمارستان از طریق این سامانه به مرکز بهداشتی - درمانی که پزشک حضور دارد یا مراکز جامع خدمات سلامت یا بیمارستان‌های شهری ارجاع می‌شوند.

وی اضافه کرد: در حاشیه شهرها نیز برای نخستین‌بار 10 میلیون و 200 هزار نفر زیر پوشش خدمات بهداشتی قرار گرفتند، 11 هزار مراقب بهداشتی، که اغلب افراد کاردان یا کارشناس هستند، پس از 147 ساعت آموزش خط اول خدمات سلامت به مردم در این مناطق هستند و حتی اگر مردم مراجعه نکردند، رابطان آنها به مردم تماس می‌گیرند و به این ترتیب خدمات بهداشتی در کشور برای نخستین‌بار از حالت انفعالی به حالت فعال تغییر ماهیت پیدا کرده است.

به گزارش وزارت بهداشت، سیاری گفت: مراقبان سلامت برای مردم پرونده الکترونیک سلامت تشکیل می‌دهند و آنان را به سه دسته سالم، در معرض خطر و بیمار تقسیم بندی می‌کنند، افراد در معرض خطر کسانی هستند که هنوز بیمار نیستند اما به علل مختلف مانند کم تحرکی، سوء تغذیه، فشار خون، چاقی، اضافه وزن، استعمال سیگار یا مواد اعتیار آور دیگر در معرض انواع بیماریهای واگیر یا غیر واگیر هستند.

وی گفت: در این برنامه تاکنون 600 کارشناس بهداشت روان و 540 متخصص تغذیه جذب شدند، البته این خدمات به‌صورت خرید خدمت از بخش خصوصی است و استخدامی صورت نگرفته است.

سیاری در خاتمه خاطرنشان کرد: هر مراقب سلامت دو تا سه هزار نفر را زیر پوشش دارد؛ سطح بالاتر پایگاه سلامت است که 12 هزار و 500 نفر را زیر پوشش دارد و سطح بعدی مراکز جامع سلامت است که هر مرکز 50 هزار نفر را زیر پوشش خدمات درمانی قرار می‌دهد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین