در گفتگو با «نسیم آنلاین» عنوان شد: هیچ تغییری در روابط بین بانکی با خارجی‌ها صورت نگرفته است

۲۰ تاجرِ بزرگ اتصال به سوئیفت را رد کردند

تاجران اقتصادی تاکید کردند که هنوز هم امکان اتصال به سوئیفت و بازگشایی ال‌سی با وجود گذشت ۸۰ روز از اجرای برجام فراهم نشده است + جدول

روحانی

۲۰ فعال اقتصادی در گفتگو با «نسیم آنلاین» تاکید کردند که هنوز هم امکان اتصال به سوئیفت و بازگشایی ال‌سی با وجود گذشت ۸۰ روز اجرای برجام فراهم نشده است.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: با وجود گذشت حدود 80 روز از اجرای برجام هنوز هم تکلیف اتصال به سوئیفت و بازگشایی ال‌سی برای فعالان اقتصادی روشن نشده است. با توجه به تاکیدات مکرر رئیس کل بانک مرکزی و حتی رئیس‌جمهور در خصوص امکان اتصال به سوئیفت هنوز تعداد زیادی از فعالان اقتصادی معتقدند که دسترسی آنها به سوئیفت و ال سی مانند دوران قبل از برجام است و هیچ تغییر در روند کار آنها انجام نشده است.
اما هفته گذشته یکی از مقامات بین المللی هم رسما در این خصوص موضع گرفت. "هاینتس فیشر" رئیس جمهور اتریش در این خصوص گفت هنوز امکان اتصال بانکهای ایرانی به سوئیفت محیا نیست و مذاکره در این خصوص ادامه دارد. این اظهار نظر رئیس جمهور اتریش چندان مطابق میل دولتمردان واقع نشد و در نهایت حمید بعیدی نژاد عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در صفحه شخصی خود به منتقدین وصل نشدن سوئیفت حمله کرد و به آنها اتهام بی اطلاعی و ناآگاهی در خصوص استفاده از این ابزار بین بانکی را زد.

به گزارش نسیم آنلاین، این در حالی است که بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانکهای اروپایی به دلیل ترس از جریمه شدن توسط آمریکایی ها تمایلی به همکاری با بانکهای ایرانی را ندارند.
عده ای از اعضای اتاق بازرگانی هم معتقدند که قبل از اجرای برجام هم برخی از بانکها امکان اتصال به سوئیفت را داشتند، و با استفاده از بانکهای کره جنوبی، ترکیه، هند و یا چین روابط کارگزاری خود را با شبکه سوئیفت برقرار می کردند. بنابراین این انتظار در میان آنها شکل گرفته است که بعد از اجرای برجام امکان اتصال به سوئیفت به وسیله کارگزاری بانکهای اروپایی انجام شود که امروز با گذشت حدود 80 روز از اجرای برجام هنوز این انتظار برآورده نشده است. در روزهای پایانی سال گذشته ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی بعد از هفته ها پافشاری بر اتصال بانکهای ایرانی به سوئیفت تاکید کرد که هنوز دو یا سه بانک که از قبل، تحریم بودند، امکان اتصال به سوئیفت را ندارند. با این حال و با وجود اصرار بیش از حد دولتمردان به دسترسی آسان اکثر بانکهای کشور به سوئیفت و بازگشایی ال سی، «نسیم آنلاین» سراغ 20 فعال اقتصادی رفت تا نظر آنها را در خصوص اتصال به سوئیفت جویا شود.

ارسال نظر

 • علی دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ ۱۵:۴۰:۴۵
  پاسخ 0 |

  تقصیر خودتون نیست خودتون رو زدین به ...... سوییفت یه پیام رسان اگر بانکی که براش پیام می فرستی نخواد جواب بده این به معنی نیست که سوییفت باز نشده.

 • Ali دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ ۱۸:۱۲:۴۲
  پاسخ 0 |

  سلام ممنون به خاطر مطالب داغ و دست اول

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
 • پر بیننده‌ترین
 • پر بحث‌ترین